Lidé ze Semněvic vysázeli ovocné stromořadí pro budoucí generace
"Naše Sousedské stromořadí má za cíl nejen ozdobit naši krajinu, ale také přispět k ochraně životního prostředí a biodiverzity a také vytvořit vztah místních lidí ke své krajině, přírodě a domovu, posílit sousedskou soudržnost. Celé stromořadí je koncipováno nejen jako zdroj ovoce pro místní občany, turisty a jako potravní zázemí pro volně žijící živočichy, ale především v obci vznikne důležitý genofondový zdroj starých odrůd stromů," řekl středoškolský pedagog Kolář, který před dvěma lety koupil v obci zchátralou historickou faru, přestěhoval se z Plzně do bývalých Sudet a po volbách se stal starostou.
Za prvního sněžení nadcházející zimy tak místní lidé vysázeli do sněhem pokryté půdy zhruba po dvaceti stromech hrušní, slivoní, jabloní a třešní na vysokokmenech. Víc než polovina stromů našla i své patrony. "Pokud se stromy ujmou, první plody budou od třešní za několik let, v plné síle budou stromy tak za 20 roků," uvedl starosta, který se snaží ve vesnici rozproudit komunitní život.
Aby se mohlo stromořadí vysázet, musela se nejdřív stará zarostlá a zavezená polní cesta vyčistit a zaměřit, obec se dohodla také s vlastníky okolních pozemků, aby stromořadí nepřekáželo. Náklady na pořízení stromů přesáhly 100 000 korun, většinu pokryla dotace z Plzeňského kraje.
"Je to vlastně takový první krok vytvořit tady procházkový okruh pro místní lidi i pro turisty, aby se dalo jít po cestě podél stromořadí k lesu, tůňce a rybníku, které chceme v budoucnu také vyčistit," dodal Kolář.
reklama