Město Žatec s partnery podepsalo memorandum na propagaci žatecké krajiny
Cílem memoranda jsou podle Výborného konkrétní projekty, přičemž první projekt, který naplňuje cíle memoranda, je nová výstava v Národním zemědělském muzeu věnovaná fenoménu žateckého chmele a krajině, která byla v roce 2023 společně s historickým centrem města zapsána na seznam světového dědictví UNESCO.
Hlavní dominantou expozice je zrestaurované dioráma zachycující ruční česání chmele ve 20. letech 19. století, doplněné o světelné a zvukové efekty. Lidé se při návštěvě expozice dozví také o pěstování, sklizni a světovém obchodu s českým chmelem, či si mohou prohlédnout audiovizuální materiály, zachycující vývoj chmelařství v krajině žateckého chmele.
Podle starosty Žatce Radima Laibla (ANO) memorandum vytvoří pevné zázemí pro dlouhodobé udržení a rozvoj města Žatec a okolní krajiny, které nesou status světového dědictví. Předseda Svazu pěstitelů chmele ČR Luboš Hejda připomněl, že chmel se v českých zemích pěstuje přes tisíc let, v současnosti se vyváží do celého světa a má velmi dobrý věhlas, který je potřeba zachovávat a podporovat.
Rok po zapsání do seznamu světového dědictví UNESCO podle Laibla vzrostl zájem o město a zlepšily se i služby pro turisty. Na seznam nemateriálních statků tradiční lidové kultury ČR, což je prvním krokem pro možnost ucházet se o zápis na světový seznam UNESCO, se na začátku letošního roku dostala i česká pivní kultura.
V Česku je přes 550 pivovarů, pivovarnický sektor zaměstnává zhruba 65.000 lidí a za rok 2023 přinesl na daních do státního rozpočtu 29 miliard korun. Chmel v Česku pěstuje přibližně 120 pěstitelů na necelých 5000 hektarech, řekl Hejda.
reklama