https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/zpravy-zd/litomerice-pripravuji-lesni-materskou-skolu-vznikne-v-sousedni-obci-hlinna
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Litoměřice připravují lesní mateřskou školu, vznikne v sousední obci Hlinná

13.7.2024 00:47 | LITOMĚŘICE (ČTK)
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Litoměřice plánují vybudovat lesní mateřskou školu. Vznikne v katastru sousední obce Hlinná, v Litoměřicích totiž místo vhodné pro zřízení lesní školky není. Informovala o tom na webu litoměřická radnice.
 
Dosud fungovala třída, která využívala prvky vzdělávání na principu lesní školy, při MŠ Sedmikráska v prostorách skautské základny na Mentaurově. Pronájem musí ukončit. Základna podle České školní inspekce, která tam v uplynulých měsících prováděla šetření, nesplňuje jako místo vzdělávání potřebné hygienické nároky.

"Z inspekční zprávy vyplynul požadavek na zapsání těchto prostor coby míst předškolního vzdělávání. Náš argument, že místo slouží pouze pro výlety a zázemí má třída s lesními prvky v MŠ Sedmikráska, nebyl přijat. Náklady spojené s rekonstrukcí jsou v řádech jednotek milionů korun, jsme zde v pronájmu a investovali bychom takzvaně do cizího," uvedl místostarosta Jiří Adámek (ANO).

Město proto začalo hledat, jakým způsobem by mohlo zachovat tuto rodiči žádanou formu vzdělávání. "Máme ve spolupráci s obcí Hlinná a místními zemědělci v plánu vybudovat cvičný sad i statek a možnosti předškolního a školního vzdělávání posuneme i tímto směrem," uvedl místostarosta.

Zakládací listinu samostatného subjektu schválilo v červnu zastupitelstvo. Provoz lesní mateřinky nazvané Hliněnka by měl začít v září. V polovině května město vyhlásilo konkurzní řízení na obsazení místa ředitele či ředitelky.

Předběžně vybrané je už místo, kde zázemí lesní školky s kapacitou maximálně 24 míst vyroste. "Jedná se o prostor u discgolfového hřiště na okraji Hlinné, kde se nachází parkoviště a vede tam i zpevněná příjezdová cesta. Zázemí budou mít děti v celoročně obyvatelné jurtě, která je vybavena toaletami," uvedla vedoucí odboru školství Klára Moščicová.

Dopravou na místo, výší školného či stravováním se bude vedení města ve spolupráci s novým ředitelem či ředitelkou zabývat na základě zkušeností získaných z provozu třídy s lesními prvky, uvedla radnice.

Rodiče dětí navštěvujících současnou třídu s lesními prvky na Mentaurově dostanou přednostně nabídku umístit své dítě do mateřské školy s názvem Hliněnka. Pokud zájem neprojeví, mají děti své místo v MŠ Sedmikráska, a to i v případě, že lesní mateřská škola nevznikne.

Lesní školky jsou alternativou k tradičnímu předškolnímu vzdělávání. Kladou důraz na pobyt dětí v přírodě a vzdělávání mimo učebny, přímo v prostředí přírody, nejčastěji lesa. Do 160 lesních školek v Česku chodí v tomto školním roce asi 3400 dětí, podobně jako loni.

Přečtěte si také |
Porucha z nedostatku přírody

První lesní mateřská škola vznikla v roce 1954 v Dánsku a od té doby se podobná zařízení rozšířila do různých zemí po světě.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist