V Zoo Praha mohou návštěvníci spatřit kriticky ohrožené strašilky humří

Zoo Praha získala 400 vajíček z anglického Bristolu. Z nich se vylíhlo asi 190 jedinců, které jsou nyní v různých fázích vývoje. Strašilky jsou v zoo v chovném zázemí, do jehož prostoru budou návštěvníci nahlížet. "Vystavíme skupinu odrostlých jedinců a čerstvých nymf v expozičních nádržích těsně za návštěvním sklem, aby si je každý návštěvník mohl prohlédnout," popsal chovatel Vojtěch Víta. Přímo do chovného zázemí mohou lidé jít s průvodcem jako součást komentovaných prohlídek, které se budou konat vždy ve 14:30.
Prostor je klimatizovaný, aby měl stabilní teplotu a chodí se do něj přes dezinfekční rohože. "Strašilky humří musíme mít v hygienicky vedeném zařízení, kdy je chov dezinfikovaný a je pod přísným dohledem, aby se sem nedostaly patogeny," řekl Víta. Dodal, že důležité je pro jejich vývoj dodržovat přesně nastavenou teplotu a vlhkost. "Teplota se pohybuje okolo 22 stupňů Celsia. Vlhkost kolísá zhruba mezi 70 a 80 procenty relativní vlhkosti, což je zásadní pro správný růst," sdělil.
V prostoru nové expozice, která se nachází vedle Rezervace Bororo, mohou lidé také vidět model Ballovy pyramidy, informační tabule o strašilkách, zvětšený model strašilky humří nebo třeba rostliny a skleníky s rostlinami, kterými se tento hmyz živí, tedy například dub cesmínovitý nebo slizoplod černající.
Přečtěte si také |

Nyní má zahrada pouze chov samic, do budoucna chce však usilovat o získání samců, aby se strašilky mohly rozmnožovat. "O získání linie, kde jsou zastoupeni samci, se snažíme ze zoo v San Diegu, kde aktuálně čekají na to, až jim dospěje generace a začne snášet vajíčka, což ještě několik měsíců potrvá, než bysme mohli získat vajíčka z této linie," řekl Víta.
Cílem je zároveň návrat strašilek humřích na Ostrov lorda Howea v Tasmanově moři mezi Austrálií a Novým Zélandem, ze kterého pochází. Na tomto malém ostrově v jižním Pacifiku ležícím asi 700 kilometrů severovýchodně od Sydney byly asi před 100 lety strašilky běžným živočichem. Téměř vyhubeny byly na začátku 20. století. Mohly za to krysy, které na ostrov unikly z parníku SS Makambo.Ten na mělčině ostrova uvízl 15. června roku 1918.
Druh byl považovaný za zcela vyhubený až do 60. let minulého století, kdy byla právě na Ballově pyramidě objevena mrtvola strašilky. Živé exempláře tohoto nelétavého hmyzu byly nalezeny roku 2001 a o dva roky později odebrali ochránci přírody čtyři jedince jako základ chovu strašilek humřích v lidské péči.
reklama