https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/zelena-usporam/poprve-v-dejinach-ma-vice-nez-polovina-populace-socialni-ochranu-uvadi-ilo
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Poprvé v dějinách má více než polovina populace sociální ochranu, uvádí ILO

14.9.2024 20:25 | ŽENEVA (ČTK)
Zpráva vysvětluje, že sociální ochrana pomáhá posílit schopnost lidí odolávat klimatickým šokům díky zajištění příjmu a přístupu ke zdravotní péči.
Zpráva vysvětluje, že sociální ochrana pomáhá posílit schopnost lidí odolávat klimatickým šokům díky zajištění příjmu a přístupu ke zdravotní péči.
Foto | Varun Verma / Unsplash
Poprvé v dějinách se více než polovina světové populace těší nějaké formě sociální ochrany. Pokrok je ale pomalý, uvedla Mezinárodní organizace práce (ILO). Podle její nově zveřejněné zprávy přetrvává špatná situace zejména v zemích citlivých na klimatickou změnu. Přitom právě investice do sociální ochrany mohou zmírnit její dopad na obyvatelstvo, zejména prevencí chudoby, píše ILO.
 
Nějakou formu sociální ochrany mělo v loňském roce 52,4 procenta lidí. Třeba v roce 2015 to ještě bylo jen 42,8 procenta.

"Ačkoli se jedná o znatelný krok kupředu, faktem zůstává, že 3,8 miliardy lidí stále nevyužívá žádnou formu sociální ochrany," píše ILO. Účinnou formu sociální ochrany navíc nemá 76,1 procenta dětí, zdůrazňuje organizace. Pokud by pokrok na celém světě pokračoval současným tempem, dostalo by se nějaké formy sociální ochrany všem lidem až za 49 let, tedy v roce 2073.

Zpráva vysvětluje, že sociální ochrana pomáhá posílit schopnost lidí odolávat klimatickým šokům díky zajištění příjmu a přístupu ke zdravotní péči. Pokud je sociální ochrana kombionována s aktivní politikou na trhu práce, může také pomoci lidem přejít na ekologičtější pracovní místa a na udržitelnější ekonomické postupy, zdůraznila ILO.

Země s vysokými příjmy vynakládají na sociální ochranu v průměru 16,2 procenta hrubého domácího produktu (HDP), zatímco země s nízkými příjmy 0,8 procenta. Ty by potřebovaly dalších 308,5 miliardy dolarů (přes sedm bilionů Kč) ročně, aby svým občanům zajistily alespoň základní sociální ochranu. ILO vyzývá ostatní země, aby je podpořily.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (6)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

PH

Pavel Hanzl

15.9.2024 09:39
Naprosto tu pomíjí ten nejdůležitější faktor, přelidňování právě těch nejchudších zemí. Tam rozvoj sociální a především zdravotní péče způsobila populační boom, který produkuje další stamilióny až miliardy hladových krků a sypání dalších miliard to může jen zhoršit.
Podporovat jen ty země, které si zablokují výrazný růst obyvatel. Každá si to musí udělat dle svých kulturních tradic. Když to zvládla Čína, můžou to zvládnout i další země.
Odpovědět
Anyr

Anyr

16.9.2024 10:24 Reaguje na Pavel Hanzl
Čína nic nezvládla a mnohem horší než "jídlo pro Afriku" je "jídlo, cestování a bydlení" pro Evropu. Asi nemá smysl tu vysvětlovat, že Evropa je plně a zcela závislá na tom, že přesunula výrobu a získávání zdrojů jinam. Proto je bohatá a tváří se poměrně zeleně - a její globální uhlíková stopa je šílená. Spoluzničila právě Afriku a i třeba Indii.

Můžeš říct, že tvůj život je života zasloužilejší, než životy lidí, které bys rád "nenarodil"? ://
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

16.9.2024 20:48 Reaguje na Anyr
Řešit nenarozené lidi je dost komická představa o ničem.
Čína si už dávno prosadila politiku jediného dítěte, tím se boom skutečně zastavil a dnes bečí, že jim populace neroste. Což je při jejich ekonomické dravosti a ekologické bezohlednosti jen dobře.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

16.9.2024 20:51 Reaguje na Anyr
Evropa a celá Západní civilizace je hlavně přežraná a veškerá zelenost sice nejhorší projevy tlumí, ale v principu máte pravdu.
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

16.9.2024 08:49
nikdo neříkal, že život je o jistotách ani že je to ráj....zkrátka je to tak jak je.
Odpovědět
VK

Vl K

20.9.2024 17:06
Jak z knihy 1984. Sociální ochranu mají ve větším procentu. Článek totiž zjevně myslí jen pseudo sociální ochranu, centralizovanou, státní. A ještě to prezentuje jako nedostatek, přitom to má nezanedbatelný vliv na likvidaci skutečné sociální ochrany...
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist