https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/zpravy-zd/cinska-policie-zacala-vysetrovat-influencerku-ktera-se-krmila-zralokem-bilym
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Čínská policie začala vyšetřovat influencerku, která se krmila žralokem bílým

3.8.2022 10:52 (ČTK)
Velký bílý žralok je na seznamu Mezinárodního svazu na ochranu přírody (IUCN) jako zranitelný druh, což je poslední stupeň před zařazením mezi ohrožené.
Velký bílý žralok je na seznamu Mezinárodního svazu na ochranu přírody (IUCN) jako zranitelný druh, což je poslední stupeň před zařazením mezi ohrožené.
Foto | Ken Bondy / Flickr
Čínská policie začala vyšetřovat influencerku, která na svém vlogu zveřejnila nahrávku, na níž si peče a konzumuje velkého bílého žraloka. Záběry vlogerky známé pod internetovým pseudonymem Tizi ukazují, jak hoduje na ohroženém vrcholném predátorovi, o kterém policie ve městě Nan-čchung potvrdila, že je to velký bílý žralok. Informoval o tom zpravodajský server The Guardian. Vlogerka má bezmála osm milionů sledujících.
 

"Možná vypadá krutě, ale jeho maso je opravdu velmi křehké," říká Tizi na videu zveřejněném v polovině července, zatímco si ze žraločího těla trhala velké kusy grilovaného masa.

Video , které bylo mezitím z internetu smazáno, začínalo tím, jak Tizi rozbaluje dvoumetrového žraloka a lehá si vedle něj, aby ukázala, že je delší než ona. Poté žraloka rozřízla napůl, marinovala a grilovala, zatímco hlavu uvařila v pikantním vývaru.

Velký bílý žralok je na seznamu Mezinárodního svazu na ochranu přírody (IUCN) jako zranitelný druh, což je poslední stupeň před zařazením mezi ohrožené.

Populace žraloků, kteří patří mezi nejvýznamnější vrcholné predátory oceánů, v posledních desetiletích decimuje především jejich nadměrný lov. Ten zahrnuje i krutou praktiku lovu kvůli ploutvím, z nichž se vaří polévka ceněná v řadě asijských zemí coby symbol společenského postavení.

V Číně jsou žraloci bílí zařazeni na seznam chráněných druhů. Za jejich nelegální držení hrozí pět až deset let vězení. "Je zarážející, že internetová celebrita může sníst chráněné zvíře před zraky milionů lidí!" napsal v reakci jeden z komentátorů. "Tihle nekulturní lovci pozornosti jsou ochotní klesnout hodně hluboko, aby přitáhli sledující!" uvedl další.

Není jasné, zda na Tizi čeká nějaký trest. Čínským sdělovacím prostředkům řekla, že žraloka získala legální cestou, ale zemědělský úřad v pondělí uvedl, že její tvrzení neodpovídá skutečnosti, a že případ vyšetřuje policie.

Čínská státní média už dlouho vedou válku proti virálním videím, v nichž vystupují většinou mladé dívky konzumující obrovské množství jídla, a která jsou známá pod korejským slangovým výrazem mukbang. Livestreamové platformy už několik let slibují, že zruší účty propagující nadměrné přejídání a plýtvání potravinami.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (2)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Karel Zvářal

Karel Zvářal

3.8.2022 15:27
Měla ho nechat kosatkám, ony by se už o něj postaraly...
Odpovědět
DB

Darth Bane

4.8.2022 20:35
No, a to má baštit nějakého Albimarginátuse, nebo dokonce Máčku skrvrnitou? Asi to bylo kdo z koho.....budto slečna sežere Carcharodona Carchariase, nebo sežere ten Carcharodon tu slečnu, což bývá obvyklejší.
Odpovědět
 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist