https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/daniel-pitek-jaroslav-sebek-hysterie-kolem-novely-mysliveckeho-zakona-je-ukazkou-politickych-a-spolecenskych-paradoxu-v
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Daniel Pitek a Jaroslav Šebek: Hysterie kolem novely mysliveckého zákona je ukázkou politických a společenských paradoxů v Česku

17.10.2024
Louka rozrytá od divokých prasat.
Louka rozrytá od divokých prasat.
Foto | Daniel Pitek
Se získanými zkušenostmi při projednávání novely mysliveckého zákona nám nezbývá než hořce konstatovat, že tvrdý boj kolem tohoto zákona, na jehož změnu čekáme (nejen) jako sedláci již mnoho let, jen ukazuje na nedobrý stav naší společnosti. Ačkoli se zdánlivě může jednat v kontextu celého státu o spíše podružnou záležitost, je naopak pravdou, že činnost, kterou nazýváme myslivostí, má velké ekonomické dopady na nejméně dvě zásadní odvětví národního hospodářství. Tím jsou zemědělství a lesnictví jako celky. V období stále silnějších projevů klimatické změny také potřebujeme rychle adaptovat krajinu na novou situaci, která nám svojí silou a rychlostí ne zcela představitelným rozsahem a projevy způsobuje ekologické škody. Dlouhodobě špatně nastavený systém myslivosti v České republice opakovaně způsobuje zemědělcům a lesníkům miliardové škody a minimálně v lesích jde o škody v krátkém horizontu zcela nenapravitelné. Bez jasných změn v české myslivosti je náprava ekologických i ekonomických škod absolutně nemožná.
 

Úroveň komentářů

Je ale třeba si uvědomit, že myslivost zasahuje i do dalších oblastí, jakými jsou mezilidské vztahy, víra občanů ve spravedlnost, rovnováha práv mezi občany, jednotlivými skupinami občanů a nedotknutelnost soukromého vlastnictví jako jednoho ze základních principů našeho demokratického státu. Vládní návrh novely zákona o myslivosti vyvolal rozsáhlou řadu často velmi bouřlivých reakcí od různých subjektů, institucí, spolků, neziskových organizací, hospodařících firem, stavovských profesních organizací, vlastníků nemovitostí, dokonce některých zástupců šlechtických rodů a samozřejmě politiků.

Úroveň jednotlivých komentářů k návrhu novely je velice různá. Některé náměty dávají podnět k dopracování a vyprecizování konkrétních ustanovení a jiné jsou pouhým odmítáním jakékoliv změny současného neudržitelného stavu za pomoci nepravdivých argumentů. To se děje buď z důvodu neznalosti problému anebo (bohužel) záměrné snahy o udržení privilegií pro držitele honiteb, kterými jsou především velcí vlastníci honebních pozemků nebo také pro uživatele honiteb, kteří většinově provozují myslivost jako koníček mimo svojí pracovní profesi.

Společná platforma vlastnických, hospodářských a ekologických organizací, v níž je Asociace soukromého zemědělství ČR, Svaz vlastníků obecních a soukromých lesů, Pro Silva Bohemica, Svaz vlastníků honebních pozemků, Český svaz ochrany přírody, Česká společnost ornitologická a Hnutí Duha, se dlouhodobě snaží o zásadní změny v české myslivosti a ministerstvem zemědělství předložený návrh novely zákona o myslivosti s drobnými výhradami podporuje. Platforma není žádnou malou a nátlakovou skupinkou, jak se snaží někteří názoroví oponenti tvrdit široké veřejnosti, ale volným uskupením organizací s pestrým výběrem odborně zdatných osobností ze zemědělských, lesnických, ochranářských a mysliveckých profesí spolupracujících již více let nejen na řešení problémů v myslivosti, ale i v záležitostech lesnického a zemědělského hospodaření, tvorby krajiny, zadržování vody, eliminace eroze půdy nebo zlepšování biodiverzity.

Základním cílem novely zákona o myslivosti je navrácení rovnováhy mezi zvěří a jejím životním prostředím a zároveň navrácení rovnováhy mezi zemědělce, lesníky, vlastníky menších a středních honebních pozemků na straně jedné a držiteli i uživateli honiteb na straně druhé.

Lesní velikán z něj nebude. Opakovaně okusovaný buk.
Lesní velikán z něj nebude. Opakovaně okusovaný buk.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zdroj | Archiv Pro Silva Bohemica

Nezbytné posílení práv vlastníků pozemků je trnem v oku

Novela posílí práva všech vlastníků (a zejména těch menších) při organizaci honiteb. Základním nástrojem k naplnění tohoto cíle je možnost snížení minimální výměry honitby z 500 ha na 250 ha. Při menší minimální výměře honitby budou mít hlasy menších vlastníků větší váhu při jednání o organizaci honitby, stejně jako je to v Rakousku nebo Německu, a tím se bude muset více přihlížet na hospodářské zájmy i menších vlastníků a hospodařících osob.

V Rakousku, kde je minimální výměra honitby 115 ha a průměrná velikost honitby 1100 ha, musí dojít ke konsensu mezi velkými i malými vlastníky honebních pozemků a velcí vlastníci musí brát v potaz i názory těch menších vlastníků, protože oni v případě nespokojenosti mají únikovou variantu ve vytvoření menší honitby bez velkého vlastníka. V drtivé většině se však dohodnou, mají společný zájem a všichni zůstávají ve společné honitbě.

V našem společenském prostředí velcí vlastníci (v řádech vyšších stovek až tisíců či desetitisíců hektarů) nezřídka jednají z pozice síly. Menší vlastníky v honebních společenstvech nekompromisně přehlasují, a pokud nejsou členy honebního společenstva nebo se jedná o honitbu vlastní, tak si nechají menší vlastníky jednoduše úřadem ze zákona tzv. přičlenit. Menší vlastníci tak pozbývají jakékoliv rozhodovací pravomoci při organizaci honiteb a nemají ani žádnou zákonnou možnost kontroly, co se na jejich majetku děje, včetně způsobů, výše lovu a například pohybu ozbrojených cizích lidí na jejich pozemcích. Jsou případy, kdy je vlastník s více jak 400 ha honebních pozemků přičleněn a nemá na výkon práva myslivosti v honitbě vůbec žádný vliv. Může se na celý tento stav jen dívat a zejména musí nést náklady na těžko nevymahatelné škody.

V případě, že jsou menší vlastníci v honebním společenstvu v menšině a nejsou schopni se s majoritními vlastníky dohodnout a jsou přehlasováváni, tak přesto ručí dle současného zákona o myslivosti za všechna rozhodnutí a závazky honebního společenstva celým svým majetkem. To je naprosto nevýhodná a bez přehánění nebezpečná situace. Budete ve firmě, kde nejste schopni ovlivnit rozhodování a přitom za firemní závazky ručíte celým svým majetkem? Zcela určitě z ní odejdete. Ze současné honitby za stávajícího legislativního stavu ale nemáte se svými pozemky kam odejít. Můžete sice ukončit členství v honebním společenstvu, pak již za závazky honebního společenstva neručíte, ale vaše honební pozemky dál zůstávají přičleněny v honitbě bez jakékoliv možnosti rozhodování a kontroly výkonu práva myslivosti na vašem majetku.

Stromy poškozené ohryzem a loupáním jelení zvěří jsou na Křivoklátsku vidět všude.
Stromy poškozené ohryzem a loupáním jelení zvěří jsou na Křivoklátsku vidět všude.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | Jaroslav Obermajer / AOPK

Oponenti předložené, a na ministerstvu zemědělství odpovědně projednané novely hovoří na základě nepravdivých a zkreslených údajů o jakémsi znárodňování majetku vlastníků. My si dovolíme v souvislosti se současně platným zákonem nazvat situaci mezi držiteli honiteb a menšími přičleněnými vlastníky, případně menšinovými členy honebních společenstev určitou formu parazitismu velkých na malých. Menšinovým vlastníkům honebních pozemků jsou výrazným způsobem krácena práva k jejich pozemkům a současným zákonem je vytvořena nerovnost mezi malými a velkými. Změnit tento stav a vytvořit rovnováhu mezi těmito subjekty, je právě cílem současné novely.

Dalším velmi kritizovaným a pro naše oponenty kontroverzním nástrojem posílení práv menších vlastníků je nároková povolenka. Ze strany kritiků vládního návrhu je toto opatření prezentováno jako krok proti vlastníkům honebních pozemků a vytváření jakési privilegované vrstvy, která se bude pohybovat mimo systém bez jakékoliv kontroly. Není to pravda. Toto ustanovení bylo od začátku koncipováno jako možnost pro vlastníky více jak 30 ha souvislých honebních pozemků aktivně bránit vzniku škod na svém majetku především od černé zvěře. Vlastník honebních pozemků by mohl uplatnit toto právo anebo by jej mohl uplatnit pachtýř těchto pozemků na nich hospodařící, ale vždy pouze jeden z nich a vlastník má přednost. Právo na povolenku by oba subjekty mohly přenést na člena své rodiny nebo svého zaměstnance.

Každý, kdo by žádal o povolenku, by standardně musel mít zbrojní průkaz, lovecký lístek a pojištění. Využitím práva na povolenku se žádající subjekt navíc vzdává jakéhokoli nároku na náhradu škody zvěří na svém majetku. Držitel povolenky se řídí provozním řádem honitby, pokyny mysliveckého hospodáře a při porušení zákona o povolenku přichází. Povolenka není na trofejovou zvěř, neomezená je pouze na prase divoké, u ostatní zvěře je omezená na zvěř samičí, mláďata a samce do dvou let věku. Ulovená zvěř nebude patřit majiteli povolenky, ale uživateli honitby. (Poznámka: bohužel na ministerstvu zemědělství byl do tohoto paragrafu vnesen termín hospodařící osoba, jako ten subjekt mající nárok na povolenku, a to není zcela přesný výraz dle původního konceptu a záměru. Proto jsme se na ministerstvo obrátili a požádali o přesnější specifikaci, aby bylo zcela zřejmé a právně nezpochybnitelné, že jde prvotně o vlastníka honebních pozemků a v ideálním případě na nich i hospodařícího, popřípadě pachtýře, ale až jako druhé možnosti. Na nápravě se již pracuje.)

Ohryz kůry smrku spárkatou zvěří a vznik zlomů v místech poškození kmenů ohryzem zvěře.
Ohryz kůry smrku spárkatou zvěří a vznik zlomů v místech poškození kmenů ohryzem zvěře.
Foto | Jan Liška / VÚLHM

Překvapivé postoje Hospodářské komory, Agrární komory, Svazu měst a obcí a některých dalších jednotlivců a organizací

V souvislosti s touto novelou je také zajímavé sledovat, kdo a jak se k ní vyjádřil. Mnohé organizace se postavily proti novele zákona o myslivosti a zastávají pozice, které jsou přímo v rozporu s jejich posláním a také v konfliktu se zájmy jejich členů. Pro nás je to zcela nepochopitelné ale o něčem vypovídající.

Tak například u Hospodářské komory, která se v médiích vyjádřila proti novele zákona a tím i proti posílení práv vlastníků a proti lepší ochraně práv lesníků a zemědělců, by člověk naopak logicky předpokládal, že tato organizace bude hájit podnikání a hospodaření. Asi ale zastupuje jen velké podniky a například hospodaření sedláků z rodinných farem a menších lesních majetků je pro pány z Hospodářské komory pod jejich rozlišovací úroveň. Je dobré to vědět.

Agrární komora není se svým kritickým postojem k novele zákona žádným překvapením. V pracovní skupině k novele zákona o myslivosti na ministerstvu zemědělství jsme se z Agrární komory potkávali s pány Jiřím Milkem a Jindřichem Šnejdrlou, zastupujícími velké zemědělské holdingy a akciové společnosti. Oni prostě hájí zájmy těch velkých a my těch malých a středních. Co na tom, že i jim, ale zejména všem ostatním vznikají každoročně několikamiliardové škody na zemědělských kulturách? Obrovské škody potvrzují odborné odhady ÚHÚL, Lesů ČR a dokonce o nich mluvila v médiích i sama Agrární komora. Jde opravdu o podivný postoj. Jít na jedné straně demonstrovat za zvýšení zemědělských dotací z veřejných rozpočtů a na druhé straně dál podporovat příčiny škod na vlastním nebo svěřeném zemědělském majetku, které se posledních 20 let každý rok navyšují, je absurdní.

Opakovaný okus buku.
Opakovaný okus buku.
Foto | Jan Liška / VÚLHM

Ještě nepochopitelnější je však vyjádření Františka Lukla, předsedy Svazu měst a obcí ČR, který se vymezil proti novele zákona, ačkoli je to v brutálním rozporu se zájmy většiny obcí v ČR. Pan Lukl by se měl asi rozmyslet, jestli je spíše zájmový volnočasový myslivec, anebo vrcholný zástupce místních samospráv. Většina obcí v ČR má honební pozemky ať už lesní nebo polní o souvislé výměře menší než 500 ha. Lze přitom předpokládat, že většina obcí není majoritními členy honebních společenstev. Tudíž většina obcí by měla mít jasný zájem na posílení práv vlastníků a na lepší vyjednávací pozici, aby mohla bránit rozsáhlým škodám zvěří na svých majetcích a aby mohla pečovat s péčí řádného hospodáře o svěřený obecní majetek, jak plyne z jejich zákonné povinnosti. Je všeobecně známé, že ke Svazu měst a obcí ČR a vůbec k samosprávám má velmi blízko hnutí STAN, jehož někteří poslanci ale veřejně deklarují, že budou jako koaliční vládní poslanci hlasovat proti vládní novele zákona o myslivosti zpracované gesčním ministerstvem. To přesto, že návrh novely je v souladu s předvolebními sliby hnutí STAN i s programovým prohlášením vlády. Když někteří ze sedláků z rodinných farem šli k posledním sněmovním volbám, asi ani v těch nejdivočejších představách si nedokázali představit, že například paní poslankyně Pavla Pivoňka Vaňková ze STAN bude podepsaná na dopise proti vládní novele zákona, rozesílaném všem koaličním i opozičním poslancům a že pan poslanec STAN Jiří Hájek bude aktivně lobbovat za zájmy Českomoravské myslivecké jednoty (ČMMJ). Větší paradoxy si lze jen těžko představit. Pro vedení i členy hnutí STAN je asi k zamyšlení, zda pro české sedláky, lesníky a ekology budou v dalších volbách přitažlivou volební možností a pro nás, sedláky i další voliče je tato situace k zamyšlení, na koho si dát při dalších volbách pozor.

Proti novele zákona se vyjádřila i některá jména ze starých šlechtických rodů, zastupujících velké majetky. Chápeme, že při historické zkušenosti je šlechta citlivá k jakémukoliv zásahu státu do jejich práv. Český selský stav byl však komunisty zničen stejně jako šlechta v zemích Koruny české. V tom máme zkušenost stejnou, ale čeští sedláci, alespoň ne z ASZ ČR, se nespojují s bývalými členy KSČ, ani s ČMMJ, tedy organizací, v jejímž čele byl bývalý nomenklaturní komunista Jaroslav Palas od roku 2005 až do roku 2014. Ta stejná organizace přímo a veřejně vyzývala své členy v říjnu 2021 (tj. těsně před posledními sněmovními volbami) k volbě KSČM, jako garanta zachování současného modelu myslivosti. V tomto případě můžeme jen popřát hodně štěstí do budoucnosti s takovým spojenectvím a upozornit na velké rozčarování z takového přístupu, který ohrožuje dobrou pověst a jméno české šlechty, které svou dlouholetou obětavou činností pro stát významným způsobem podpořil Karel Schwarzenberg. S Karlem Schwarzenbergem jsme přitom probírali již v roce 2017 jak snížení minimální výměry honitby, tak nárokové povolenky a měli jsme jeho plnou podporu.

Poslední skupina bojující proti mysliveckému zákonu společně s ČMMJ je doopravdy velký bizár. Veganská organizace „Zvířata nejíme“, která tvrdí, že jako lidé vykořisťujeme zvířata i třeba jen tím, že jedeme na koni nebo házíme psovi aport a mající za svůj základní postoj nezabíjení jakýchkoliv zvířat v jakékoliv situaci, se spojí s ČMMJ, organizací stojící především na lovu zvířat za účelem získání zážitku a trofeje.

Ukázka dlouhodobého vlivu býložravé zvěře na různé typy lesa. Na snímku rozdíl odrůstání přirozené obnovy dubu uvnitř a vně oplocení, kde zvěř okusuje  všechny semenáčky.
Ukázka dlouhodobého vlivu býložravé zvěře na různé typy lesa. Na snímku rozdíl odrůstání přirozené obnovy dubu uvnitř a vně oplocení, kde zvěř okusuje všechny semenáčky.
Foto | Martin Mach Ondřej / Ekolist.cz

Další organizace „Stop sečení srnčat“ a „Zachraňme srnčí zvěř“ mají náš respekt za práci, kterou vykonávají při květnovém a červnovém sečení vojtěšek a travin, kdy pomáhají zachraňovat mláďata před krutou smrtí posečením. Za to mají náš dík. Jejich odpor k novele myslivecké legislativy je však zcela naivní a bez jakéhokoliv odborného základu. Nejde tu totiž o novelu „zvěř vybíjecí“, jak tvrdí, ale jde o systémové úpravy, jež mají přinést zpět do české přírody rovnováhu mezi zvěří a jejím životním prostředím a mezi jednotlivými druhy zvěře. Pozice této skupiny je především o ochraně srnčí zvěře. Měli by si tedy uvědomit, že udržování vysokých stavů černé zvěře jako výrazného predátora srnčat, nekontrolované šíření jelena siky a daňka skvrnitého jako agresivních potravních i teritoriálních konkurentů vytlačujících srnčí zvěř je pro tento druh jedním ze základních problémů. Hlavní odpovědnost za tento stav nesou uživatelé honiteb, tedy převážně myslivci sdružující se v ČMMJ. Tato fakta vytvářejí značný nesoulad mezi jejich proklamacemi a praktickým úsilím.

Jako třešničku na závěr můžeme zařadit velmi podivné vyjádření pana senátora Tomáše Jirsy z ODS. Je o něm sice známo, že patří mezi obhájce současné myslivosti, nicméně před pár dny vydal komentář, ve kterém začal počítat voličské hlasy a ukázal tak duši ryzího politického hokynáře. Vláda se podle něj prý nemá pouštět do novely zákona také proto, že v naší zemi je 80 tisíc myslivců, kteří jsou podle jeho názoru zřejmě všichni proti novelizaci, a k nim ještě neváhal připočíst všechny jejich rodinné příslušníky. Podle něj tak jde o velkou skupinu obyvatel, kterou není dobré si naštvat před volbami. Tady musíme panu senátorovi především vzkázat, že zákon o myslivosti rozhodně není nějakým výsadním privilegiem pro myslivce v ČMMJ, ale má být legislativou pro funkční řešení tohoto oboru tak, aby zapadal do systému hospodaření a ochrany přírody a v souhře s dalšími zákony vytvořil organický celek. Pan senátor se ale spletl i v číslech. Je totiž veřejně známo, že členem ČMMJ, která se staví proti novelizaci zákona o myslivosti, je zhruba již jen 50 tisíc myslivců a je také známo, že rozhodně ne všichni jsou proti změnám – v praxi jde zejména o ty, kteří jsou zároveň lesníky, zemědělci či vlastníky půdy. Zbylých zhruba 30 tisíc držitelů loveckých lístků nemá s ČMMJ vůbec nic společného a na novelu čekají stejně útrpně jako například již zmiňovaní menší vlastníci půdy. Právě jich je v této zemi dobře přes milion. Stejně tak můžeme argumentovat tím, že zhruba dva miliony voličů současné vládní koalice čeká, zda předvolební sliby a posléze vládní prohlášení nejsou jen cáry papíru a zda k potřebným změnám v legislativě po více než dvaceti letech a sedmi marných legislativních pokusech konečně dojde. Anebo vše znovu spadne pod stůl kvůli zájmům jedné lobbistické skupiny, která mimochodem již desítky let pořádá pro zákonodárce opulentní myslivecké večírky přímo v prostorách sněmovny? Pokud se tedy pan senátor Jirsa, ale zřejmě i další zákonodárci z vládních stran chtějí nyní zamýšlet, zdali by bylo z hlediska množství získaných či ztracených hlasů odmítnutí tohoto zákona výhodnější, měli by si uvědomit, co svým voličům slibují. Silně tím totiž riskují svou pověst a důvěru voličů.

Výzva k veřejné debatě

Shora uvedené příklady dokazují, že kolem návrhu myslivecké novely se vyrojila řada účelových nepravd, mýtů, zavádějících informací a emocí. Myslíme si proto, že by byla potřeba nová veřejná diskuse všech zúčastněných názorových skupin. Problematika myslivosti je složitá a pro laickou veřejnost velmi těžko pochopitelná. Myslíme si, že širší veřejnosti všichni zainteresovaní dlužíme odpovědi na spoustu jejich případných otázek. Proto vyzýváme všechny odpůrce legislativních změn v myslivosti, abychom se společně sešli u kulatého stolu, kde před poslanci, kteří budou o osudu novely rozhodovat, opakovaně předneseme každý své argumenty. Poslanci a veřejnost ať si udělají obrázek o tom, kdo je pravdě blíže. Myslivost jako nedílná součást zemědělství a lesnictví je pro venkov a českou přírodu i celou společnost důležité téma, proto k ní přistupujeme odpovědně a s respektem.


reklama

 
foto - a Jaroslav Šebek Daniel Pitek
Daniel Pitek a Jaroslav Šebek
Daniel Pitek je předseda pracovní skupiny pro lesy a myslivost Asociace soukromého zemědělství ČR, Jaroslav Šebek je předseda Asociace soukromého zemědělství ČR.

Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (42)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ra

Radek

17.10.2024 14:40
Vlastníci pozemků se připojují k ČMMJ – nesouhlasí s novelou ZoM




Ministerstvo zemědělství v novele zákona o myslivosti slibuje posílení práv vlastníků pozemků, ale opak je pravdou. Vlastníci pozemků se postavili proti chystané novele zákona o myslivosti. V otevřeném dopise vlastníků hospodařících na honebních pozemcích popisují negativní dopady a zmatečnosti novely zákona. Místo deklarovaného posílení práv vlastníků podle nich novela přináší nespravedlivou zátěž pro ty vlastníky, kteří vytvářejí honitby, o které se na své náklady musejí ze zákona starat. Odmítají další nedokonalosti. Zde https://www.hospodarivkrajine.cz/

Ani sebelepší zákon stavy zvěře nesníží, to zajistí pouze lidé. Pokud má ministrem (Marek Výborný) tvrzená „podpora vlastníků a myslivců“ spočívat pouze v zavádění nových byrokratických povinností a drakonických sankcí, rezignuje tím novela zcela na svůj hlavní účel. Tak se uvádí v článku na iDnes – Novela zákona o myslivosti pod palbou. Stát znárodní lesy, bouří se majitelé. Zdroj: https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/myslivecky-zakon-novela-kritika-myslivci-zemedelci-majitele-pozemku.A240905_090134_domaci_tof

Českomoravská myslivecká jednota v úterý 10. září pořádá pro média tiskovou konferenci. JUDr. Daniel Novotný, Ph.D. zástupce vlastníků půdy a lesů, jeden z řečníků konference se bude vyjadřovat za signatáře otevřeného dopisu k paradoxům chystaného nového zákona o myslivosti a oslabení práv vlastníků půdy. K němu se za ochranáře připojí Pavla Benettová, iniciátorka výzvy za záchranu srnčí zvěře, Tomáš Pilík, člen OMS Příbram, člen mysliveckého spolku Nechvalice, vlastník zemědělských a i lesních honebních pozemků a v neposlední řadě Ing. Jiří Janota, předseda ČMMJ.

Vyzýváme každého, kdo nesouhlasí s nekoncepční novelou zákona o myslivosti. Můžete se k signatářům připojit. Na stránkách https://www.hospodarivkrajine.cz/

Signatáři:

JUDr. Daniel Novotný, Ph.D.

Bc. Tomáš Balihar

Ing. Jiří Milek

František Fabišovic

doc. Ing. Vladimír Římsa, CSc.

Svůj podpis připojili:

Jan Nepomuk Schwarzenberg
Mag. Lelio Colloredo-Mannsfeld
Ferdinand Mensdorff-Pouilly
Carlo Kinsky Dal Borgo
JUDr. Lukáš Eichinger, MBA
Ing. Miroslav Pacák
Ing. Josef Jančík
Ing. Ladislav Vacek
Zdeněk Glauder
Světlana Eichingerová
Vladimír Nechutný
Ing. Jaromír Boháček
Ing. Jindřich Grosser
Ing. Petr Malina
František Chmelík
Ing. David Rykr
doc. Ing. Vladimír Římsa, CSc.
Ing. Tomáš Balihar
Ing. Václav Zámečník
Ing. Jan Höck
Ing. Bc. Stanislav Dvořák, Ph.D.
Ing. Jan Jeniš
Ing. Zdeněk Kupský
Ing. Libor Burian, MBA
Ing. Aleš Pícha
Ing. Karel Schäfer
Jan Mareš
Martin Hanke
Jaroslav Adámek
Ing. Jan Dvořák, Ph.D.
doc. Ing. Vladimír Hanzal, CSc.
doc. Ing. Vlastimil Hart, Ph.D.
František Turek
Tomáš Kušta
Josef Kušta
Zdeněk Fidler
Ing. Leo Balun
Bc. Pavel Růžička
Ing. Roman Urbanec, Ph.D
Ivo Hofman
Jaroslav Tintěra
Ing. Jiří Urban
Miloš Zíka
Ing. Bc. Bohumil Straka, Ph.D.
Ing. Jindřich Šnejdrla
Vratislav Simandl
Ing. Jiří Neudörf
Vlasta Slabá
Robert Vyšata
Ing. Miroslav Blažej
a další signatáři, kteří si přáli zůstat v anonymitě

Odpovědět

Jaroslav Řezáč

17.10.2024 15:28 Reaguje na Radek
podporuju to, aby se ten zákon schválil. Jinak tu dalších 30 let nic nebude... pak se může machrovat. Udělat se to musí.
Odpovědět
JS

Jarek Schindler

17.10.2024 16:47 Reaguje na Jaroslav Řezáč
Můžete vysvětlit vaše slova o tom , že tu jinak dalších 30 let nic nebude. Co tu nebude?
Odpovědět
DA

DAG

18.10.2024 08:44 Reaguje na Jarek Schindler
To by mě taky zajímalo. Jako pečovatel o obecní lesy musím říct, že se samozřejně les obnovit dá i pod velkým tlakem zvěře a i s chutnými listnáči. Nicméně to stojí peníze, ale 14 tis na ha. dává stát a to na tu ochranu stačí. Když to přenesu do logiky proplácení škod vlky. A to že za mrtvou ovci vlastník dostane peníze a na ploty stát přispívá, tak je vše v naprostém pořádku.
Novela zákona o myslivosti nebo narovnání plánování lovu zvěře je nutné a to i se sankcemi na plnění plánu. Jenže tento nesystematický nesmysl co půjde tento měsíc do parlamentu je jen snůška jakýchsi opatření na vybíjení zvěře a bianko šeků agrobaronům a knižátkům.
Doporučuji přečíst článek v odkazu. V něm je popsána nesmyslnost nového plánování a taky trochu to jak je ministerstvo zemědělství připodělané a pod vlivem ekofundamentalistů

https://www.svetmyslivosti.cz/zpravy/plan-mysliveckeho-hospodareni-podle-navrhovane-novely-zakona-o-myslivosti
Odpovědět
Ra

Radek

18.10.2024 10:02 Reaguje na DAG
Pan pitek a jemu podobní , bojují pouze sami za sebe , schovávají se při tom za vlastníky zvěř a přírodu , životní prostředí . V zájmu své věci se neštítí ničeho , klidně lžou o honebních společenstvích , o stávajícím zákonu o myslivosti , o placení škod . Media jim k tomu dávají prostor . Přitom jim jde pouze o jejich honitby aby si mohli dělat co chcou oni .

Výsledek jejich činnosti je bohužel likvidační pro všechny co se myslivostí zabývají . Nevěřím že novela projde a pokud ano , nevěřím že povede ke zlepšení stavu . Pouze rozbije spolkovou myslivost a povede k dalším novelám , protože to sedláci dělat nechtějí , ti co se starají a jsou normální , myslivost prostě dávno dělají a stávající zákon je na jejich straně , ve spolkové myslivost je 90 % vlastníků . Nejsou tam pouze ti co tam být nechtějí a novela je tam nepřivede .
Odpovědět
JS

Jarek Schindler

18.10.2024 12:53 Reaguje na DAG
Co se týká škod tak ty v nějaké míře byly, jsou a budou vždy. Jde o to co kdo považuje za škodu. Například v posledních 60-ti letech došlo k masívnímu zalesňování nelesních, zemědělských půd. Nejlepší dřevinou ať se to líbí nebo nelíbí je na to smrk. Ten smrk ale trpí v těchto lokalitách červenou hnilobou, václavkou. Pokud dojde k loupání či ohryzu je to druhotná škoda. Ten smrk tam "hnije" i bez toho loupání ale ve výsledku se poukazuje právě jen na to loupání.
Co prosazuje HD a další? Prosazují i změnu zákona o lesích kde požadují prodloužení doby zalesnění a zajištění kultůr. Co to asi přinese? Pouze delší dobu po kterou bude zvěř škodit a ve výsledku zabuřenělé a těžko zalesnitelné plochy.
Když tedy uvádíte ty vlky tak se podívejte na to z čeho se počítá škoda vlky a co všechno započítávají( chtějí započítávat) ti progresívní lesníci do škod na lese. Pokud byste měl počítat škody vlky stejným způsobem tak nemůžete do škod započíst pouze strženou ovci ale celé stádečko co by za normálního živora té ovce z ní mohlo být. Tak prostě někteří počítají škody na lese. nesouhlasím ani s vašim tvrzením, že by to měl být nějaký bianko šek knížátkům. Proč se asi ohrazují proti navrhované novele? Stát prostě chce diktovat všem co mohou a nemohou mít a to i ve vlastních honitbách. Jen by mě zajímalo jak by se promítla tato novela do myslivosti v NP, kde si ochrana přírody provozuje myslivost sama. Už teď mi například NP Šumava připomíná dřívější situaci s bílou plochou na mapě a s nápisem " zde jsou lvi".
Odpovědět
DA

DAG

18.10.2024 13:35 Reaguje na Jarek Schindler
Jistě, že je to pro ně bianko šek. Budou si moci konečně založit vlastní honitbu a nebo si jet zalovit do cizí. Vtipné je že si pan Pitek stěžuje, jak po cizích pozemcích chodí myslivci se zbraněmi, ale že se pak budou vyskytovat v honitbách se zbraněmi úplně cizí lidé mu nevadí ;). To přirovnání k vlkům je myšleno tak, že na straně vlků jsou škody a dotace v pořádku, tak na straně zvěře nejsou.
Ano škody na lesích se počítají ochranáři nesmyslně. Vy prostě potřebujete cca 6tis listnáčů na ha ve výšce dva metry a z toho cca. 1tis(rovnoměrně po porostu) s nepoškozeným terminálem. U většiny dřevin je nesmyslné, aby se do škod počítal boční okus.
Jinak houba, která způsobuje červenou hnilobu je pevník krvavějící. Václavka způsobuje bílou hnilobu;)
Odpovědět
JS

Jarek Schindler

18.10.2024 15:28 Reaguje na DAG
Začnu tím vaším "jinak". Já snad někde napsal že václavka způsobuje červenou hnilobu? Napsal jsem že porosty zakládané na nelesní půdě trpí červenou hnilobou, václavkou....
Samozřejmě to není žádný bianko šek. Ti lidé svoji honitbu dávno mají a tak ví, že to co navrhuje novela ZOM se bude týkat i jejich honiteb a dopadat na ně samé. Něřekl bych, že je to tak těžké pochopit.
No a po cizích pozemcích chodí každý nájemce. Je uplně jedno jestli si pronajímá pozemky k zemědělské činnosti nebo si pronájímá honitbu s těmi pozemky k výkonu práva myslivosti. Všichni chodí a chodí i další. Přitom omezení těch dalších by teprve mělo smysl pokud budeme za smysl považovat pomoc přírodě.
No a u listnáčů ve sto letech nepoznáte jestli strom měl v mládí poškozený terminál.
Odpovědět
Ra

Radek

18.10.2024 16:43 Reaguje na Jarek Schindler
V novele o ZOM je že se bude plán lovu stanovovat podle poškození ,škod . Dá se to brát i tak , že nebudou škody , poškození , nebude se navyšovat plán lovu . Znám pár lidí co na tom staví budoucí honitbu .
Odpovědět
JS

Jarek Schindler

19.10.2024 11:26 Reaguje na Radek
No aby se nepřepočítali. Ono to asi nebude o škodách v jedné honitbě.
Odpovědět
Ra

Radek

21.10.2024 14:20 Reaguje na Jarek Schindler
Možná si myslí že to bude fungovat , podobně jako tomu bylo dřív , uředník je kamarád a nám to poníží , on je přece ten co o tom rozhoduje . Tohle všichni dobře pamatujeme .

O posilování práv vlastníku tady píše pořád pan pitek , všichni co umí číst ví že je to lež .
Odpovědět
DA

DAG

19.10.2024 11:37 Reaguje na Jarek Schindler
Nějakej podrážděnej. Přitom si nemyslím, že by se naše názory nějak zásadně rozcházely.
Odpovědět
JS

Jarek Schindler

19.10.2024 14:03 Reaguje na DAG
Podražděný, proč? Ale vůbec ne. Tady ta diskuze s vámi mě absolutně nevadí. Jen vysvětluji svůj pohled na věc. Na druhou stranu, přečtěte si důvodovou zprávu k novele zákona a podráždí vás to taky. Downloads/7802724-2024-06-12-duvodova-zprava-7898078.pdf
Příští týden budeme " moudřejší".
Odpovědět
JS

Jarek Schindler

19.10.2024 14:12 Reaguje na DAG
Ono si tam stačí přečíst, že: " Předem blíže rozsahem nespecifikovatelné dopady z pohledu administrativní a finanční zátěže bude mít snížení minimální výměry honiteb. Touto změnou budou potenciálně dotčeny
všechny stávající honitby, přičemž ze současných 5 787 honiteb může potenciálně vzniknout až 26 512 honiteb (po odečtení výměry pozemků určených pro obranu státu a národních
parků). Skutečný počet bude patrně nižší, nicméně změnou jedné honitby dojde k následným administrativním změnám v honitbách okolních".
Jen ten jeden odstavec ukazuje na to, že pokud to projde paralizuje to myslivost na dlouhou dobu s všemi negatívními následky. Doufám, že až se potom jednou začnou sčítat škody co to způsobí , se takoví Pitci či Duha k těm škodám hrdě přihlásí.
Odpovědět
Ra

Radek

19.10.2024 14:19 Reaguje na Jarek Schindler
Duha ani pitci se zatím hrdě nepřihlásili k ničemu . Já věřím že se to neschválí , hysterie pitku tomu nasvědčuje :-)))
Odpovědět
JS

Jarek Schindler

19.10.2024 15:26 Reaguje na Radek
No Pitek by se mohl zatím alespoň hrdě přihlásit k tomu svému článku. No a pokud mu tak moc jde o tiskuzi, tak alespoň pod tím svým článkem by mohl diskutovat.
Odpovědět
Ra

Radek

19.10.2024 16:25 Reaguje na Jarek Schindler
Jenže pitek potřebuje diskutovat z lajky , tady by diskutoval z lidmi z oboru a na takovou diskuzi nemá .
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

18.10.2024 15:49 Reaguje na Jarek Schindler
nic... zákon o myslivosti brzdí zájmové skupiny desetiletí...
Odpovědět
Ra

Radek

18.10.2024 16:44 Reaguje na Jaroslav Řezáč
By mě docela zajímalo , které zájmové skupiny to jsou ?
Odpovědět
DA

DAG

21.10.2024 11:59 Reaguje na Radek
Duha, Svol, Prosilva, ČSO.
Odpovědět
Ra

Radek

21.10.2024 14:23 Reaguje na DAG
Tihle žijí z veřejných peněz a nemají odpovědnost za nic .
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

17.10.2024 16:26 Reaguje na Radek
Snímky devastace buku budou starší. Srnčí je silně omezena prasaty. Z mnohohlavých stád jsou dnes jedinci vytlačení do remízků a zahrad.
Odpovědět
MU

Michal Ukropec

19.10.2024 13:45 Reaguje na Radek
Anonymní web myslivost udržitelně je víc než názory odborníků. Asi málo čtete ekolist.
Odpovědět
Ra

Radek

19.10.2024 20:48 Reaguje na Michal Ukropec
Anonymní web myslivost udržitelně je platforma novodobých komunistů , která cílí na lajkou veřejnost , pomoci které chce ovládnout národní bohatství . Pokud se podíváme na historii této země , tak je to těžko uvěřitelné , bohužel možné .
Odpovědět
MU

Michal Ukropec

20.10.2024 09:42 Reaguje na Radek
Taky se "často divím, co vzejde za moudra z: Vox populi - opus dei.
Odpovědět
JK

Jiří Kraif

17.10.2024 16:37
Tento emoční výlev pánů Pitka a Šebka jen potvrzuje to oč jim vlastně celou dobu jde. O vlastní honitby a možnost lovit na svých malých pozemcích jako za 1.republiky. Vyčtením jiného než jejich názoru všem, které vyjmenovali a vyhrožováním jim, že je nebudou již volit apod., je ukázka co je to za lidi (demokracie se jim hodí jen někdy) a jak dokáží respektovat cizí názor a názor většiny. Navíc ve svém článku uvádějí několik hloupostí a paradoxních tvrzení, např.ty demagogie s desetitisícovými vlastníky apod., ukažte mi je, mimo státu??? malí vlastníci, že jsou v Honebním společenstvu utiskovaní, nesmysl, ano v drtivých případech se dohodnou (ne jen v Rakousku). Naopak více malých (pokud mají stejný názor) na Valné hromadě HS lehce přehlasují velkého. Dle mého názoru je současný systém velmi pro práva vlastníků, ale všech, novelou, kterou tito pánové prosazují naopak ty malé znevýhodní. Jde jim jen o jejich zájem nic víc. Jsem rozhodně pro zachování současného systému, i když některým detailním změnám bych se nebránil.
Odpovědět
DA

DAG

18.10.2024 09:24 Reaguje na Jiří Kraif
Je to tak. Evidentně ztrácejí nervy. Půlka článku jsou jen nenávistné emoční výjevy a jakési nesmyslné dezinfo konstrukce :)
Odpovědět
RP

Radim Polášek

17.10.2024 16:44
Ono by k záchraně stromků leckde stačilo obnovit přes léto několikrát sekané plochy trávy a pícnin, kde dvou - čtyřtýdenní mladinká a šťavnatá kultura obnovující se po sečení byla v minulosti od dubna hluboko do podzimu hlavní pastva zvěře. Vysázené stromky v lesích pak byly pro zvěř pastva pouze v zimě a hlavně na sněhu a tam se to dalo omezit krmelci s kvalitním krmením.
Odpovědět
RP

Radim Polášek

17.10.2024 16:47
Je to už nějak 10 - 20 let, kdy jsem si vyšel do Beskyd a tam v chráněné oblasti viděl, že mladé buky jsou před okusem zvěře individuálně chráněny ohrádkou z dřevěných tyček kolem stromečku.
Odpovědět
JS

Jarek Schindler

17.10.2024 17:05 Reaguje na Radim Polášek
Jo, co bylo dříve není dnes. Dnes tito novodobí lesníci i náklady na ochranu lesa sčítají se škodami.
Odpovědět
MU

Michal Ukropec

17.10.2024 18:06
Fakt je ten, že stát mimo jiné podporuje třeba LGBTQ + komunity na úkor klasické rodiny. Proto i jiná deviantní menšina ve společnosti žádá o zákonnou podporu proti většině. Nemůžeme sehnat hlasy v honebním společenství na naše programy? Nevadí. Zákonem prosadíme náš zájem nad zájmy ostatních a přírody.
Odpovědět
JP

Jaroslav Pokorný

17.10.2024 20:16
Občan laik, jako já, s malým vhledem do problematiky, by řekl, že lov se bude řídit hustotou zvěře na jednotku plochy. Demonstroval bych to na příkladu bobrů, a medvědů na Slovensku. Dokud byli bobři vzácní, logicky byla na místě přísná ochrana. Jsou-li ale na některých místech evidentně přemnoženi, a není-li zájem a možnost přesídlit je na jiná vhodná místa, je na místě povolit stanovený odlov. A hle, problém: "JSOU CHRÁNĚNI! A přes to nejede vlak. Člověk by se domníval, že se na tom lze domluvit!
Medvědi - pamatuji ze socialismu, jak se psalo, že medvědů je na Slovensku nějakých 400 ks a to že je tak asi optimální stav. Nyní jich tam prý je na 1300. Je jasné, že se do tamní přírody už nemohou vejít , nemají dostatek potravy, proto se tlačí k obcím a k popelnicím. A zase problém s odlovem. Přitom by to mohl být výrazný prostředek k získání deviz pro stát.
Odpovědět
JS

Jarek Schindler

17.10.2024 21:38 Reaguje na Jaroslav Pokorný
S ochranáři se na tom nikdo nedomluví. Ti co jednou "chytli" jen tak nepustí. Navíc ještě i ve chvíli kdy je zřejmé, že se musí něco dělat, se to snaží ztížia a komplikovat. Viz kormorán, psík, mýval. Za chvíli bude problém šakal. No a nyní by se počet druhů co by nebyly uváděny v ZOM měl ještě zvýšit.
Na tom Slovensku těch 1200 medvědů měli již při sčítání v roce 2014. A zase, uživnost krajiny zvyšuje kukuřice a ta se již i na tom Slovensku pěstuje i tam kde se v minulosti nikdy nepěstovala. Dřív měla medvědice 1 max. 2 medvíďata. Dnes již není nezvyklé potkat medvědici se třemi ( čtyřmi) medvíďaty. No a pouhá zmíňka o plošném redukčním lovu vyvolává v ochranářích hysterické záchvaty a oni mluví hned o vystřílení medvědů. Chudáci, nic mezi extrémem ochrany na věčné časy ať se děje co se děje a úplnou likvidací neznají.
Odpovědět
JS

Jarek Schindler

17.10.2024 21:43 Reaguje na Jaroslav Pokorný
Zapomněl jsem uvést, že lesníci a polovníci uvádí číslo +3000 medvědů. Při posledním sčítání na Polaně jich tam fyzicky napočítali víc jak 400. A to jen v oblasti té Polany.
Odpovědět
JS

Jarek Schindler

17.10.2024 21:14
Hysterie? Řekl bych že hysterii, že to náhodou nebude projednáno a schváleno spíš podléháte vy pane Pitku. Události posledního měsíce prostě trochu posunuly priority.
Výzva k debatě? Řekl bych, že dost čitatelů Ekolistu vás již k debatě pod vašimi články vyzývalo. No a výsledek? Neráčíte si obhájit ani ty vaše vlastní "moudra" kterými tu čitatele zahrnujete.
No a váš nový článek= nové polopravdy či dokonce lži.
Pokud vím tak v programovém prohlášení vlády se mluvilo o posílení práv vlastníků. Vy nyní, situace se pro vás asi nevyvíjí dobře, nemluvíte o vlastnících jako celku ale o malých a středních vlastnících. Byla snad v programovém prohlášení vlády zmíňka o tom, že se to posílení práv má týkat právě jen těch malých a středních?
Jeden si pronajímá od vlastníku pár metrů či pár hektarů zemědělské půdy k zemědělské činnosti. Je to nájemce zemědělské půdy. Druhý nájemce si zase od vlastníků pronajímá honitbu k výkonu práva myslivosti. Proč by měl mít jeden nájemce větší práva než ten druhý? V programovém prohlášení vlády snad o posílení práva najemců řeč nebyla.
Také byste si měl nechat vysvětlit co je ekologická a co ekonomická škoda. Ti vaši dnešní ekospojenci vám určitě vysvětlí, že příroda na přírodě škodu nedělá.
Přeskočím další nejapnosti, bylo by to zbytečně dlouhé a přejdu k podstatné věci.
Ve státě který měl ještě nedávno za premiera bývalého komunistu co se snad ještě nyní soudí o to, jestli byl či nebyl agentem STB, ve státě který má bývalého komunistu za presidenta, budete pane Pitku odsuzovat ČMMJ za to, koho měla v minulosti předsedou? To opravdu myslíte vážně? Nebo spíš již nemáte jak se do ČMMJ navážet a co za špínu na ni hodit?
Žádný soudný člověk se snad také nebude dovolávat údajné, dávné podpory zesnulého člověka. Měl byste se stydět.
Navíc pod otevřený dopis vlastníků hospodařících na honebních pozemcích popisující negativní dopady a zmatečnosti novely zákona, připojil svůj podpis i jeho syn Jan Nepomuk Schwarzenberg.
Místo deklarovaného posílení práv vlastníků podle nich novela přináší nespravedlivou zátěž pro ty vlastníky, kteří vytvářejí honitby, o které se na své náklady musejí ze zákona starat. Odmítají i další nedokonalosti novely.
Je to blbé pane Pitku , když i ti za které "bojujete" vás nechápou a nepodpoří. Slabší jedinci potom mohou opravdu propadnout té hysterii. Snad to nebude moc nakažlivé.
Odpovědět
MU

Michal Ukropec

18.10.2024 05:58 Reaguje na Jarek Schindler
Děkuji.
Odpovědět
DA

DAG

18.10.2024 13:37 Reaguje na Jarek Schindler
Skvěle napsané.
Odpovědět
Ra

Radek

18.10.2024 16:50 Reaguje na Jarek Schindler
Ano krásně jste to popsal .
Odpovědět
JS

Jaroslav Soukup

18.10.2024 08:21
Návrh na ZoM je určitě špatný. Proč ? Za prvé, nerozlišuje rozdíl mezi polní a lesní honitbou. Pole dnes je tristní pohled - mrtvá krajina. ani živáčka Herbicidy, pesticidy, obrovská těžká tachnika... Kdo zato může? Myslivci ? Starý myslivecký zákon ? Snahy o zlešení stavu krajiny, omezení pesticidů, ponechání části půdy "odpočinout" nemají šanci. Omezilo by to zisky a dotace. Pak stačí nasednout na ty drahé traktory odjet do Prahy a vyklopit fůru hnoje před úřad vlády a hned je vše jinak. Divoká prasata mají v těch lánech olejky a kukuřice pré a poberou i ty zbytky drobné zvěře, srnčat a všech živočichů na které přijdou. A zo to zase může myslivost ?
Lesní honitby- dřevaři (neříkám lesníci) by nejraději měly lesy jako plantáže na dřevo a to že zvěř dělá škody na dřevní hmotě je pro ně "tragické". Zase menší zisky. A tomu pomúže, že si vlastníci nebo snad nájemci budou moci vystřílet zvěř na svém ? Kdo bude určovat hranice honitby, kdy už je to pytláctví ? Atd. Už jsem se rozepsal dost a taky nas..l !

Odpovědět
MU

Michal Ukropec

18.10.2024 13:26 Reaguje na Jaroslav Soukup
Bolševici padli, ale noví tentokrát zelení revolucionáři pozvedli z prachu prapor třídního boje a ideové nenávisti. A jelikož jsme národ Aloise Jiráska, tak proti všem. Myslivcům, rybářům, včelařům, odborníkům všeho druhu.
Odpovědět
DH

Daniel Hrubý

21.10.2024 08:41
Já vždycky když slyším nářek myslivců, vzpomenu si na to množství rozmlácených nárazníků od zajíců a vysoké, které mně a ani nikomu jinému, nikdo neproplatí. Přitom fakticky žijeme ve veřejné honitbě. To samé soukromníci, kterým napáchá zvěř škody na úrodě. Další věc, která mě zaráží, je nezájem aktivistů. Před vánoci protestují kvůli kaprům, ale vraždění divoké zvěře jim nevadí? :-) To jen tak na okraj. Za celé volební období tahle vláda nevymyslela jediný zákon pro lidi. Proč si myslivci neplatí nějaké pojištění, když auta musí, kdyby způsobila nehodu? Třeba. Ale trefenou srnu musím odevzdat, jinak je to trestný čin pytláctví. Sranda. Pokud se vláda snaží prosadit novelu zákona, tak i když o tom moc nevím, tak se vsadím, že si na tom buď někdo pořádně namastí kapsu nebo z toho bude mít prospěch jenom pár papalášů.
Odpovědět
JS

Jarek Schindler

21.10.2024 11:51 Reaguje na Daniel Hrubý
Ještě že přiznáte, že o tom nic nevíte. Tak samozřejmě pojištění odpovědnosti musí mít podle zákona o myslivosti každý lovící myslivec.
Myslíte si, že přiblblým aktivistům nevadí lov zvěře? Tak těm pošahanějším to, že se zvěř loví, vadí. Těm ostatním zase vadí, že se ji loví málo. Vám vadí, že se loví? Pokud se nebude lovit zákonitě přibude těch rozbitých nárazníků.
Jste opravdu přesvědčen, že množství rozmlácených nárazníků od zajíců a vysoké, vám a ani nikomu jinému, nikdo neproplatí? Ale jděte,samozřejmě proplatí. Stačí se připojistit. On vám bez havarijního pojištění nikdo neproplatí ani srážku se stromem, že.
Vy žijete ve " veřejné honitbě", žádná honitba není veřejná. Atd.
Jak je vidět, ani to vaše "nevědění" vám nebrání kecat nesmysly.
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist