https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/rady-a-navody/sdilena-kola-jako-soucast-prazske-integrovane-dopravy.ctyrikrat-denne-na-15-minut-mate-kolo-v-cene-litacky
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Sdílená kola jako součást Pražské integrované dopravy. Čtyřikrát denně na 15 minut máte kolo v ceně Lítačky

11.10.2021 11:40 | PRAHA (Ekolist.cz)
Praha spustila 11. října 2021 pilotní projekt propojení sdílených kol s Pražskou integrovanou dopravou. Každý majitel elektronické předplatní jízdenky pro Prahu bude moci využít zdarma až čtyřikrát denně prvních 15 minut jízdy na sdíleném kole provozovatelů Rekola a Nextbike. Smyslem zapojení sdílených kol je nabídnout výhodnou kombinaci pražské MHD a jízdy na kole. V podzimním pilotním provozu tak chceme otestovat zájem lidí o tuto službu. Informuje o tom hlavní město Praha.
 

Jak to bude fungovat?

V prvé řadě musíte mít předplatné na pražskou hromadnou dopravu. Na své kartě Lítačka, nebo v mobilní aplikaci PID Lítačka, případně na své platební kartě či In Kartě Českých drah musíte mít platnou elektronickou předplatní jízdenku pro území Prahy.

V druhé řadě musíte mít chytrý telefon a v něm nainstalovanou aplikaci od společnosti Rekola nebo Nextbike a v nich aktivovaný účet, který propojíte se svým účtem Lítačka. Detailní návod pro přihlášení a propojení účtů Lítačky s účtem jednotlivých poskytovatelů bikesharingu najdete na webové stránce www.pid.cz/sdilenakola.

A pak můžete čtyřikrát denně využít sdílené kolo s tím, že prvních patnáct minut každé jízdy máte v ceně předplacené Lítačky.

Časově omezený pilotní projekt poběží v rámci podzimu 2021 a o jeho ukončení bude Praha veřejnost dopředu včas informovat. Následně město vyhodnotí využívání této služby a rozhodne o podobě jejího trvalého zapojení do systému Pražské integrované dopravy.

„Propojení sdílených kol s kuponem na MHD běžně funguje v mnoha zahraničních městech, a tak nevidím důvod, proč bychom nemohli tento bonus k Lítačce nabídnout i Pražanům,“ říká Zdeněk Hřib, primátor hlavního města Prahy s tím, že podle něho jsou kola užitečným doplňkem systému dopravy ve městě, a to hlavně na střední a krátké vzdálenosti

„Kola a MHD se nevylučují, naopak se mohou výborně doplňovat, když se potřebujeme rychle dopravit třeba ke stanici metra nebo naopak se z MHD dostat domů," doplňuje náměstek primátora a radní pro dopravu Adam Scheinherr. "I proto jsme začali ve velkém přidávat cyklostojany ke stanicím metra a připravujeme je i u tramvajových přestupních uzlů."


reklama

 

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Viktor Šedivý

11.10.2021 12:05
Jen takový detail - kolik to bude stát (celkem i na km) a kdo to zaplatí?
Odpovědět
 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist