https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/zpravy-zd/japan-today-nejvetsi-ledovy-prikrov-sveta-by-mohl-zpusobit-masivni-vzestup-mori
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tání největšího ledového příkrovu světa by mohlo způsobit téměř půlmetrové zvýšení hladiny moří

19.9.2022 01:44 | TOKIO (ČTK)
Foto | Connormah / Wikimedia Commons
Největší ledový příkrov na světě by mohl podle britské studie v průběhu staletí způsobit několikametrové zvýšení hladiny moří, pokud se globální teplota zvýší o více než dva stupně Celsia. S odkazem na vědce to napsal server Japan Today.
 

Výzkumníci z Durhamské univerzity dospěli k závěru, že pokud globální emise skleníkových plynů zůstanou vysoké, tání východoantarktického ledového příkrovu by mohlo do roku 2100 způsobit téměř půlmetrové zvýšení hladiny moří. Analýza byla zveřejněna ve vědeckém časopise Nature.

Pokud však emise zůstanou vysoké i po tomto datu, mohl by příkrov, někdy zvaný i kontinentální ledovec, do roku 2300 přispět ke zvýšení hladiny světových moří o jeden až tři metry a do roku 2500 o dva až pět metrů, tvrdí autoři. Pokud by se však emise dramaticky snížily, ledovec by podle studie mohl zvýšit hladiny moří do roku 2100 jen asi o dva centimetry.

"Závěrem naší analýzy je, že osud východoantarktického ledového příkrovu zůstává do značné míry v našich rukou," uvedl hlavní autor Chris Stokes z katedry geografie Durhamské univerzity. Tento ledový příkrov je zdaleka největším na planetě.

"Omezení růstu globální teploty pod hranici dvou stupňů stanovenou pařížskou smlouvou by mělo znamenat, že se vyhneme nejhorším scénářům, nebo snad i tání východoantarktického ledového příkrovu zastavíme, a tím omezíme jeho vliv na globální zvyšování hladiny moří," dodal Stokes. Světoví lídři se na konferenci OSN o změně klimatu v Paříži v roce 2015 dohodli, že omezí globální oteplování výrazně pod dva stupně a budou usilovat o omezení nárůstu na 1,5 stupně.

Studie nicméně poznamenala, že nejhorší předpokládané scénáře jsou velmi nepravděpodobné.

Vědci našli důkazy, které naznačují, že před třemi miliony let, kdy byly teploty přibližně o dva až čtyři stupně vyšší než v současnosti, se část tohoto ledovce zhroutila a přispěla k několikametrovému zvýšení hladiny moře.

"Dokonce ještě před 400 000 lety, což z hlediska geologických časových měřítek není tak dávno, existují důkazy, že část příkrovu ustoupila o 700 km do vnitrozemí v reakci na globální oteplení o pouhý jeden až dva stupně," dodali autoři studie. "Příkrov není tak stabilní a chráněný, jak jsme si dříve mysleli," varovala spoluautorka studie z Australské národní univerzity v Canbeře Nerilie Abramová.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (15)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Katka Pazderů

Katka Pazderů

19.9.2022 05:33
Tak já tedy počítám s těmi 66 metry vody navíc, pokud roztaje Antarktida, viz. předchozí výpočty. Bydlet se ale bude dát jen tam, protože všude jinde bude děsný vedro.
Odpovědět
RV

Richard Vacek

19.9.2022 08:09 Reaguje na Katka Pazderů
Nebojte, otepluje se hlavně tam, kde je největší zima.
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

19.9.2022 18:09 Reaguje na Katka Pazderů
to mi teda to vedro řekněte, kam se letos zatoulalo? pokud vím, tak v létě byla zima na rozdíl od minulých let se vzdušné proudy v Květnu nezměnily a místo aby ze severovýchodu šly na jihovýchod, tak se proudění změnilo na jihozápadní...vypadá to, že jsme svědky propadu polárních větrů až do střední Evropy a proto už teď je dost chladno
Odpovědět
PE

Petr Eliáš

19.9.2022 18:24 Reaguje na Jaroslav Řezáč
Zajímavá teorie. Data ale říkají něco jiného. ;)

1) ČR:
https://www.chmi.cz/historicka-data/pocasi/uzemni-teploty#
2) Srpen globál:
https://www.ncei.noaa.gov/access/monitoring/monthly-report/global/202208#:~:text=The%20June%E2%80%93August%202022%20global,%E2%80%93August%20period%20(2016).
Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

19.9.2022 08:24
Typický klimaalarmistický fake . Již v prvním odstavci dává rovnítko mezi antropogenní emise CO2 a tání ledovců. Účelově vylučuje přírodní mechanismy nezávislé na činnosti člověka , které v minulosti vedly jak k tání ledovců, tak zaledňování.
Následně se straší masivním vzestupem hladin moří a další bláboly s cílem strašit veřejnost, aby dala politikům mandát pro podporů gryndýlům a dalším scestným postupům. Které nejsou ani náhodou skutečně zelené.
Odpovědět
PE

