https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/zelena-usporam/studie-prostredi-a-strava-maji-zasadni-vliv-na-zdravi-goril-chovanych-v-zoo
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Studie: Prostředí a strava mají zásadní vliv na zdraví goril chovaných v zoo

9.3.2025 01:09 (ČTK)
Licence | Volné dílo (public domain)
Prostředí a strava mají zásadní vliv na zdraví goril chovaných v zoologických zahradách. Složení střevního mikrobiomu hraje důležitou roli u chovaných goril nížinných při rozvoji onemocnění srdce. Jedná se o jednu z hlavních příčin úmrtí goril v zoologických zahradách. Vyplývá to z nové studie, informovali vědci z České zemědělské univerzity v Praze a Ústavu biologie obratlovců Akademie věd ČR (AV ČR). Nová zjištění mohou přispět k lepší péči o tyto primáty.
 
Střevní mikrobiom tvoří miliarda mikroorganismů. U lidí se narušená střevní rovnováha spojuje s kardiometabolickými nemocemi. Tuto souvislost zkoumal mezinárodní tým vědců na trustu goril chovaných v evropských a amerických zoo i od volně žijících zvířat v přírodní oblasti Dzanga-Sangha ve Středoafrické republice.

Výsledky odhalily významné rozdíly mezi jednotlivými zkoumanými skupinami goril. Divoké gorily měly méně rozmanité střevní bakterie, ale jejich mikroflóra byla dobře přizpůsobená stravě s vysokým obsahem vlákniny. Gorily v evropských zoo měly střevní bakterie podobnější těm divokým než gorily v amerických zoo. To nejspíš souvisí s tím, že v evropských zoo dostávají více vlákniny, například z rostlin bohatých na lignin a pektin, míní experti.

Vědci našli určité mikrobiální markery spojené s nemocemi, jako je cukrovka, vysoký tlak nebo obezita. Gorily s těmito problémy měly horší zpracování aminokyselin důležitých pro zdravé srdce. Také jim chyběly prospěšné mastné kyseliny, které snižují záněty a chrání cévy. Navíc měly v trávicím traktu více potenciálně škodlivých bakterií, například Campylobacter coli, které mohou způsobovat záněty a další zdravotní potíže.

"Naše výsledky ukazují, že prostředí a strava zásadně ovlivňují zdraví goril v zoologických zahradách. Střevní mikrobiom ovlivňuje nejen trávení, ale i celkový metabolismus, zdraví a kondici kardiovaskulárního systému, podobně jako u lidí," uvedla Klára Petrželková, vedoucí výzkumné skupiny ekologie symbiontů primátů z Ústavu biologie obratlovců AV ČR, který sídlí v Brně.

Výzkum může podle odborníků přispět nejen ke zlepšení péče o gorily v lidské péči, ale také k ochraně jejich volně žijících populací. "Širší evoluční souvislosti o tom, jak se primáti přizpůsobují různým stravovacím režimům mohou být cenné i pro ochranu volně žijících populací goril a výzkum lidského zdraví," řekl Jaroslav Havlík z České zemědělské univerzity.

Veterinář ze Zoo Praha Roman Vodička uvedl, že pokud se podaří odhalit bakterie spojené s nemocemi, jako je cukrovka nebo vysoký tlak, veterináři by mohli včas zasáhnout a případně upravit léčbu.

Tým Kláry Petrželkové z Akademie věd ČR spolupracuje s vědci z Univerzity Karlovy a dál zkoumá střevní mikrobiom goril. Nově se zaměřují na virová bakteriofágovová společenstva.


reklama

BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (2)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Zbyněk Šeděnka

9.3.2025 16:46
Vědátchoři "objevili Ameriku".
Odpovědět
MU

Michal Ukropec

9.3.2025 17:49
Zjistil jsem, že prostředí a strava mají vliv i na rybičky, brouky a včely co chovám. Dostanu taky nějaký grant?
Odpovědět
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist