https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/zpravy-zd/mesto-zatec-s-partnery-podepsalo-memorandum-na-propagaci-zatecke-krajiny
reklama
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Město Žatec s partnery podepsalo memorandum na propagaci žatecké krajiny

20.6.2025 21:13 | ŽATEC (ČTK)
Zdroj | Národní zemědělské muzeum
Na propagaci žatecké krajiny, udržování chmelařské historie i jejích hodnot a rozvoj památky světového dědictví se nově budou společně podílet město Žatec, ministerstvo zemědělství, Ústecký kraj, Národní památkový ústav, Svaz pěstitelů chmele ČR, Chmelařský institut a další partneři. Ke spolupráci s Žatcem se zmíněné instituce zavázaly podpisem memoranda v Národním zemědělském muzeu, a to při příležitosti nově otevřené expozice s názvem Žatec a krajina Žateckého chmele.
 
Ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL) při podpisu memoranda řekl, že jeho resort bude dělat maximum pro to, aby podpořil pěstování žateckého chmele a vytvářel co nejpříhodnější prostředí pro rozvoj žatecké krajiny, aby mohla nadále vytvářet unikátní prostředí pro turisty i místní.

Zdroj | Národní zemědělské muzeum

Cílem memoranda jsou podle Výborného konkrétní projekty, přičemž první projekt, který naplňuje cíle memoranda, je nová výstava v Národním zemědělském muzeu věnovaná fenoménu žateckého chmele a krajině, která byla v roce 2023 společně s historickým centrem města zapsána na seznam světového dědictví UNESCO.

Hlavní dominantou expozice je zrestaurované dioráma zachycující ruční česání chmele ve 20. letech 19. století, doplněné o světelné a zvukové efekty. Lidé se při návštěvě expozice dozví také o pěstování, sklizni a světovém obchodu s českým chmelem, či si mohou prohlédnout audiovizuální materiály, zachycující vývoj chmelařství v krajině žateckého chmele.

Zdroj | Národní zemědělské muzeum

Podle starosty Žatce Radima Laibla (ANO) memorandum vytvoří pevné zázemí pro dlouhodobé udržení a rozvoj města Žatec a okolní krajiny, které nesou status světového dědictví. Předseda Svazu pěstitelů chmele ČR Luboš Hejda připomněl, že chmel se v českých zemích pěstuje přes tisíc let, v současnosti se vyváží do celého světa a má velmi dobrý věhlas, který je potřeba zachovávat a podporovat.

Rok po zapsání do seznamu světového dědictví UNESCO podle Laibla vzrostl zájem o město a zlepšily se i služby pro turisty. Na seznam nemateriálních statků tradiční lidové kultury ČR, což je prvním krokem pro možnost ucházet se o zápis na světový seznam UNESCO, se na začátku letošního roku dostala i česká pivní kultura.

V Česku je přes 550 pivovarů, pivovarnický sektor zaměstnává zhruba 65.000 lidí a za rok 2023 přinesl na daních do státního rozpočtu 29 miliard korun. Chmel v Česku pěstuje přibližně 120 pěstitelů na necelých 5000 hektarech, řekl Hejda.


reklama

BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist