Do srážedel fosforu v Plumlovské přehradě letos investovaly samosprávy 300 000 korun. Sinice se přesto přemnožily
"Byl to velice náročný rok na ošetření přítoku do Plumlovské nádrže, neboť srážedlo fosforu dávkujeme v závislosti na přítocích a přitékajícím znečištění. To bylo v letošním roce velmi nestabilní," uvedl Gargulák a doplnil, že zatímco v létě byl minimální přítok do nádrže, v září byly povodňové průtoky, při kterých se do nádrže dostalo velké množství znečištění.
Kvůli přívalovým srážkám podle Garguláka přitékalo v červnu do Plumlovské přehrady 5500 litrů vody za sekundu a v září přítok překročil 32 000 litrů za sekundu. Naopak v letních měsících výrazně klesl i pod 30 litrů za sekundu, průměrný roční přítok je přitom přibližně 500 litrů za sekundu.
Gargulák upozornil, že chemické srážení fosforu na přítocích do přehrady řeší ale jen důsledky znečištění toků splaškovými vodami. Základem k udržení dobré kvality vody je odstraňování zdrojů znečištění v obcích nad Plumlovskou přehradou. "Provoz opatření není trvalým řešením. Základem pro dobrou kvalitu vody v nádrži je nezbytně nutné pokračovat v odstraňování komunálních, průmyslových i zemědělských zdrojů znečištění v povodí nad vodní nádrží, a to zejména fosforu," dodal Gargulák.
Z devíti obcí v povodí vodní nádrže je pět vybaveno čistírnou odpadních vod, šestá čistírna odpadních vod je ve výstavbě.
Hlavní funkcí vodního díla Plumlov je snižování povodňových průtoků a zlepšování minimálních průtoků říčky Hloučela v době sucha. Plumlovská přehrada byla kvůli čištění dna a opravě hráze v závěru roku 2009 vypuštěna a na podzim 2013 po dokončení stavebních prací se začala napouštět. Povodí Moravy do čištění dna a opravy hráze přehrady investovalo zhruba 270 milionů korun. Díky investici se zlepšila kvalita vody v přehradě.
reklama
Dále čtěte |
Online diskuse
Všechny komentáře (8)
Tonda Selektoda
27.11.2024 15:51Jaroslav Pokorný
27.11.2024 22:27Jenže to by bylo moc levné a o takové řešení není zájem.
Jarka O.
28.11.2024 11:14 Reaguje na Jaroslav PokornýJindřich Duras
28.11.2024 15:40 Reaguje na Jaroslav PokornýBiologické dočištění (mokřad, rybník) není bohužel příliš efektivní a lze o něm uvažovat spíše u malých zdrojů (menší obce) a nejlépe až po chemickém srážení, viz výše.
Teď ale stojíme před složitějším úkolem - nejen fosfor z vody odstranit, ale také ho nezahodit, ale nějak zrecyklovat. Protože se blíží doba, kdy nám fosfor prostě začne docházet...
Jindřich Duras
28.11.2024 15:43To srážení na přítocích je dobrá pomoc, ale potřebuje i zlepšit ty poměry v povodí. Jinak třeba za deště nestíhá.
Takže, pojďme řešit problémy a méně ty následky :-)!
Tonda Selektoda
28.11.2024 22:04Jindřich Duras
29.11.2024 10:46 Reaguje na Tonda SelektodaBiochar, česky biouhel, je velkou nadějí pro některé typy čistírenského kalu. Nejprve musíte zajistit, aby ten kal obsahoval fosforu co nejvíc, pak se kal odvodní a za "vhodné" teploty nechá zuhelnatět. Teplota záleží zejména na tom, co ten kal obsahuje za nežádoucí organické látky (zbytky léčiv, polyaromatické uhlovodíky...) a jestli tyto látky bude možné danou teplotou rozložit na něco neškodného. Vzniklý biouhel je super věc pro zemědělské či zahradní půdy nebo jako vstupní látka k dalšímu zpracování a využívání.
Zásadní problém k použití je tam, kde je v tom kalu moc těžkých kovů, protože ty zuhelnatění z materiálu z největší části nedostane. Z toho plyne, že by se do kanalizace takovéhle látky neměly vypouštět a měly by se povinně likvidovat separátně.
U nás je s biouhlem, myslím, zatím jediná instalace, řekl bych, že v Liberci. Snad jsem se moc nespletl.
Kdyby vás téma zajímalo víc, můžete si o fosforu stáhnout ledacos zde:
http://fosforovaplatforma.cz/ke-stazeni/?fbclid=IwY2xjawG2bJdleHRuA2FlbQIxMQABHSEPtCEE4Ob1ZJa5M5G7XrwirO5qcwDsSrcwtFzgMipkjl5n8_W1PFDFnw_aem_lY_SXgO6ytnE2CsHZKw6jA
Je to volně stažitelné a využitelné :-).