https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/zpravy-zd/litacka-na-sdilena-kola-novinku-zavadi-i-viden
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Lítačka na sdílená kola? Novinku zavádí i Vídeň

16.10.2021 07:00 | PRAHA (Ekolist.cz)
Zdroj | Manfred Helmer
Vídeň, podobně jako Praha, propojí nabídku dopravního podniku a sdílená kola. V ulicích rakouské metropole se během roku objeví 3 000 nových kol, která budou trvale jezdit přímo v barvách dopravního podniku. Držitelé předplatných kuponů si navíc kola půjčí za poloviční tarif, 30 minut je vyjde na 30 eurocentů, tedy asi osm korun. Informuje o tom Zahraniční kancelář města Vídně.
 

„Nový koncept bikesharingu přinese v budoucnu dvojnásobný počet kol, mnoho nových stanovišť, a to ve všech 23 městských obvodech,“ vysvětlil městský radní pro MHD Peter Hanke. Stávající městský systém CityBike nahradí Wiener Linien, a to pod značkou WienMobil Rad.

Na základě celoevropské veřejné zakázky se provozovatelem stane společnost Nextbike, která provozuje sdílená kola mimo jiné i v Praze. Vedle zřízení stanic bude firma ve Vídni zajišťovat i rozmísťování a běžný provoz kol včetně servisu nebo údržby. První stanice a tisícovku kol slibuje radnice od dubna 2022, do podzimu má počet kol narůst na 3 000. Souběžně s tím budou postupně nahrazovány stanice a kola stávajícího systému Citybike, který se ve Vídni stane minulostí.

Radní pro MHD Peter Hanke a ředitelka Wiener Linien Alexandra Reinagl představují WienMobil Rad.
Radní pro MHD Peter Hanke a ředitelka Wiener Linien Alexandra Reinagl představují WienMobil Rad.
Zdroj | Tobias Holzer

Sdílená kola se díky WienMobil Rad dostanou i do rozlehlých čtvrtí na okraji města, kde doposud nabídka chyběla. Ve stávajících oblastech se počet stanic zvýší. Dohromady ve Vídni vyroste 185 klasických výpůjčních stanic označených červeným sloupkem. Tyto stojany budou sloužit výhradně pro sdílená kola. Dále Vídeň plánuje 50 digitálních stanovišť a podle potřeby je chce zřizovat i na dočasném principu, například pro velké akce. Takové stojany budou moci využít i ostatní cyklisté.

Kola WienMobil Rad označuje magistrát jako sedmipřevodové smartbikes s elektronickým zámkem. Bicykly budou vybaveny GPS, která umožní půjčování a vracení v klasických i digitálních stanicích. Účtování poběží po půlhodinách. Standardní tarif vyjde na 60 eurocentů za 30 minut, dlouhodobí zákazníci Wiener Linien jako jsou držitelé předplatních kuponů zaplatí za půlhodinu jen 30 centů. Obsluhu WienMobil Rad zajistí stávající aplikace WienMobil. Tu provozuje dopravní podnik a již dnes kromě tradičního vyhledávání cest a elektronické jízdenky nabízí možnost přivolat taxi nebo zapůjčit sdílený vůz či elektrickou koloběžku od firem, které s Wiener Linien spolupracují.


reklama

 

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (4)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

VK

Václav Kain

16.10.2021 22:41
To tady doma máme jiné machry jak vydělávat zlodějnou.Pujčíte si ekoloběžku a 1 minuta 4Kč.Kolik stojí hodina si snad každý spočítá.
Odpovědět

Viktor Šedivý

16.10.2021 23:16 Reaguje na Václav Kain
Nemyslete si, ona taková "pancéřovaná" (aby vydržela drsné zacházení) koloběžka není rozhodně levná a stejně moc dlouho nevydrží.
Odpovědět
radim buffalo tobias

radim buffalo tobias

28.10.2021 05:55 Reaguje na Viktor Šedivý
levná určitě není ale provozovatelům se to oplatí, jinak by tento kšeft neprovozovali.
Odpovědět
radim buffalo tobias

radim buffalo tobias

28.10.2021 06:01 Reaguje na Viktor Šedivý
vydržela by určitě dost jen by ji nesměli používat nepřizpůsobiví. třeba v Ostravě se nejvíce těch koloběžek v různém stádiu demontáže našlo pohozených právě v okolí ulic kde radnice městských obvodů sestěhovávají tu svoloč !
Odpovědět
 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist