https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/zpravy-zd/fotograficka-soutez-vilema-heckela-zna-viteze-prvniho-rocniku
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

fotogalerie uvnitřFotografická soutěž Viléma Heckela zná vítěze prvního ročníku

26.2.2007 15:26 | PRAHA (EkoList)
Pořadatelé soutěže Štíty Viléma Heckela dnes oznámili jména fotografů, kteří zvítězili v prvním ročníku soutěže věnované přírodě, horám a životnímu prostředí. Soutěž nese jméno českého fotografa a horolezce, který zahynul v roce 1970 spolu s dalšími členy výpravy na peruánský Huascarán.
 

lovci velryb
Ze série Lovci velryb, Čukotka
Foto: Martin Wágner/Štíty Viléma Heckela

Do prvního ročníku soutěže, která je otevřená jak profesionálním fotografům, tak amatérům, se přihlásilo 156 fotografů s celkovým počtem 1 465 snímků. „Počet přihlášených na první ročník soutěže nás velmi překvapil, stejně jako vysoká úroveň prací,“ řekla dnes novinářům Daniela Mrázková ze společnosti Czech Photo, která soutěž pořádá spolu s magistrátem města Prahy.

Ve třech soutěžních kategoriích „Venkovská a městská krajina“, „Člověk a hory“ a „Člověk a životní prostředí“ vybírala porota tři nejlepší fotografie nebo série snímků. Všichni držitelé prvních cen získají odměnu 40 000 korun, druzí pak 20 000 a třetí po 10 000. Snímky vybírala komise vedená fotografem Andrejem Reiserem, složená vedle uměleckých fotografů také z novinářů, cestovatelů a lidí z neziskových organizací. Předseda poroty prozradil, že by byl velmi rád, kdyby se soutěž co nejdřív stala mezinárodní událostí.

V kategorii venkovská a městská krajina zvítězil Karel Cudlín s fotografií "Nad městem" z Londýna, první v kategorii člověk a hory uspěl Vítek Ludvík s fotografií snowboardisty Tomiho Brunnera.

Na Čukotce loví velryby kvůli hladu

První a třetí cenu v kategorii životní prostředí získal fotograf Martin Wágner za svoje fotografie z Ruska. První cenu si vydobyl soubor fotografií Lovci velryb z Čukotky, na kterém pracoval Martin Wágner tři měsíce. Na východ jezdí pravidelně od roku 1997 a celkem strávil v zemích bývalého sovětského svazu téměř pět let. „Mám k Rusku obrovský obdiv, k místní přírodě i k lidem, kteří tam žijí,“ řekl na vyhlášení Martin Wágner. "Práce na Kamčatce byla složitá v tom, že zdejší lidé si zvykli na velké peníze, které jim platí zahraniční turisté nebo televizní štáby za to, že s nimi mohou být nebo je natáčet," říká Wágner.

Bourání elektrárny Tušimice I.
Bourání elektrárny Tušimice I.
Foto: Ibra Ibrahimovič /Štíty Viléma Heckela

„Ke břehům Beringova moře nejezdí normální turisté, ale jen velmi bohaté agentury a štáby, takže místní lidé se naučili žádat o 1000 euro za jeden den, který s nimi strávíte,“ řekl Wágner. Připomněl také, že obyvatelé Kamčatky žijí skutečně v odloučení od světa a lov velryb je pro ně jedinou možností, jak se uživit. „Během éry Sovětského svazu lov velryb nefungoval, lidé se k němu vrátili až poté, co se zhroutila veškerá infrastruktura země,“ řekl Martin Wágner. Třetí cenu v kategorii životní prostředí získal Martin Wágner za cyklus „Život v radiaci“, který vznikl k dvacátému výročí nehody v jaderné elektrárně v ukrajinském Černobylu.

Druhou cenu za životní prostředí získal Václav Vašků za sérii Solotvino - tak trochu jiné lázně. Solotvino je jedním z mála míst, kde se ještě těží sůl z hlubinného dolu. Hned vedle šachet vznikly malé solné lázně, kam se lidé chodí léčit s kožními chorobami.

Zvláštní cenu Milana Škody za dílo, které se co nejpůsobivěji vyjádří k tématu ekologie, získal cyklus Ibry Ibrahimoviče Likvidace ETU 1, zachycující bourání elektrárny Tušimice I, která byla uvedena do provozu v šedesátých letech minulého století.

Oceněné fotografie a dalších tři sta snímků přihlášených do soutěže si diváci budou moci prohlédnout od 17. května do konce června na Staroměstské radnici. Vedle fotografií mohou diváci navštívit i přednášky a diskuze a video projekce. Soutěž navazuje na podobnou přehlídku, která probíhala v Liberci od roku 1971 až do roku 1990 pod názvem Štít Viléma Heckla.

Lovci velryb, Čukotka
Lovci velryb, Čukotka Lovci velryb, Čukotka
Lovci velryb, Čukotka Lovci velryb, Čukotka Lovci velryb, Čukotka
Lovci velryb, Čukotka Lovci velryb, Čukotka Lovci velryb, Čukotka
Série Lovci velryb, Čukotka. Vítěz kategorie Člověk a životní prostředí.
Foto: Martin Wágner/www.martinwagner.cz

reklama

 
Hugo Charvát

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist