https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/zpravy-zd/asociace-definice-rodinnych-farem-snizi-byrokracii-a-podpori-lokalni-produkci
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Asociace: Definice rodinných farem sníží byrokracii a podpoří lokální produkci

25.11.2024 09:40 (ČTK)
Ilustrační foto
Ilustrační foto
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Definice rodinného zemědělského hospodaření sníží administrativní zátěž pro rodinné farmy a ulehčí převod závazků mezi rodinnými příslušníky. V rozhovoru s ČTK to řekl předseda Asociace soukromého zemědělství ČR Jaroslav Šebek. Podle něj může mít zjednodušení některých procesů také pozitivní efekt na snížení cen potravin. Ministerstvo zemědělství (MZe) na dotaz ČTK uvedlo, že v dohledné době by měl být podán poslanecký návrh, který by usiloval o zakotvení rodinných farem v zákoně o zemědělství.
 
Hlavním záměrem připravované definice je podle Šebka usnadnit rodinným farmám jejich práci, aby se mohly více zaměřit na zemědělskou činnost, produkci potravin a péči o krajinu. A byly méně zatěžovány byrokracií nebo kontrolami.

"Návrh zákona bude vzhledem k časovým možnostem v dohledné době podán formou poslaneckého návrhu, pro který budeme v Poslanecké sněmovně hledat co nejširší podporu," řekl ČTK mluvčí MZe Vojtěch Bílý. K účinnější podpoře rodinných farem se vláda zavázala v programovém prohlášení.

Status rodinného hospodáře by uděloval Státní zemědělský a intervenční fond, pokud maximální rozloha obhospodařované půdy nepřesáhne 1000 hektarů. Podniky by neměly mít přes deset zaměstnanců. Úřad mimo jiné plánuje zřídit evidenci rodinných hospodářství, systém by se mohl podle MZe rozběhnout od počátku roku 2026. Zapojení zemědělců bude dobrovolné.

Definice rodinných vztahů by měla vycházet z občanského zákoníku, asociace je otevřená i dalším příbuzenským vztahů, například registrovanému partnerství. Podle Šebka by měl model rodinných farem stát zejména na vztahu k lokalitě. "Případné výhody a zjednodušení budou opřené o lokální hospodaření, když farmář ztratí lokální úroveň a chtěl by se rozvíjet dál, ztrácí ten status a výhody," řekl.

Jednou z výhod, která by podle něj měla být v definici zakotvená, je jednodušší převod farem, aby nový správce nemusel znovu žádat o všechna povolení, ale platila by i poté, co farmu přebere například vnuk bývalého majitele. K jednoduššímu rodinnému podnikání by podle Šebka pomohl také přednostní nárok na pacht státní půdy v dané lokalitě nebo méně povinností při prodeji zboží ze dvora, například při balení a označování potravin.

Jedním z dlouhodobých důsledků definice rodinných farem je podle Šebka také jejich rostoucí počet a zvýšená produkce lokálních surovin. Podle odhadů ministerstva by se do dvou let od účinnosti mohlo zapojit zhruba 2000 zemědělských subjektů. Asociace odhaduje, že z celkových zhruba 33 000 zemědělských podniků a farem v ČR má formu blízkou zemědělskému hospodaření asi 26 000.

Zákonná definice podle Šebka nemá diskriminovat jiné formy hospodaření, považuje ale za nutné rozlišit rodinné podnikání od podniků s tisíci hektary, které mají rozdílné zájmy a těží ze své velikosti. Rodinné farmy jsou podle něj životaschopnější, rozvíjí venkov a přispívají k péči o životní prostředí.


reklama

 
Tereza Preisová
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (11)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

ss

smějící se bestie

25.11.2024 10:15
Znám sedláky, kteří nyní hospodaří na více jak 1 000ha -
ty bude byrokracie nazývat jak a chovat se k nim, no !
Stát by se měl postarat hlavně o to, aby zde měli zemědělci/sedláci, stejné podmínky jako to mají v Rakousku a k tomu zde podporoval i ten jejich patrionalismus.
Odpovědět
SM

Stanislav Mudra

27.11.2024 13:28 Reaguje na smějící se bestie
Já zase zanám takové, kteří na tisících ha mají: právní tým, specialistu přes pozemky, tým přes dotace, daňové specialisty, nákupčí, prodejce atd..., malej sedák je na vše sám, podmínky jako korporát, ceny výkupu nižší jelikož neprodává po vlacích, nákup cena vyšší bo odebírá málo. Jako bonus plat pod minimálkou za 24/365 službu a snadná kořit pro kontroly jelikož je malej, neumí se bránit a vše lze snadno a rychle kontrolovat.
Odpovědět
AL

Alena Lyskova

25.11.2024 11:54
A zase hodně řečí o ničem konkrétním. Víte co je velký problém farmářů. Úředník a statní byrokrati. Vymýšli stale mejaké voloviny jen aby něco dělali ale výsledek nula.
Farmáři musí stále vozit dobytek na jatka za pár korun prodávat nadnárodním korporacím. Přitom v německu je dávno povoleno usmrtit zvíře na pastvině, vykrvit pak odvézt na jatka nebo prodávat ve své prodejně.
Je pro nás vždy horor naložit zvíře do přepravníku při přeprave na jatka. Máme vlastní bourárnu ale zviře musíme nejdříve odvézt na jatka a maso vezeme zase zpět domu do chladícího boxu kde zraje. Nakladka přeprava a pach krve na jatkách je to pro zvíře neskutečný stres, když je zvyklé se celou dobu chovu pohybovat volně.
Kdy už ti slavní politici začnou řešit důležité věci a přestanou se zabývat nesmysly a malichernostmi.
Je úplně jedno na kolika ha sedlák hospodaří ale důležité je minimalizovat byrokracii a stres zviřat. Paní z hygieny potravin, která nám chodí na kontrolu bourárny mi říkala, že kdysi s tím nebyl problém. Veterinář přišel před porážkou zkontroloval stav zvířete a bylo. Babiš zavedl ten cirkus a nová vlada s tím nic neudělala, protože jim to asi také vyhovoje. Již teď jsou nastvena hygienický pravidla dostatečně. Biologický odpad Vám kafilerie kdykoli odveze. Maso je v chladícím boxu 20 dnu při teplotě 1,5 C vzorky si mohou odebrat kdykoli a zkontrolovat kvalitu masa. K zákazníkovi se dostane ta nejlepší kvalita. To by ale jatka přišly o velké zisky a finanční prostředky by zůstaly na farmách.
Odpovědět
ss

smějící se bestie

25.11.2024 16:30 Reaguje na Alena Lyskova
Nejenom jatka.
Jó, státní správa ČR - je je kauf pro společnost !
Odpovědět
AL

Alena Lyskova

26.11.2024 09:46 Reaguje na smějící se bestie
Definice státní správy je služba veřejnosti, akorát ta veřejnost není přesněji specifikována.
Odpovědět
Pe

Petr

25.11.2024 18:52 Reaguje na Alena Lyskova
"Kdy už ti slavní politici začnou řešit důležité věci a přestanou se zabývat nesmysly a malichernostmi."
To chápete špatně. Ten kdo má něco začít řešit a dávat podněty politikům, tedy svému starostovi, poslanci, senátorovi, jste vy.
Něco se vám nelíbí, je špatně, nebo by se mělo/dalo změnit? Tlačte je k tomu. Když to dokážete tady, tak můžete i s nimi.
Odpovědět
Pe

Petr

25.11.2024 19:04 Reaguje na Petr
Netlačíte je k tomu? No tak se nedivte, že se tím nezabývají. Nemají důvod a řeší něco jiného, k čemu je tlačí někdo jiný.
Odpovědět
AL

Alena Lyskova

26.11.2024 09:52 Reaguje na Petr
Co myslíte že dělám posledních pár let. Bourárnu jsme řešili pět let. Zimoviště řešíme od roku 2017. Senátoři a poslanci mají svůj byznys. Psala jsem na všechny strany. Jediný politik, který mi kdy pomohl byla Alena Schillerova. A to přesto, že když jsem jí žádal o pomoc jsem jí řekla, že nejsem volič ANO.
Odpovědět
va

vaber

26.11.2024 09:29
Jsou to vše paskvily, které mají určitým lidem zaručit finanční výhody. Jsem zvědav jak sníží rodinné farmy ceny potravin, naprostý blábol.
Jak budou počítat zaměstnance, když si budou najímat lidi jen na přechodnou dobu.
Proč v tomto státě musí mít stále někdo nějaké výjimky, proč neplatí stejná pravidla pro všechny. Vždyť je to na stížnost u US.
Odpovědět
AL

Alena Lyskova

26.11.2024 09:44 Reaguje na vaber
Při dnešní administrativní zátěži farmářů cena potravin nemůže jít dolů ale kvalitu to ovlivnit může. Máme zákazníky, kteří si maso nemohou vynachválit i když jsou ceny vysoké. Komu se to zdá drahé, může si skusit uchovat býčka nebo prasátko. Pak muže prodávat levně. Býček se poráží ve dvou letech, je to dva roky práce. Tak mi někdo spočítejte tu prodejní cenu aby byla férová.
Odpovědět
va

vaber

27.11.2024 09:15 Reaguje na Alena Lyskova
Vůbec nepochybuji o tom ,že ceny surovin od zemědělců jsou extrémně nízké, ve srovnání s jinými výrobky a službami, ale ty ceny určuje asi světový trh.
Nicméně, podmínky všech farmářů by měly být stejné.
Já na své zahradě sklidím úrodu za tři tisíce,kdybych ty hodiny co pracuji na zahradě pracoval za mzdu,
dostanu 80 000Kč,
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist