https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/zpravy-zd/belica-podal-trestni-oznameni-na-liberty-tyka-se-ohrozeni-zivotniho-prostredi
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Bělica podal trestní oznámení na Liberty, týká se ohrožení životního prostředí

8.11.2024 00:48 | OSTRAVA (ČTK)
Koksovna v hutním podniku Liberty Ostrava (dříve ArcelorMittal Ostrava). / Závod Koksovna je největším výrobcem koksu v České republice. Dvě koksárenské baterie s pěchovaným provozem a velkoprostorová koksárenská baterie se sypným provozem mají roční produkci cca 1,2 mil. tun koksu.
Koksovna v hutním podniku Liberty Ostrava (dříve ArcelorMittal Ostrava). / Závod Koksovna je největším výrobcem koksu v České republice. Dvě koksárenské baterie s pěchovaným provozem a velkoprostorová koksárenská baterie se sypným provozem mají roční produkci cca 1,2 mil. tun koksu.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Moravskoslezský hejtman Josef Bělica (ANO) podal na představenstvo zkrachovalé huti Liberty Ostrava trestní oznámení týkající se úniku odpadních vod a možného ohrožení životního prostředí. Hejtman to řekl novinářům při včerejší návštěvě rourovny v Liberty. Firma neměla peníze na to, aby likvidovala kontaminovanou vodu pod uzavřenou koksovnou. Představenstvo firmy se k situaci nechce vyjadřovat. Policejní mluvčí Soňa Štětínská řekla ČTK, že kriminalisté se podáním zabývali, ale že dosud neshledali podezření z protiprávního jednání.
 
Bělica řekl, že oznámení podal před zářijovými krajskými volbami. "Nepovažoval jsem za vhodné o tom před volbami mluvit, abych tu společnost nepoškodil," řekl hejtman. Věří, že situace dopadne dobře. "Velmi pozorně to monitorujeme z úrovně krajského úřadu a sledujeme. Zatím ohrožení není bezprostřední," řekl Bělica.

Slezská huť vyráběla ocel hlavně pro stavebnictví, strojírenství a petrochemický průmysl. Dostala se ale do dluhů a většina jejích provozů se zastavila loni v prosinci, kdy jí společnost Tameh Czech přestala dodávat energie. Od června je firma v úpadku.

"Policisté odboru hospodářské kriminality se v září, na základě nejednoho podání, zabývali podezřením ze spáchání protiprávního jednání týkajícího se možného ohrožení životního prostředí, a to v souvislosti s odpadními vodami v návaznosti na provoz průmyslového podniku na Ostravsku. Kriminalisté dosud neshledali, po shromáždění a vyhodnocení dostupných informací, ve věci podezření z protiprávního jednání," sdělila Štětínská.

Výkonný ředitel Liberty Ostrava Pavel Šedivý řekl, že problém nastal, když huť nenastartovala druhou fázi zastavení provozu koksovny, kterou odstavila od srpna. "Fáze 1 je zastavení koksovny, to je ta, řekněme, nejnebezpečnější část, kdy musíme vyevakuovat všechny plyny z potrubí, odpojit baterii, odpojit chemii a podobně. Druhá fáze, to je zastavení kontaminací," řekl ředitel.

Veškeré zařízení koksovny je podle něj znečištěno usazeninami. "I na povrchu je dehet, jsou další nebezpečné látky, takže při každém dešti dochází k splachování do záchytných jímek, z kterých to čerpáme do tanků nebo kádí. Pak je třeba okamžitě nastartovat tu druhou fázi a začít likvidovat potrubí, ze kterých to teče, anebo technologii, na které dochází ke kontaminaci. K tomu tedy dosud nedošlo z důvodu té situace, ve které se nacházíme," řekl Šedivý.

Pod koksovnou jsou čtyři nádrže. "Dvě mají 3000 kubických metrů, takže šest milionů litrů, a dvě mají 2000. Takže celkem máme 10.000 kubíků záchytnou kapacitu. Ty větší jsou na těžce kontaminované vody, které mají vysoký obsah kyanidů, fenolu, naftalenu, dehtu a podobně. To jsou vody, které se začaly odvážet v tomto týdnu a spolupracujeme s firmou FCC na jejím zpracování," řekl Šedivý. Liberty podle něj jedná i s další firmou, která navrhuje technické řešení, jež by se dalo provádět přímo v areálu koksovny, takže by se kontaminovaná voda nemusela převážet.

"Lehce kontaminované vody, které mají podstatně nižší obsahy, se správně měly zpracovat na naší biologické čistírně a potrubím pustit na OVAK (Ostravské vodárny a kanalizace)," řekl Šedivý. OVAK ovšem postihly v září povodně, které vyřadily z provozu i jejich ústřední čističku.

"My jsme jednali s krajským úřadem, jednali jsme s Povodím Odry a tak jako i další podniky máme teď zvýšený limit na vypouštění," řekl ředitel. Vše je podle něj pod velmi přísným dohledem. "V řece Lučině, do které to potom půjde přes naši čističku, musí být patřičný průtok, aby došlo k naředění. Takže je to hodně sledované, ale jsme schopni teď ty skladované vody likvidovat," řekl Šedivý.

V současné chvíli z Liberty žádná voda neproudí. "My samozřejmě žádnou vodu ani do Lučiny ani do kanalizace nepustíme," řekl ředitel. Záchytná kapacita nádrží je teď podle něj zhruba na 60 procentech naplnění, takže firma má ještě rezervu. "Ale už jsme začali snižovat, přes FCC už likvidujeme každý den nějakých 30 kubíků," řekl Šedivý.

Insolvenční správce Liberty Ostrava Šimon Peták řekl, že z majetkové podstaty firmy jsou hrazeny částky na odvoz a likvidaci odpadních vod v nezbytném rozsahu. "Řádově jsou to jednotky milionů korun měsíčně," řekl Peták.

Na likvidaci kontaminovaných vod tak, aby nebylo nutné platit tyto peníze každý měsíc, by bylo podle něj v současné fázi potřeba zhruba 90 milionů korun. "To samozřejmě ještě nezahrnuje tu následnou sanaci, která by byla řádově dražší," řekl Peták.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

JV

Jiří Vavřík

9.11.2024 07:15
To jsem rád, že se stará pan Hejtman o životní prostředí. Škoda, že nás odpovědní nechaly v topné sezoně napospas smradu, kouř a hlavně sazím, i hořícím, z "horkovzdušného krbu" souseda.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist