https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/zpravy-zd/kompenzace-pro-zemedelce-po-zaplavach-zavisi-na-rozsahu-skod-uvedlo-mze
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Kompenzace pro zemědělce po záplavách závisí na rozsahu škod, uvedlo ministerstvo

19.9.2024 11:37 (ČTK)
Ilustrační foto
Ilustrační foto
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Případné kompenzace pro zemědělce zasažené záplavami závisí podle ministerstva zemědělství (MZe) na velikosti škod. Na základě jejich rozsahu může vláda rozhodnout o využití Programu pro řešení rizik a krizí v zemědělství, který Evropská komise ohlásila do roku 2028. ČTK to sdělilo tiskové oddělení ministerstva. Program byl zatím letos aktivován kvůli kompenzaci za škody, které českým ovocnářům způsobily jarní mrazy.
 
"V současné chvíli probíhá prvotní monitoring škod. Pro tyto situace je možné využít notifikovaný Program pro řešení rizik a krizí v zemědělství. Jeho spuštění bude záviset na identifikovaném rozsahu a výši škod v sektoru zemědělství a případné alokaci finančních prostředků," uvedl mluvčí MZe Vojtěch Bílý.

Odhady vzniklých škod podle úřadu zatím nejsou dostupné, míra rozbahnění na většině míst neumožňuje vstup na pozemky a vyhodnocení. "Nejdříve se musí řeky vrátit do svých koryt a pozemky musí alespoň částečně vyschnout. Částečně pozitivní je, že významná část zemědělských plodin již byla sklizena," dodal Bílý.

Pojišťovny měly ke včerejšku nahlášených přes 30 škod způsobených záplavami v zemědělství, očekávají ale další oznámení. Poškozené jsou většinou pole s řepkou a zeleninou.

"Většinou byly poškozeny pozemky s nedávno zasetou ozimou řepkou. Tam pomůžeme tím, že zaplatíme náklady na osetí novou plodinou," řekla ČTK ředitelka Agra pojišťovny Petra Martinková. Řeší ale také záplavy u brambor nebo zelí. "Tam bohužel stojící voda zřejmě úrodu nenávratně zničila, čekáme, až voda opadne a budeme moci porosty prohlédnout," doplnila.

Generali Česká pojišťovna má zatím nahlášeno 17 pojistných událostí, poškození se týká především pozdně sklízených plodin kukuřice, sóji, slunečnice, brambor a zeleniny, ale také nově zasetých porostů řepky a pšenice ozimé. "Škody jsou hlášeny z okresů Nový Jičín, Kolín, Třebíč, Hodonín, Olomouc, Mělník, Hradec Králové, Kutné Hory. Zásadní škody očekáváme v následujících dnech ze severní Moravy," řekla za pojišťovnu Alena Stiborová. Dodala, že postižena bude i živočišná výroba.

Zuza Přibylová ze Zelinářské unie Čech a Moravy na dotaz ČTK sdělila, že většina zelinářů svou produkci pojišťuje. "Pojištění nikdy nepokryje náklady, navíc letošní rok je opravdu plný extrémů, a bohužel máme pěstitele, které letos poškodily mrazy, kroupy i nyní záplavy," uvedla.

Právě kvůli jarním mrazům, které způsobily pokles úrody v porovnání s pětiletým průměrem o 77 procent na 31.430 tun, byl Program pro řešení rizik a krizí v zemědělství letos aktivován. Opětovné využití je podle MZe v letošním roce možné.

Podle prezidenta Agrární komory ČR Jana Doležala škody zemědělců nebudou malé a mnozí budou potřebovat pomoct. Zástupci Zemědělského svazu ČR doplnili, že doporučují zřídit komise složené ze zástupců organizací, které postupně navštíví poškozené pozemky a škody zmapují. "To by přispělo k efektivnímu zacílení případné podpory a k rychlejší obnově zemědělské produkce," uvedl místopředseda svazu Martin Lev. MZe sdělilo, že se svazy i organizacemi spolupracuje.

Podpora pro ovocnáře tvoří 15 milionů eur, tedy zhruba 378 milionů korun, od Evropské komise a přibližně 100 milionů korun z rozpočtu ČR. Škody z mrazů ovocnáři odhadli na 1,3 miliardy korun.

Do letoška byl program aktivován třikrát, a to v letech 2017, 2019 a 2021. V případě povodní lze kompenzovat škody na zemědělských i lesních pozemcích, pěstovaných rostlinách, zvěři, budovách, technologiích i krmivech, vyplývá z podmínek zveřejněných ministerstvem.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist