EU: Nový způsob testování léčiv - bezpečnější léky a snížení počtu pokusů na zvířatech
Nová metoda totiž ke zjišťování pyrogenů (látek způsobujících horečku) v léčivech namísto králíků využívá lidské krvinky. Podle všeho se zatím zdá, že by díky ní mohly být v budoucnu v této oblasti pokusy na zvířatech zcela opuštěny. Testy byly vyvinuty za podpory EU a v současné době jsou schvalovány Evropskou komisí. "Pro zaručení lidského zdraví jsou pokusy na zvířatech bohužel nepostradatelné, ale alternativními metodami je můžeme zlepšit a především zredukovat na minimum. Právě schválení těchto metod EU podpoří jejich zavedení do průmyslových směrnic, což zajistí bezpečnost a kvalitu léčiv, ale současně také sníží počet pokusů na zvířatech", řekl Busquin.
V současné době existuje v Evropě 6 různých testovacích technik a cílem zmíněné studie EU bylo především porovnání a harmonizace různých testů a vyvinutí jednotné techniky, která by byla přijata do evropských lékopisů. Ty upravují především kvalitativní kontrolu léčiv a kladou v prvé řadě důraz na bezpečnost pro jejich uživatele.
Cílem EK je ale také snížení, nahrazení nebo úplné odstoupení od pokusů na zvířatech (viz směrnice z roku 1986), což se odráží mimo jiné právě i v těchto lékopisech.
V původních pyrogenových testech byla králíkům vstříknuta do těla testovací látka a po té byl sledován vývoj tělesné teploty testovaného zvířete. Výrazný teplotní nárůst znamenal přítomnost pyrogenů v těle. Tento způsob testování se používal více než 50 let. Během posledních 20 let ale pokročila lidská imunologie značný kus kupředu. Výzkumy lidských reakcí na horečku a rozvoj testovacích technik umožnily ve spojení s buněčnou biologií využití lidských krvinek jako biosenzorů právě na pyrogeny. Nová metoda má oproti starým testům i celou řadu dalších výhod, protože je například méně nákladná, přesnější a také účinnější.
reklama