https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/zpravy-zd/makakove-v-thajskem-lopburi-se-vymkli-kontrole
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Makakové v thajském Lopburi se vymkli kontrole

5.7.2020 01:30 | LOPBURI (ČTK)
Thajsko zavřelo za pandemie koronaviru hranice a zahraniční návštěvníci, kteří měli ve zvyku makaky krmit a fotografovat se s nimi, sem nyní nepřijíždějí. Tím se situace stala ještě méně kontrolovatelnou.
Thajsko zavřelo za pandemie koronaviru hranice a zahraniční návštěvníci, kteří měli ve zvyku makaky krmit a fotografovat se s nimi, sem nyní nepřijíždějí. Tím se situace stala ještě méně kontrolovatelnou.
Foto | Brian Hoffman / Flickr.com
Zabarikádovaní sousedé, potyčky mezi soupeřícími tlupami, pro lidi zakázaná území - v thajském městě Lopburi už tisíce makaků na svobodě nepřitahují pozornost turistů, ti sem už v době pandemie covidu-19 nepřijíždějí. Opice se vymkly kontrole a nutí úřady, aby zasáhly, píše agentura AFP.
 

"Žijeme v kleci a opice jsou na svobodě," povzdechne si Kuldžira, která musela obehnat dvorek svého domu mřížovou strukturou.

"Všude po ulicích jsou jejich exkrementy a smrad je nesnesitelný. Zejména když prší," dodává majitelka železářství v centru Lopburi, bývalé khmerské metropole ležící 150 kilometrů severně od Bangkoku.

Další obchodník Tavísak rozestavěl všude plyšové tygry a krokodýly ve snaze primáty odstrašit. Když je třeba vyhnat makaky z obchodu, vezme do ruky i hůl.

Za tři roky se místní populace makaků zdvojnásobila: dnes jich tu žije 6000. Město má 27 000 lidských obyvatel.

Makakové byli vyhnáni ze svého přirozeného prostředí a nejprve se usídlili kolem chrámu v centru města. Za několik let obsadili boční ulice, zmocnili se budov a donutili obchodníky definitivně zavřít krámy.

Bývalé městské kino se stalo jejich hřbitovem: kladou sem těla svých mrtvých a žárlivě jej střeží.

Obyvatelé Lopburi je dlouho tolerovali jako hlavní turistickou atrakci a zdroj nezanedbatelných příjmů.

Thajsko zavřelo za pandemie koronaviru hranice a zahraniční návštěvníci, kteří měli ve zvyku makaky krmit a fotografovat se s nimi, sem nyní nepřijíždějí. Tím se situace stala ještě méně kontrolovatelnou.

V médiích a na sociálních sítích se nyní objevují záběry ukazující tlupy vyhladovělých makaků, jak se rvou na ulici o jídlo.

Úřady zahájily tento týden kampaň sterilizace, jejímž cílem je vykastrovat 500 opic ve snaze omezit jejich rozmnožování. Opice přilákají do velkých klecí na žrádlo, pak je uspí a odvezou na veterinární kliniku, kde jsou označkování podle pohlaví a tlupy, do které patří. "První den kampaně jsme chytili stovku opic, ale operovat budeme jen polovinu," říká Narongpón Daudem, ředitel odboru pro parky a volně žijící faunu na radnici v Lopburi.

"Některé opice už byly sterilizovány, jiné zrovna kojí a další jsou příliš mladé," vysvětluje.

Kampaň sterilizace zřejmě nebude stačit, a proto se zkoumá trvalejší řešení: zbavit město všech primátů tak, že budou umístěni do rezervace.

Mezitím se obyvatelé Lopburi musejí se situací vypořádávat sami. Aby zabránili dalšímu zhoršení situace, krmí obchodníci raději opice sami, ale nezdravými potravinami a sladkostmi.

"Opice se zvykly jíst všechno, jako lidé. Taková strava pro ně ale není dobrá. Čím více se krmí, tím více mají energie, aby se množily. Je to bludný kruh," říká Pramot Ketampaj, který pracuje v khmerském komplexu v centru města.

Tavísak přesto přítomnost malých primátů, tak významných pro město, nijak nezpochybňuje. "Co by bylo Lopburi bez makaků? Oni sem turisty zase přilákají. A kdyby všichni odešli, cítil bych se tak trochu sám," dodává.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

SC

Stanislav Chytrý

5.7.2020 19:10
Tak proč ti Thajci nezredukují počet opic a mají po problémech? Jak prosté...
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist