Kvalita ovzduší v Česku se zlepšuje, problémem zůstává vytápění domácností
V lokálních spalovacích zařízeních na tuhá paliva vzniká kvůli nedokonalému spalování, a to zejména při roztápění, množství tuhých částic, polycyklických aromatických uhlovodíků a dalších látek, které mají negativní vliv na zdraví obyvatel. Emise jsou vypouštěny na rozdíl od průmyslových provozů z nižších komínů, a proto nemají možnost se v okolním vzduchu rozptýlit. Lidé jsou tak vystaveni vysokým koncentracím znečišťujících látek, což má negativní vliv na jejich zdraví. Tento druh znečištění ve městech a obcích podle zprávy sice klesá, stále ovšem relativně pomalu.
"Ministerstvo životního prostředí proto podporuje výměnu zastaralých kotlů díky Nové zelené úsporám i oblíbeným kotlíkovým dotacím, které by měly kraje opět vypsat v příštím roce," uvedl ministr životního prostředí Marian Jurečka (KDU-ČSL).
MŽP vedle dotační podpory na výměnu kotlů 1. a 2. emisní třídy, nabízí také dotace na snížení spotřeby energií pro domácnosti z programu Nová zelená úsporám. Nedávno navíc ministerstvo představilo dotaci s názvem Nová zelená úsporám Light, která cílí na rodiny seniorů a nejzranitelnější domácnosti. Lidé tak mohou provést rychlé a jednoduché zateplení domů a dostanou dotaci až do výše 150.000 korun. Příjem žádostí se spustí 9. ledna.
S ohledem na kvalitu ovzduší a vod není podle zprávy stav životního prostředí v Česku stále optimální, neudržitelné využívání přírodních zdrojů se projevuje špatným stavem ekosystémů a ztrátou biodiverzity, uvádí zpráva. Dále zmiňuje, že loni dál zrychloval růst průměrných ročních teplot. Zvýšené půdní sucho zaznamenali zemědělci pouze na jižní Moravě, kterou loni v červnu zasáhlo devastující tornádo. Podle zprávy jsou takové extrémní hydrometeorologické úkazy projevem změny klimatu. Průběh počasí v loňském roce zmírnil vývoj kůrovcové kalamity v lesích a vedl k meziročnímu snížení těžby kůrovcového dřeva.
V loňském roce se také zmenšila rozloha zemědělské půdy nebo přírodních biotopů a také se snížila ptačí populace. Kvalita povrchových vod se meziročně zlepšila, nadále ale byly některé úseky vodních toků hodnoceny jako silně nebo velmi silně znečištěné. "V porovnání s rokem 2000 se díky technologicky lepšímu čištění odpadních vod podařilo ve vodních tocích zredukovat obsah amoniakálního dusíku a celkového fosforu," uvádí zpráva.
Loňský rok zaznamenal i nárůst registrací vozidel na alternativní pohon, která tvořila více než jednu desetinu registrací nových osobních automobilů. Zároveň ale česká doprava zůstává uhlíkově náročná, protože většina spotřeby energie je ze spalování fosilních paliv.
reklama
Dále čtěte |
Online diskuse
Všechny komentáře (27)
smějící se bestie
22.12.2022 06:39které byly dávány při zavádění plynu po republice/jeho ceny a to i u nočního elektrického proudu, tak by měli lidé zavedeno topení na tyto energie.
Ti, co si to nainstalovali, se nyní/mnozí už před pár lety, vracejí k jistotě/dřevo a uhlí.
Zájem vládnoucích politiků o sociální stát - neexistuje !
Pavel Hanzl
22.12.2022 08:28 Reaguje na smějící se bestiesmějící se bestie
22.12.2022 09:09 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
22.12.2022 09:18 Reaguje na smějící se bestieRealita ale je, že Putin ten plyn zaškrtil už loni na podzim a v létě ho zavřel natvrdo. Západ koupil každý, i ten brutálně předražený kubík. Takže zase jen lžou.
Pavel Hanzl
22.12.2022 20:07 Reaguje na smějící se bestieHonza Honza
22.12.2022 06:40- rakovina plic je nejčastějším nádorem, ale z 95% ji způsobuje kouření, radon a azbest. Vliv znečišť ovzduší je sporný.
- podporovat ekologičtější kotle na dřevo je nesmysl, přijde-li v budoucnu zákaz topení dřevem- stát by měl jasně říct, co vlastně chce!!
- chce-li stát podpořit vytápění elektřinou musí k tomu vytvořit podmínky. Tepelné čerpadlo je drahé a nevyplatí se, pokud němu nebude dobrý servis po dlouhou dobu- stát by měl podpořit vznik akreditovaných servisů, které budou čerpadlo servisovat i po dlouhou dobu (jako to dělá Mountfield u svých výrobků).
Musí se uvážit, zda přenosová soustava unese takový nápor, sladit všechny podmínky pro elektrifikaci, ne jen zakazovat a dávat pokuty.
- někde ani není realizace TČ možná, čím se pak bude topit- nedostupným a předraženým plynem? Zakážete i topení plynem?
Pavel Hanzl
22.12.2022 09:18 Reaguje na smějící se bestieJaroslav Studnička
22.12.2022 09:46 Reaguje na smějící se bestiehttps://energozrouti.cz/clanek/vedci-chteji-omezit-spalovani-dreva-a-stepky-vznika-pri-nem-vice-emisi-nez-u-spalovani-fosilnich-paliv?fbclid=IwAR1eFOzzGtZ96Gwom-uGIe7lKcj6XxVlmm-OiAmSgN-NIZq0mBKL_wZe0DA
Pavel Hanzl
22.12.2022 15:43 Reaguje na Jaroslav Studničkaproblém dělá fosilní uhlík, ne oběhový. A další chemikálie jsou v tak nízkých koncentracích, že je to fuk. Celé lidstvo celou svoji existenci topilo dřevem...
Jaroslav Studnička
22.12.2022 17:09 Reaguje na Pavel HanzlDle platných emisních limitů BAT / BREF je např. u emisí NOx takřka totožný limit pro spalování pevné biomasy a uhlí. Tedy z pohledu emisí NOx je spalování biomasy a spalování uhlí stejná ekologická zátěž.
Že je biomasa OZE není rozporováno, je rozporována uvažovaná uhlíková neutralita v časovém horizontu ve kterém chceme docílit snížení emisí CO2.
Tyto informace jsou veřejně dostupné, viz třeba zpráva od evropské vědecké organizace EASAC.
https://easac.eu/media-room/press-releases/details/leading-scientists-warn-wood-pellets-threat-to-climate-no-silver-pellet/
Pavel Hanzl
22.12.2022 20:10 Reaguje na Jaroslav StudničkaJaroslav Studnička
22.12.2022 21:59 Reaguje na Pavel HanzlEmise NOx patří mezi ty nejzásadnější, proto také spadají pod povinnost měření a vykazování pomocí kontinuálního emisního monitoringu.
Viktor Šedivý
22.12.2022 07:23... tak si nemysli, že si zatopíš třeba dřívím z vlastního, i na to něco najdeme!
Pavel Hanzl
22.12.2022 09:22 Reaguje na Viktor ŠedivýUž jako klukovi mi přidadalo, že je něco dost výrazně špatně.
vzduch, tak nikdo netušil, že topím. Vzhledem k těžce
nemocným rodičům jsem topil dražším koksem, který vydržel
hořet v kotli i 20 hodin bez přikládání a vydával takové
teplo, že ani nemocní lidé netrpěli zimou. To, že někdo
kupoval levné hnědé uhlí, aby ušetřil na cestu k moři,
byla věc druhá , ale dnes je nutné šetřit proto, aby lidé vystačili s příjmy po zaplacení účtů za energie.
Pavel Hanzl
22.12.2022 16:47 Reaguje naKatka Pazderů
22.12.2022 07:32Autoři zprávy píší o domácnostech zejména proto, protože existují kotlíkové dotace a musí se dočerpat.
Což se během letošního roku 2022 poměrně výrazně pohne, nové kotle na biomasu jsou výrazně lepší (o 2 emisní třídy) a navíc mnohé domácnosti díky okolnostem přecházejí na tepelná čerpadla a fotovoltaiku.
Miroslav Vinkler
22.12.2022 09:33Státní energetická politika pro domácnosti je naprosto nepředvídatelná , stejně jako prognózy počasí, už jsem viděl i nešťastníky , kteří 3x měnili způsob vytápění , protože jim bylo naslibováno a po pár letech otočka o 180 stupňů. K čertu s takovým státem !
Pavel Hanzl
22.12.2022 14:55 Reaguje na Miroslav Vinklermara polasek
22.12.2022 12:46„Politikům se nevěří, politikové se kontrolují. Věří se v Boha, věří se v přírodu, věří se v krásu, věří se v myšlenku, ideu. V politika se nevěří, a kdo v něho věří, je idiot!" citat k.k.
starat se ohledne vytapeni sam o sebe a jestli mi nekdo vleze na pozemek a bude neco namitat ohledne topeni suchym drevem dostane lopatou mezi oci. o tom nehodlam s nikym diskutovat!