Pavla Benettová: K novele Zákona o myslivosti…. Už zase? Ano
Je obrovská škoda, že lidé dnes nehledají to, co je spojuje, nýbrž bazírují na tom, co je rozděluje. Takovým překvapením pro nás bylo zjištění, že například Svoboda zvířat sice prosazuje zákaz norování, tlačí tím pádem na projednání aktuální novely, aby s jejich pozměňovacím návrhem byla přijata, bez ohledu na to, že svou aktivitou ohrozí životy mnoha dalších druhů zvěře, podpoří pětinásobné zvyšování odlovu, umožní zabíjení zvěře v odchytových zařízeních a další. Jejich argumentace je jasná, podle nich za stávající situaci mohou myslivci a to se musí změnit.
Dalším zklamáním bylo odmítnutí Demokratické strany zelených za práva zvířat. Jsou stranou demokratickou, určitě si nevybírají, kterou zvěř chtějí chránit, nebo ano? Mají však obecně velice negativní postoj proti myslivcům, v poslední řadě i vlivem události, kdy onen „myslivec“ utýral kočku v odchytovém zařízení. Ale podle novely má toto být legální, ne?
Nehledě na to, že je rozhodně třeba rozlišovat myslivce na straně jedné a držitele loveckého lístku na straně druhé, kteří nepečují o zvěř, ale chtějí především lovit. A tohle veřejnost neví. Podle ní jsou to prostě myslivci, a basta.
Naopak nás svým postoje pozitivně překvapily organizace Hlas zvířat, Zvířata nejíme, SOS Animals, ač si pan Pitek myslí, že spojení takových organizací s naší Deklarací je bizár. Nikoliv, pane Pitku, jenom se podporujeme v tom, co nás spojuje, bez ohledu na to, že někdo je vegan a někdo myslivec. Ve spolupráci je hodnota.
Přečtěte si také |
Daniel Pitek a Jaroslav Šebek: Hysterie kolem novely mysliveckého zákona je ukázkou politických a společenských paradoxů v ČeskuTaky jsem myslivec-bezpuškař, jsem držitelka loveckého lístku-vegetarián. Ale myslivost je mimo jiné právě péčí o zvěř, péčí o krajinu, o zakrmování v době nouze, o ochraně mláďat v době sklizňových prací a mnoho dalšího.
Deset let se pohybuji v terénu při každoročních prvních sečích, a spolu s dalšími desítkami dobrovolníků pomáháme zemědělcům a myslivcům vyhledávat zvěř před sečením, pomocí dronů s termovizí. Nehledáme jenom srnčata, zajišťujeme mnoho dalších druhů zvěře od drobné, pernaté a jejich snůšky, až po ježky.
Jsme v kontaktu s myslivci ze zhruba padesáti honiteb u nás na jihu Čech. Vnímáme, co jsou zač, jací to jsou lidé, jaké mají postoje, vztah ke zvěři, ke krajině, vnímáme jejich obavy ze stavu zemědělství, lesnictví, které svými monokulturami a velkými půdními bloky, krajinou bez remízů či biopásů vytváří ideální podmínky pro zvýšené škody zvěří.
Do toho se tady u nás na jihu rozšiřuje působení vlka, kterému ti, co nejsou v terénu, ale daleko v městských kancelářích, nevěří. A k tomu všemu myslivcům visí nad hlavou připravovaná novela. Není divu, že mají starost o zvěř a přezdívají novele „vybíjecí zákon“.
V mnoha honitbách už teď není příliš co lovit, ale ministr stále dokola opakuje větu o přemnožení zvěře. Sika na Plzeňsku? Bez debaty ano. Lokálně dančí? Ano, je to tak. Ale srnčí? Přemnožené a všude? Opravdu? Teritoriální srnčí, které má navíc autoregulační schopnost přerušení vývoje utajené březosti? Ale pane ministře…
Jako jeden z aktérů jsem se účastnila tiskové konference, pořádané ČMMJ proti novele MoZ, na půdě Zemědělského muzea. Jako divák jsem se poté účastnila konference ministerstva zemědělství, téhož dne, v téže budově, o patro výše. Přijde mi to velmi zřejmé i z lidského hlediska. Tiskovka MZe se nesla ve velmi vypjatém emočním duchu. Řečníci byli hluční, silně gestikulovali, měli ráznou dikci, působili autoritativně. Opakovala se podobná hesla, podobné výroky, aby si to ti novináři už konečně zapamatovali. Oproti tomu projevy řečníků ČMMJ byly klidné, bez vypjatých emocí, s přehledem faktů, doložených odkazy na příslušné tabulky, bez rozmáchlých gest. Ano, politika je o tom, přesvědčit ostatní o svém názoru. Není to ale tak, že ten, kdo si není jistý svou pravdou, potřebuje o to víc použít gesta a emoce, protože holá fakta nestačí?
Následně nám volal pan Pitek a divil se, že spolupracujeme s ČMMJ. No ano, jak můžeme chránit volně žijící zvěř a nespolupracovat přitom s myslivci? Vyzýval nás k otevřené debatě. Jsme si vědomi toho, že nemáme dostatečný základ na to, abychom v podobné debatě obstáli. Nejsme odborníci na legislativu. Ale máme kapacitu vzdorovat, máme motivaci. Vycházíme z praxe v terénu, z našich zkušeností a vidíme sami, že některé zvěře v krajině ubývá. Připravovaná novela by tento stav akorát uspíšila.
reklama
Dále čtěte |
Další články autora |
Online diskuse
Všechny komentáře (7)
Radek
8.11.2024 07:13Václav Pop
8.11.2024 07:34 Reaguje na RadekJá odpracuji ve svých lesích ročně stovky hodin a nepovažuji se za ochránce přírody.
Radek
8.11.2024 10:19 Reaguje na Václav PopDAG
8.11.2024 08:24Jsou masírováni médii, ministerstvem a eko organizacemi. Bohužel tuto informační válku myslivci dlouhodobě prohrávají.
Bohužel nový zákon s úpravou plánování lovu je nutná, ale tato úprava zákona je nepřijatelná. Trochu mě naplňuje optimismem, že ten zákon už stejně nestihnou projednat. Nebo jim to pár odbojných poslanců shodí.