Petr Eliáš

19.9.2022 08:59 Reaguje na Miroslav Vinkler
Škoda, že ty své blábolivé články nepublikuješ v Nature. Jistě bys měl veliký úspěch...
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

19.9.2022 18:14 Reaguje na Petr Eliáš
no to by asi nešlo neb ti blábolisti v Nature si nevidí ani na vlastní nos a chtějí nám říkat, jak to bude za desítky let...vždyť je to směšné ale na druhou stranu k čemu by byla armáda pseudovědců kteří v podstatě ani nic jiného neumí, kteří jen opakují milionkrát opakované aby měli svoje apanáše z veřejných rozpočtů...
Odpovědět
PE

Petr Eliáš

19.9.2022 18:25 Reaguje na Jaroslav Řezáč
Tak určitě... :D :D
Odpovědět
LB

Lukas B.

19.9.2022 08:27
ono je občas velmi zajímavé číst historické knížky popularizující vědu. tenká (z pohledu planetárních rozměrů) šlupička litosféry plave na něčem měkkém (tloušťka litosférických desek je 1-2% poloměru planety). historicky tam, kde odtál pevninský ledovec (skandinávie) se od posledního glaciálu odlehčené litosférické desky vynořují, a to nezřídka rychlostí 1cm ročně. staré knihy (psané multidisciplinaristy s geografickým a geologickým backgroundem) tvrdí, že odtátím velkých pevninských ledovců dojde k odlehčení velkých kusů litosféry, a hladina moří zůstane přibližně stejná, jen se něco odlehčeného vynoří a něco někde jinde zanoří (lze demonstrovat třeba na plážovém nafukovacím balónu).

mohl by to třeba okomentovat někdo orientovaný v "planetární" geologii?
Odpovědět
MC

Mimo Chodem

19.9.2022 11:19 Reaguje na Lukas B.
Ta pružná odezva zemské kůry (tzv. postglaciální zdvih) díky odlehčení ztrátou ledu je regionální fenomén (Kanada, Skandinávie, Antarkida, viz např. https://en.wikipedia.org/wiki/Post-glacial_rebound), děje se (nejde o tvrzení) a je dobře měřitelný např. pomocí GNSS. Vzhledem k tomu, že tento zdvih se desítky let pozoruje stejně jako globální zvyšování hladiny oceánů, patrně o žádný velký kompenzační efekt nepůjde. Okolo místa zdvihu pokles dle modelu najdete (viz ten obrázek), ale v tom globálním průměru se projeví slabě.
Odpovědět
va

vaber

19.9.2022 09:30
my neznáme ani historii lidstva starou tisíce let ,ale víme přesně co bylo před miliony let a co bude, to mě vždy fascinuje,
ve středověku také uměli přesně spočítat dobu kdy Bůh stvořil svět ,myslí že to tenkrát vypočetli na dobu před 4576 lety
nedávno jsem viděl dokument,, proč Sfinga nemůže být starší než 4500let,,
vysvětlovalo se to tím ,že na Sahaře před touto dobou prý hodně pršelo , byly veliké záplavy Nilu až po Sfingu a Sfinga by se v takovém prostředí prý rozpadla,
potom prý přestalo pršet a právě tehdy ji postavili,
dál ale je třeba vysvětlit stopy eroze ,vysvětlili to tak ,že Nil se rozvodňoval a pravidelně zaplavoval Sfingu a od toho jsou prý stopy eroze, proč se nerozpadla po záplavách neřekli ,ani proč by hloupí Egypťané stavěli Sfingu tam kde bude zaplavovaná Nilem, ale přesto byli tak chytří,že dokázali postavit tak kolosální věc,
každý si můžema vybrat čemu chceme věřit, cestovat časem neumíme a tak se nemůžeme podívat jak to skutečně bylo a jak to bude
Odpovědět
ig

19.9.2022 15:33 Reaguje na vaber
Ona totiž geologická událost stará milióny let nechává silnější stopy než pobyt nějakého pračlověka někde támhle :D

K dokumentu o Sfinze - já jsem zase viděl dokument, že v Area 51 uchovávají mimozemskou kosmickou loď. Taky to tam měli přesně vysvětlené :D
Odpovědět
va

vaber

20.9.2022 09:26 Reaguje na
ano velká geologická událost zanechá stopy, jen správná inerpretace stop a časování události, je vždy dikutabilní,
v dokumentu o Sfinze, to byly názory těch nejuznávanějších odborníků z obou názorových skupin, víc není možno nabídnout, nebo vy poznáte lidi kteří v takových případech mají zaručeně pravdu a ti druzí, kteří zaručeně plácají nesmysly?
Odpovědět
ig

19.9.2022 15:54
Pro mě je velmi zajímavé zjištění, že když nebudeme jíst maso, k ničemu takovému nedojde. Jenže já jsem zlomyslný, hovězí nepřestanu jíst a vegany to spláchne. Samozřejmě až už tu nebudu :D
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

19.9.2022 16:08
No, a až nastane zase další doba ledová, tak to bude naopak. To všechno tady už párkrát bylo. A než tu dobu ledovou, to raději to slavné globální oteplování.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist