https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/zpravy-zd/brnenska-technika-posila-do-dubaje-robota-zachranare-a-plan-na-cisteni-oceanu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Brněnská technika posílá na výstavu Expo v Dubaji plán na čištění oceánů

23.9.2021 11:13 | BRNO (ČTK)
Model procesní lodi pro EXPO 2020 (foto: Black & Biscuit)
Model procesní lodi pro EXPO 2020 (foto: Black & Biscuit)
Plán na čištění oceánů a záchranářského robota představí brněnské Vysoké učení technické (VUT) na světové výstavě Expo v Dubaji. Výstava začíná 1. října s ročním zpožděním kvůli pandemii koronaviru, potrvá do března příštího roku. Český pavilon patří do zóny se zaměřením na udržitelnost, čemuž odpovídá i výběr exponátů.
 

"V oceánech a mořích se nacházejí stovky milionů tun plastového odpadu a každým rokem jich odhadem přibývá pět až 13 milionů tun. Odstranění tohoto odpadu z moří a oceánů vyžaduje systémové řešení. My s jedním takovým řešením přicházíme," popsal ředitel Ústavu procesního inženýrství Fakulty strojního inženýrství VUT Petr Stehlík.

Plastový odpad z mořské hladiny by menší sběrné lodě dovezly k mateřské procesní lodi, na jejíž palubě se odpad vytřídí. Část putuje na recyklaci, zbytek na výrobu pyrolýzního oleje, respektive jeho termické zpracování. Výsledkem je tedy materiál k recyklaci, čistá voda a olej, který lze použít jako zdroj pro pohon samotné lodi a technologický proces, případně poslouží jako surovina, například pro petrochemické závody.

"Nevyčistíme všechny oceány a nezachráníme svět, ale naše řešení lze velmi rychle nasadit do praxe a může pomáhat v místech, kde plastový odpad v mořích nebo oceánech neúnosně zatěžuje lidi a přírodu," doplnil Stehlík. Výzkumníci doufají, že na Expu najdou investora.

Do Dubaje míří také záchranářský robot Ruda pro hledání lidí v závalech a lavinách, až 20 metrů po povrchem. "Při vývoji, který trval více než čtyři roky, jsme spolupracovali s armádou i hasiči, kteří definovali požadavky na schopnosti a vybavení robota," uvedl Martin Drahanský, vedoucí výzkumníků z Fakulty informačních technologií VUT.

Stojní fakulta VUT se představí v českém pavilonu jako partner na stánku firmy Fillamentum. Návštěvníkům ukážou robotický 3D tisk z biopolymeru – stoprocentně kompostovatelného materiálu NonOilen, který Fillamentum pomáhalo vyvíjet. Průmyslového robota zapůjčila prostřednictvím VUT společnost KUKA, hardware vyvíjela spin-off firma 3Deposition. Součástí národního pavilonu budou také zahradní ozeleňovací bloky Sandiq, i ty vznikly robotickým 3D tiskem.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist