GLOBE-Net: Zemědělské farmy se budou stěhovat do mrakodrapů
Co se týče množství orné půdy, podle OSN připadl v roce 1970 na osobu jeden akr půdy. V roce 2000 to byla zhruba polovina a pro rok 2050 se předpokládá její pokles přibližně na třetinu akru orné půdy na osobu. Na obrázku farmáři ve státě Puebla v Mexiku.
|
|
Foto: Wikimedia Commons/Tim & Annette |
Přesun farem do budov může v mnohém změnit způsob, jakým většina lidí získává potraviny. Hlavní překážkou přitom nejsou technologie, nýbrž technické a finanční prostředky. „Víme, jak uvnitř pěstovat potraviny," říká Dickson Despommier z Kolumbijské univerzity. „Potíž je však stále v tom, jak integrovat tuto technologii do vysokých budov. Zdá se to jako jednoduché, ale patrně to bude drahý technický problém."
Zakladatel moderního pojetí vertikálního zemědělství Despommier vyučuje také jako profesor o lidském zdraví. „Rozhodli jsme se žít ve městech," říká, „do roku 2050 bude téměř 80 % z nás bydlet v městských centrech. Populace se zvýší v tomto období zhruba o 3 miliardy lidí. Nedozvíme-li se co nejdříve, jak stavět vertikální farmy, brzy se z měst stanou děsivá místa."
Co se týče množství orné půdy, podle OSN připadl v roce 1970 na osobu jeden akr půdy. V roce 2000 to byla zhruba polovina a pro rok 2050 se předpokládá její pokles přibližně na třetinu akru orné půdy na osobu. Podle OSN nebude dostatek zemědělské půdy, která by nás všechny nakrmila.
Zemědělství „mimo zemský povrch“ by také využívalo jen zlomek vody ve srovnání s tím, co spotřebuje klasické farmaření. To je také důvod, proč se Despommier domnívá, že vertikální zemědělství zakoření jako první v oblastech světa, kde je o vodu nouze, například na Blízkém východě.
Podle zakladatelů nového typu pěstování plodin jsou hlavní výhody této technologie například tyto:
Každoroční produkce. Díky patrovým budovám by jeden akr uvnitř odpovídal třeba 4 až 6 akrům venku - v závislosti na druhu plodiny.
Vertikální zemědělství se zcela vyhýbá počasí. Neúroda v důsledku sucha, povodní či škůdců by byla minulostí.
Ekologické hospodaření, tedy pěstování bez herbicidů, pesticidů nebo hnojiv.
Vertikální zemědělství sníží výskyt mnoha infekčních nemocí, které jsou získávány ze zemědělského prostředí.
Dramatické snížení používání fosilních paliv bez užívání traktorů, pluhů, lodní dopravy.
Podle článku The high rise urban farms of the future vydaného 19. listopadu 2009 na serveru GLOBE-Net.
reklama