Britové týdně vyhodí do koše pět milionů elektronických cigaret, říká výzkum
Material Focus obrazně uvádí, že lithium obsažené v e-cigaretách v Británii by každý rok vystačilo na výrobu 5000 baterií do elektromobilů.
Rapidní nárůst popularity elektronických cigaret přiměl skotskou vládu k přípravě návrhů na jejich zákaz, po tom volají i některé radnice v Anglii a Walesu. Jejich motivací jsou kromě odpadu také obavy o zdraví mladých lidí.
"Vape (elektronická cigareta, pozn. ČTK) na jedno použití může soutěžit o první místo na seznamu nejškodlivějších a nejnebezpečnějších produktů pro životní prostředí, jaké byly kdy vyrobeny," uvedl Scott Butler, výkonný ředitel Material Focus. Podle organizace tyto cigarety správně recykluje jen 17 procent lidí, zatímco zbylých 73 procent je hází do směsného odpadu a zanedbatelné jedno procento je splachuje do toalety.
V České republice organizace zabývající se tříděním odpadu uvádějí, že použité elektronické cigarety je možné vrátit v místě jejich nákupu, odnést na sběrný dvůr nebo vyhodit do červených kontejnerů na elektronický odpad.
Přečtěte si také |
Co ukázal průzkum? Češi kašlou na to, kam správně vyhodit e-cigaretyButler podle serveru Independent uvedl, že v Británii je mnohem snazší si elektronickou cigaretu koupit, než ji správně recyklovat, což se s nárůstem jejich oblíbenosti stává stále větším problémem. Každý obchod, který v Británii cigarety prodává, má povinnost je také odebírat zpět. To však znamená další výdaje a mnoho z nich to nedělá, píše BBC.
Přečtěte si také |
Kuřáci na baterky. E-cigarety jsou větší problém, než nedopalky s tabákemNárůst v jejich používání je patrný především mezi mladými Brity ve věku mezi 16 a 24 lety, přičemž velký nárůst je evidentní u dívek, popsala ředitelka charitativní organizace Action on Smoking and Health. Koupě elektronické cigarety je v Británii nelegální pro všechny mladší 18 let.
reklama