https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/zelena-usporam/rybari-na-jihu-cech-loni-ziskali-13-milionu-kc-jako-nahradu-za-skody-od-vydry
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Rybáři na jihu Čech loni získali 13 milionů Kč jako náhradu za škody od vydry

20.12.2024 20:56 (ČTK)
Rybáři na jihu Čech loni získali téměř 13 milionů korun jako kompenzace škod, které jim na chovu způsobila vydra říční. Bylo to přibližně o 4,5 milionu korun méně než v roce 2022, ale zároveň také o deset milionů korun více než na začátku 21. století. Vydra ale ročně způsobí škody za miliony korun, za něž náhrady rybáři nezískají. ČTK to řekl jednatel Českého rybářského svazu na jihu Čech Jiří Marek.
 
"Bohužel ty kompenzace se vztahují na chovné rybníky. Jakmile je ale ryba vysazena do revíru, což je například řeka, nepatří nikomu. Majetkem se stane ve chvíli, kdy ji někdo s povolením uloví. Takže na náhradu škod, které vydra na řece způsobí, nemáme nárok," uvedl Marek.

Český rybářský svaz na jihu Čech podle něj ročně vysadí do vody ryby za 50 milionů korun. Na řadě míst se jim však vrátí jen zlomek z investovaných peněz. "Třeba na Blanici je situace taková, že když tam půjdete v některých místech po břehu, každých deset metrů uvidíte skluzavku do vody, které vytváří vydry. Z ryb, které tam vysadíme, je proto návratnost na úrovni deseti procent," dodal Marek.

Na konci 80. let minulého století žilo v České republice jen pár jedinců vydry říční, její populace začala narůstat v 90. letech. "Postupně sílila a nyní je vydra prakticky v každé řece v Česku," řekl ČTK Tomáš Bodnár z agentury ochrany přírody a krajiny. Dodal, že není nic výjimečného, pokud lidé vydru spatří i ve velkých městech. Stává se to například i v centru Českých Budějovic, kterými protéká Vltava a Malše. "Vydra nemá přirozeného predátora. Teoreticky by jím mohl být vlk, ale žádná empirická data v tomto ohledu nemáme," uvedl Bodnár.

Vydra je chráněná, takže ji nemohou hubit ani lidé. Podle odhadů žijí nyní Česku přibližně 4000 vyder říčních. Podle Marka nastává období, které může stav rybí populace na tocích dost ovlivnit. "Pokud zamrznou rybníky, vydry se přesunou v ještě větší míře do řek a tam začne naprostá genocida," uvedl jednatel svazu. Dodal, že vydra nejraději loví třeba pstruhy. Ryby jsou pro ni základním prvkem potravy. "Ale velmi často se stává, že z nich třeba vykousne jen část měkké tkáně nebo vnitřnosti," řekl Marek.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (3)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

TP

Tomáš Pilík

20.12.2024 22:30
AOPK vydala na roky 2009 - 2018 program péče o vydru říční. V létě letošního roku mi jednou z pracovnic AOPK bylo sděleno, že nový program, případně jiný dokument, který měl říci, jak dál s vydrou, neexistuje. Když jsem se ptal, proč tomu tak po šesti letech je, odpověď úřednice byla prostá - ,,Ještě nemáme vyhodnocený program, který skončil v roce 2018". Vydry působí škody v řádech desítek milionů korun a nikoho nic nevzrušuje. Pokud bychom škody způsobené vydrou vyčíslili metodikou jistého zpracovatele výpočtu škod způsobených zvěří v lesích, byly by i škody způsobené vydrou minimálně ve stovkách milionů. Pokud budeme brát v úvahu, že mnohde je vydra limitním faktorem pro původní rybí společenstva a dochází tak ke ztrátě genofondu místních populací, jsou škody nevyčíslitelné.
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

21.12.2024 08:00 Reaguje na Tomáš Pilík
no ano, váš příspěvek není nic, co by se nedalo čekat.

oni tu genocidu v těch řekách zařizují sami vlastní činností, neb kde nic není ani vydra nebere.
Tedy laicky řečeno, oni jí ten prostřený stůl dopřejí.

Vlka, kterého by nejraději někteří chtěli zlikvidovat se asi k vydrám nedostane.
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

21.12.2024 09:11 Reaguje na Jaroslav Řezáč
Doporučujete co? Vydry vyhladovět a do potoků a řek už nic
nevysazovat? Víte kam ta hladová vydra půjde? No přece na
ty chovné rybníky a tam za jejich škody zaplatíme všichni!
Není načase dostat odvahu a stanovit cílové počty tak, aby
nemusely hladovět a v potocích a řekách nebylo mrtvo? A teď
mudrujte!
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist