Přelouč zasadí jabloně, plody chutí připomínají banán
Přeloučský šišák je dnes málo známou odrůdou jabloně vyšlechtěné nejpozději koncem 19. století. Jako jedna z mála odrůd neměla vadu střídavé plodnosti, strom plodil ovoce každý rok. Z regionu se dostala do jiných oblastí. Daří se jí v podmínkách do 600 metrů nad mořem.
"Dnes se podle odborníků vyskytuje na několika místech České republiky, například v Kosteleckých Horkách na Rychnovsku, Hradišti u Nasavrk na Chrudimsku nebo Podmoklanech na Havlíčkobrodsku," řekl Pešta.
Několik stromků bude na zahradě mateřské školy v Kladenské ulici. Svým tvarem se nedá zaměnit, někdy se mu říká soudky nebo banánové jablko. Plod je protáhlý, zeleně zbarvený s modročerveným žíháním, trochu se podobá odrůdě Ontario. Pokud se nechá na stromě dozrát, dostává celé temně karmínovou barvu.
"Netrpí monoliózou, tedy nehnije. Dříve bývalo uchováváno v seně na půdě, mrazy jablka nepoškodily. Přeloučský šišák byl jedlý až na Vánoce, loupal se a chutí připomínal banán. Jablko tedy nebylo moc šťavnaté," řekl Pešta.
Výjimečně se přeloučský šišák objeví na některé tuzemské ovocnářské výstavě a předloni reprezentoval Českou republiku na výstavě v Lucembursku. "Vědecky však šišák nebyl dosud zcela prozkoumán. Přispět k dalšímu poznání mají v Přelouči vysazené stromky," řekl Pešta.
reklama