https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/zelena-usporam/ap-muz-z-keni-ma-pres-4-2-milionu-motylu-ted-pro-ne-hleda-noveho-majitele
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Muž z Keni má přes 4,2 milionu motýlů, teď pro ně hledá nového majitele

1.1.2025 01:35 | NAIROBI (ČTK)
Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto | Nina R / Flickr
To, co začalo před více než 60 lety jako dětský koníček, vedlo na předměstí Nairobi, hlavního města Keni, možná až k největší sbírce motýlů na africkém kontinentě. Steve Collins, kterému je nyní 74 let, se narodil a vyrostl na západě Keni. Když mu bylo pět let, začali ho fascinovat motýli, a tak se rozhodl, že je bude sbírat. Jeho sbírka dnes čítá více než 4,2 milionu exemplářů a jsou v ní zastoupeny stovky druhů. Napsala to agentura AP.
 
"Po návštěvě Konga nás rodiče vedli k zájmu o motýly a přátelé nám darovali síť na chytání hmyzu. V 15 letech už jsem měl za sebou návštěvu Nigérie a dalších zemí, kde jsem motýly podrobněji studoval," řekl Collins.

Po 20 letech kariéry agronoma věnoval svůj další čas výzkumu motýlů. V roce 1997 založil Africký výzkumný institut motýlů. Teď, když mu dochází prostor i čas, doufá, že svou sbírku a zápal pro třetí největší řád hmyzu předá dalším generacím.

Na 6000 metrech čtverečných, což odpovídá velikosti fotbalového hřiště, pěstuje velké množství stromů a kvetoucích keřů, které tak tvoří důmyslně propojený lesní ekosystém. Stovky motýlů "tančí" ze stromu na strom, někdy přistanou i na Collinsově ruce.

Jeho sbírka je soukromá, na začátku ji však otevřel pro veřejnost, když tu v letech 1998 až 2003 vedl vzdělávací centrum. Collins vlastní 1,2 milionu motýlů z celé Afriky, které má pečlivě přišpendlené v rámečcích a uložené v řadách na poličkách. Další tři miliony motýlů skladuje v obálkách.

"Motýly je potřeba uchovávat v tmavých prostorách. Způsob uchování také zajišťuje, aby jiný hmyz, paraziti a dravci usušené motýly nesežrali. Jednou za rok také používáme na motýly prostředek na hubení hmyzu, aby jsme je ještě lépe ochránili," řekl sběratel.

Ekolog a hostující profesor na univerzitě Oxford Brookes Julian Bayliss, který se specializuje na Afriku, sbírá pro Collinse motýly už přes 20 let. "Ve sbírce je velká část naprosto nenahraditelná, protože značná část přirozeného prostředí Afriky byla zničena," řekl.

Afrika je zranitelná vůči změnám klimatu, období dlouhotrvajícího sucha a rozsáhlé záplavy ničí lesy a další místa, kde se motýli přirozeně vyskytují.

Bayliss uvažuje o tom, že by Collinsovu sbírku zdigitalizoval, čímž by ji zpřístupnil celému světu. Ať už ji převezme kdokoli, "musí to být instituce, která je dobře založená, dobře financovaná a bezpečná", míní Bayliss.

Entomolog z americké instituce Smithsonian Scott Miller potkal Collinse téměř před 30 lety. Sbírka podle Millera může poskytnout zásadní informace o environmentálních změnách za posledních 60 let. "K těmto exemplářům se můžeme kdykoli vrátit pro nové informace, kdykoli se dozvíme něco nového, seznámíme se s jinou technologií nebo když nás napadnou nové otázky," řekl.

Collins se obává, že zanedlouho už nebude moct ve výzkumu pokračovat. Doufá, že celou sbírku prodá jedinci nebo výzkumné instituci. Do té doby uchovává svůj nejdražší exemplář za 8000 dolarů (193 000 Kč) v tajnosti, jelikož se obává případné krádeže.

Výdaje na vlastní bádání jsou vysoké. Roční rozpočet, který v roce 2009 zveřejnila Lepidopterologická společnost Afriky na svých webových stránkách, byl 200 000 dolarů (4,8 milionu Kč). Collins odhaduje, že cena všech jeho exemplářů a dalšího majetku se pohybuje kolem osmi milionů dolarů (193 milionů Kč).

"Desítky let jsem to měl jako hobby, nemůžu tedy vyčíslit přesnou cenu toho, co jsem až dosud dělal. Teď se soustředím na to, abych zajistil, že sbírka bude v bezpečných rukách, až tady nebudu," uzavřel Collins.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

BM

Břetislav Machaček

2.1.2025 16:42
Jedinec "ukradl" přírodě 4,2 milionu motýlů, aby je hromadil a nyní zpeněžil. Chápal bych, že to, co dostal od přírody zdarma, tak daruje nějaké univerzitě pro další výzkum, ale prodat? Entomologie je poměrně výnosná, když se stane honbou za množstvím k prodeji. Kdysi jsem
narazil na "broukaře", který rozebíral trouchnivějící strom a lovil z
něho housenky, kukly i imaga brouků, až do úplného vydrancování tam,
kde všude visí tabule, že oblast požívá ochrany a zvláště jsou pak
chránění páchníci. Na moji připomínku co činí, mi sprostě odpověděl,
že je entomolog a že oni to mohou. Tehdy jsem to dál nezkoumal, neboť
jsem neměl možnost ani nikde zjistit tu oprávněnost takového "lovu".
Před rokem jsem byl ze zvědavosti na entomologické burze a byl jsem
v šoku, kolik chráněného hmyzu je předmětem obchodu a přitom se asi
nejedná o exempláře po pradědovi a nebo z vlastního povoleného chovu.
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist