https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/zpravy-zd/mohou-obce-omezit-chov-zvirat-ve-svem-katastru-rozhodne-ustavni-soud
reklama
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Mohou obce omezit chov zvířat ve svém katastru? Rozhodne Ústavní soud

25.4.2025 10:16 (ČTK)
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Ústavní soud (ÚS) se musí vyjádřit k tomu, zda mají obce právo omezit či zakázat komerční chov hospodářských zvířat ve svém katastru. Návrh na zrušení vyhlášky obce Cebiv na Tachovsku podalo ministerstvo vnitra. Obecní samosprávě vyčítá svévoli a překročení pravomocí. Návrh je dostupný v přehledu plenárních věcí na webu soudu. Jako soudce zpravodaj se jím bude zabývat Jan Wintr, rozhodne plénum, tedy sbor všech ústavních soudců a soudkyň.
 
V Cebivi lze podle vyhlášky chovat hospodářská zvířata jen za předpokladu, že chov nebude negativně zasahovat do kvality životního prostředí a pohodového bydlení. Obec argumentovala tím, že spíše než na živočišnou výrobu se chce v budoucnu soustředit na "rozvoj turistického průmyslu".

Zároveň obec určila maximální počty zvířat v chovu, například krav či ovcí nesmí být víc než 20, slepic a králíků víc než 100. Obec si také vyhradila právo "předběžně zakázat chov" a ukládat chovatelům sankce.

Podobnou pravomoc ale obce podle vnitra nemají. "Samotný chov zvířat o určitém počtu kusů ve standardní obci sám o sobě veřejný pořádek narušit nemůže. Nejde o a priori společensky škodlivou činnost," stojí v návrhu. Hospodářský chov zvířat i kontrolní mechanismy upravují celostátně platné předpisy.

"Ministerstvo vnitra nedisponuje žádnými poznatky, z nichž by vyplývalo, že obec Cebiv je oproti jiným obcím 'venkovského charakteru' čímkoliv zvláštní či výjimečná, a že by právě její (zcela specifické) místní podmínky mohly regulaci chovu zvířat v daném rozsahu z hlediska proporcionality odůvodňovat," napsali právníci vnitra.

Ministerstvo poukázalo také na to, že Cebiv paradoxně má v územním plánu vymezené plochy určené farmám a chovu. Je prý stěží představitelné, aby obec v územním plánu určitou činnost umožnila, zatímco vyhláškou ji zakázala, případně i pokutovala. Protože obec při jednání s ministerstvem nechtěla ustoupit, vnitro platnost vyhlášky koncem minulého roku pozastavilo a obrátilo se na ÚS.


reklama

BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (38)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

MJ

Marcela Jezberová

25.4.2025 11:03
Pokud by obce měly pravomoc na svém území zakázat chov hospodářských zvířat, byl by to konec živočišné výroby v ČR. Moje zkušenosti jsou bohužel takové, že vedení obcí se k živočišné výrobě staví převážně jako ke znečišťovateli a zdroji nepříjemností v obci. Doufám, že k tomu nedojde.
Odpovědět
ss

smějící se bestie

25.4.2025 14:58 Reaguje na Marcela Jezberová
Výsledek to -
přestěhování městské honorace na vesnici !
Odpovědět
MU

Michal Uhrovič

25.4.2025 11:19
Lidi chtějí levné a kvalitní maso, ale nechtějí chovy u svých obcí. Lidi chtějí levné energie, ale chtějí čisté ovzduší a žádné úložiště jaderného odpadu v okolí a žádné větrníky a škaredé soláry. Lidi chtějí levnou a kvalitní bio zeleninu, ale pracovat na poli se jim nechce.
Je to příznak přestárlé společnosti?
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

25.4.2025 11:34 Reaguje na Michal Uhrovič
S tou přestárlostí nic nenaděláte. Problém je spíše v sebestřednosti lidí a takovým požadavkům by se nemělo ustupovat. Na druhé straně něco prosazovat v obecném zájmu může být drsně zneužito.
Odpovědět
MU

Michal Uhrovič

25.4.2025 11:38 Reaguje na Jiří Svoboda
ze svého okolí pozoruji, že jak člověk dosáhne věku, když se sám už považuje za důchodce a nežije aktivní život, pak nechce žádné změny u sebe ani v okolí svého bydliště. Všechno co dělají mladší je špatně.
Tím, že žijeme v přestárlé společnosti takový lidé budou mít za chvíli většinu a díky demokracii naše společnost začně upadat.
Je třeba více propojit mládí se stářím, ale lidé se tomu brání
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

25.4.2025 14:29 Reaguje na Michal Uhrovič
Je třeba tedy rozlišovat přestárlost společnosti (s tím asi nic nenaděláme) a jednání starých lidí (s tím by v principu něco udělat šlo, ale hodně ztuha). Možná je opravdu třeba ty staré (já jsem také), ale vlastně všechny lidi, méně rozmazlovat různým předcházením.
Odpovědět
RP

Radim Polášek

27.4.2025 21:58 Reaguje na Michal Uhrovič
Je nutné změnit důchodce.
Moje babička měla přes 80 a ještě chodila přes kilometr daleko na záhumenek pracovat na našem poli, okopávat brambory a řepu. Matka taky po osumdesátce ještě chodila na brigády do místního JZD na mrkev, co se tam tehdy pokoušeli pěstovat.
Odpovědět
PB

Petr Brok

25.4.2025 11:23
... se chce v budoucnu soustředit na "rozvoj turistického průmyslu"... Turistika nemá budoucnost. Budeme mít jiné starosti.
Odpovědět
EB

Emil Bernardy

25.4.2025 13:12 Reaguje na Petr Brok
Pane Petře,turistika a turistický průmysl jsou něco úplně jiného.
Odpovědět
PB

Petr Brok

25.4.2025 17:47 Reaguje na Emil Bernardy
Dobře tedy, obojí nemá budoucnost.
Odpovědět
EB

Emil Bernardy

26.4.2025 08:48 Reaguje na Petr Brok
CO má budoucnost ?
Odpovědět
PB

Petr Brok

26.4.2025 12:29 Reaguje na Emil Bernardy
Využít lidský potenciál a všechnu tu nádheru a pohádku udržet na Zemi a přenést na jiné planety, do celé galaxie, do celého nekonečného vesmíru.
Odpovědět
EB

Emil Bernardy

27.4.2025 09:00 Reaguje na Petr Brok
:-))) my byli včera na dlouhém pochodu v krásné povltavské přírodě.Jako stovky jiných trampů a turistů se svými vychovanými pejsky.
Odpovědět
PB

Petr Brok

28.4.2025 11:22 Reaguje na Emil Bernardy
Budiž Vám to přáno. Užívejte si, dokud to jde.
Odpovědět
JP

Jaroslav Pokorný

25.4.2025 11:35
Jak se časy mění. Chov zvířat byl vždy spojen s vesnicemi. A teď se tomu už i venkované brání. Cebiv je malá vesnice, 264 obyvatel, kolem samá pole a pastviny. Už i ti vesničané začínají blbnout. Kde je ten "zdravý selský rozum"?
Odpovědět
MU

Michal Uhrovič

25.4.2025 11:39 Reaguje na Jaroslav Pokorný
Myslím, že to je právě ten "zdravý selský rozum", který je nutí odmítnout komerční chov zvířat
Odpovědět
EB

Emil Bernardy

25.4.2025 13:14 Reaguje na Michal Uhrovič
Pane Michale, "zdravý selský rozum" je pro mne synonymum nevzdělanosti.
Odpovědět
MU

Michal Uhrovič

25.4.2025 13:33 Reaguje na Emil Bernardy
mám to podobně
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

25.4.2025 14:34 Reaguje na Emil Bernardy
A nebo je to opak "převzdělanosti", která brání přemýšlení. Tím nechci propagovat velkokravíny.
Odpovědět
ss

smějící se bestie

26.4.2025 04:51 Reaguje na Jiří Svoboda
1**
Odpovědět
EB

Emil Bernardy

26.4.2025 08:49 Reaguje na Jiří Svoboda
Jste vzdělán a znalý v chovu skotu ?
Odpovědět
ss

smějící se bestie

25.4.2025 15:00 Reaguje na Jaroslav Pokorný
Vesničani ?
NÁPLAVY !
Odpovědět
Zejména Zájmena

Zejména Zájmena

25.4.2025 23:31
Správně soudruzi, stateční kolchozníci! Chov zvířat bude brzy opět pouze v rukou v Jednotného zemědělského družstva. Vesnické boháče a kulaky v naší vesnici nechceme!
Odpovědět
ss

smějící se bestie

26.4.2025 04:58 Reaguje na Zejména Zájmena
NO,
před " sametem ", byla ta JZD převážně solidní základ vesnice -
prací za slušné peníze počínaje a dvousměnný provoz fungoval,
takže boháči na vesnicích byli.
Co je tam dnes, když tam chybí fungující krám/prodejna a hospoda, no !
Odpovědět
EB

Emil Bernardy

26.4.2025 08:52 Reaguje na smějící se bestie
Pane Bestie,přesně tak to je!!!.Já 45 let pro St.statky,JZD a ty co jsou jejich nástupci .
Pro soudruha výše.
Odpovědět
JP

Jaroslav Pokorný

27.4.2025 12:06 Reaguje na Zejména Zájmena
Můj vzdálený příbuzný si hned po "Velké sametové" vzal zpět svůj zděděný statek, využil dotace, vybudoval nový kravín na 20 krav a začal pilně soukromničit. No, nežili si špatně. I nové auto si pořídili. Ale jak mně říkala jeho manželka - volno na výlety mají mezi raním a večerním dojením. Jinak, jako v zemědělství, práce od nevidím do nevidím, 7 dní v týdnu, 365 dnů v roce. A když jí kráva překopla ruku, vzala jejich mentálně postiženou dceru a odstěhovaly se do místního domova sociální péče. On pak, s pomocí různě sjednávaných Ukrajinců, hospodařil - dokud mohl. Do důchodu odešel později než by mohl a jako nemocný. Moc si ho neužil. Statek a k němu náležející pole a lesy jsou teď na prodej. Měli 4 dcery a žádný z potomků v zemědělství nechce být. Všichni jsou v továrnách, obchodech a pod. 8 hod. práce, volné víkendy, dovolená, benefity.
Jo, k soukromému zemědělství musí být hodně velká láska.
Odpovědět
RP

Radim Polášek

27.4.2025 22:07 Reaguje na Jaroslav Pokorný
Ono to v tom malém rozsahu jednoho dříve běžného statku s 20 kravami a odhaduji 30 - 80 hektary ani nejde. Optimální produktivita a tím i dlouhodobá ekonomická konkurenceschopnost zemědělského subjektu začíná na tisíci, dvou tisících hektarech půdy. Aby to udrželi, museli nutně živořit a makat 16 hodin denně a jen s minimálními mzdami pro sebe.
Na takové malé rozloze by prosperovali pouze kdyby našli mezeru, produkovali něco, co zatím velké zemědělské subjekty nedělají a nejsou na to velké stroje a malovýrobní technologické postupy by tak byly konkurenceschopné. A to chce velké zemědělské znalosti a přehled, aby něco takového našli a byli to schopní rozjet.
Odpovědět
JP

Jaroslav Pokorný

29.4.2025 14:16 Reaguje na Radim Polášek
To je pravda. V Holandsku jsem navštívil takovou malou farmičku, 5 ha květin. Pěkný domeček, před ním 2 auta. Celá rodina zakleknutá v tulipánech a narcisech. Krása. Povídali jsme si a zmínili, že další den pojedeme k moři. "Jó, moře", zasnili se. "Tam je pěkně. Ještě jsme u něho nebyli."
Ve Švýcarsku jsem viděl horská hospodářství. Krásná, udržovaná, ke každému statku asfaltka, před domy 2 - 3 auta. Ve chlévech 10 - 30 krav. Ale jak píšete - celá rodina, od dětí po stařečky, sklízela seno na stráních, kde bych nechtěl chodit ani jako turista. A bylo mně jasné, že když potomek ten statek převezme, že se akorát tak někdy odpoledne podívá do města a na nějakou dovolenou může zapomenout. Dočetl jsem se ještě, že těm horským zemědělcům vláda dává až 70% dotaci jejich příjmů. Chápu - kdyby nedala a otevřela hranice pro dovoz potravin z Německa a Francie, měla by z těch zemědělců lumpenproletariát ve městech. A tak - co je lepší?
Odpovědět
Zejména Zájmena

Zejména Zájmena

25.4.2025 23:31
Správně soudruzi, stateční kolchozníci! Chov zvířat bude brzy opět pouze v rukou v Jednotného zemědělského družstva. Vesnické boháče a kulaky v naší vesnici nechceme!
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

26.4.2025 05:32 Reaguje na Zejména Zájmena
Konec konců, kohouty a bučení kraviček nám obstará AI, maso hovězí z amazonie, slepice a vajíčka polsko, vepřové madaři. To bude krásný svět bez kokrhání a vůní venkova. Vše to nakoupíme. Ale za co , soudruzi, za co.
Odpovědět
ss

smějící se bestie

26.4.2025 05:42 Reaguje na Slavomil Vinkler
! 1*
Odpovědět
JP

Jaroslav Pokorný

27.4.2025 12:08 Reaguje na Slavomil Vinkler
No, to už bylo řešeno v 90. letech, když likvidace zemědělství začala. Je třeba,aby zemědělci na těch polích začali sklízet dolary a eura.
Odpovědět
HH

Honza Honza

26.4.2025 08:07
Příklad další byrokracie, zákonů, zákazů. Je vidět, jak je potřebný tlak na politické strany, aby byly liberální, volit takové strany, které mají liberalizmus v programu.
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

26.4.2025 10:59
Kamarád kdysi prodal vedle svého domu na vesnici stavební pozemek svému
kamarádovi. Ten ale omarodil, rozvedl se a pozemek prodal zcela jinému
stavebníkovi. Ten postavil vilku blízko kamarádova chlévu a hnojiště a
zahloubený bazén s posuvnou střechou rovnou u plotu a pak nastaly muka.
Kamarád prý údajně očumuje mladou paní koupající se a slunící nahoře bez.
Tak kamarád svůj plot vybavil stínící tkaninou a totéž doporučil sousedovi. Ustoupil i v tom, že přemístil hnojiště na opačný konec pozemku a zazdil
okno z chléva směřující k sousedům. Stále málo a přišlo předvolání na
obecní úřad, který to moudře posoudil jako neopodstatněnou stížnost. Prý
stavebník věděl, že staví na vesnici s chovem zvířat a mohl orientovat
dům a bazén na jinou stranu pozemku. Dva roky byl klid a nyní dal soused
stížnost soudu a stěžuje si i na postup obecního úřadu. A poučení? Nic
nikomu neprodávat, dokud žiju a nechci se dožít toho, co kamarád. Ono
je to i v jiných případech i bez chovu zvířat. Realitka koupila RD od
dědiců, kteří se nebyli schopni dohodnout a vyplatila jim podíly. Pak
následně RD v horším technickém stavu prodala podnikateli jedné z menšin
a ten tam nastěhoval své soukmenovce. Sousedé v okolí zažívají doslova
peklo na zemi a ceny jejich nemovitostí s takovými sousedy rapidně klesly. Jednomu došla trpělivost a chtěl RD prodat, ale slušní kupci po zjištění
s kým by sousedili od koupě odstoupili. Dostal nabídku od toho podnikatele,
který tam ty své soukmenovce ubytoval, ale on mu to odmítl prodat. Zůstal
tam nakonec bydlet s tím, že vystavěl nový plot z betonových dílců vysoký
4 metry, u domu zazdil dvě okna směřující k sousedům a zřídil okna jiná.
Minimálně jednou týdně jezdí nájemníky umravňovat Městská policie a PČR.
Ti nájemníci jsou bohužel horší než dobytek a žít jim tam žádný zákon
nezakáže na rozdíl od chovu zvířat. Stěžovat si soused na chov zvířat,
tak dům prodám takovému etniku, ať si užije něčeho, na co stížnost nemá
smysl vůbec dávat. Ti lidé jsou nedotknutelní na rozdíl od zvířat, které
musí po stížnostech lidé mnohde odstranit.
Odpovědět
JP

Jaroslav Pokorný

27.4.2025 12:23 Reaguje na Břetislav Machaček
Jako úředník města, jsem se podílel na řešení přesně stejných problémů. Sestavili jsme vyhlášku, že v okrajových částech města, v bývalých vesnicích, se mohou chovat i velká hospod. zvířata. A pak mně na stůl přistála stížnost. Mladí manželé z Brna si koupili domek, upravili na moderní bydlení - a soused vedle choval krávy. A stěžovali si na mouchy a hluk a že chtějí bydlet moderně a teď tohle. A mě pozvali, zda by si mohli - úspěšně - na souseda stěžovat. Obhlédl jsem jeho hospodářství - a měl ho naprosto vzorové. Pořádek, čisto, hnůj srovnaný do kostky a zakrytý. Přímo jsem jim řekl, že jejich stížnost nemá sebemenší naději na úspěch.
No a z jiné části města stížnost na podnikatele, že má na dvorku nepořádek. Skutečně - na dvorku hromada odpadků. Smutně nám ukazoval zničenou zídku kterou vystavěl vedle sousedního dvorku, v jehož domě žila "menšina", která mu tam ty odpadky házela. Když postavil tu zeď, do rána ji měl sbořenou. A ptal se nás, co má dělat, když ani policie nepomáhá. Soucítili jsme s ním, ale i my, úředníci, jsme byli oproti té hájené menšině bezmocní. Nakonec to město vyřešilo tak, že přes realitku zakoupilo staré domky v různých vesnicích a s menšinou dohodlo přestěhování.
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

28.4.2025 18:47 Reaguje na Jaroslav Pokorný
Ten postup se zakoupením domků jinde mimo svoji obec pro ty
menšiny je pouhé přesunutí problému jinam. Možná vás tam
nyní proklínají, že jste to takto vyřešili a budou zkoušet
postupovat stejně, pokud budou mít na nákup domků jinde. Slováci jsou kvůli separaci menšin v osadách terčem
kritiky z EU a přitom totéž se děje i v zemích na západě.
Kamarád z nouze bydlel v takové čtvrti v jednom německém
městě a považuje to za hrůzný zážitek na celý život. Byl
tam svědkem násilí, loupeží a lépe se na to bylo koukat
pouze z okna třetího patra ukrytý za záclonou, protože
svědek bývá po výslechu další obětí pachatelů. Peníze z
prvé výplaty investoval do nájmu v jiné části města a byl
v práci hrdinou, že v té původní čtvrti přežil bez újmy
na zdraví měsíc a půl. Nejsem rasista, ale jak nazvat ty,
kteří se nesnaží žít jako většinová populace? Takže chov
zvířat je lépe řešitelný, než soužití s takovými lidmi.
Odpovědět
JP

Jaroslav Pokorný

29.4.2025 14:20 Reaguje na Břetislav Machaček
Tady to máte v českém vydání: https://zpravy.aktualne.cz/domaci/do-oci-mi-rekli-ze-jmeno-utaji-policie-mnohdy-neskryva-totoz/r~961702b021b411f0b2180cc47ab5f122/
Odpovědět

Radek Čuda

28.4.2025 15:58
Tohle bude hezký judikát ... nicméně si myslím, že tohle ÚS sestřelit v podstatě musí.
Odpovědět
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist