https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/zpravy-zd/mzp-posledni-dva-mesice-vyrazne-roste-prijem-zadosti-o-tzv.kotlikove-dotace
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

MŽP: Poslední dva měsíce výrazně roste příjem žádostí o tzv. kotlíkové dotace

13.8.2024 01:00 | PRAHA (ČTK)
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Poslední dva měsíce poměrně výrazně roste příjem žádostí o takzvané kotlíkové dotace, které financují výměnu kotlů první a druhé emisní třídy. Nejvýraznější růst je v Olomouckém a Zlínském kraji. ČTK to řekla mluvčí ministerstva životního prostředí Veronika Krejčí.
 
Kotlíkové dotace mohou lidé čerpat do konce srpna na výměnu kotlů první a druhé emisní třídy, jejichž platnost skončí 1. září. Poté budou dotace nižší o desítky tisíc korun. Dosud využilo kotlíkové dotace více než 130 000 žadatelů.

"V aktuálním kole kotlíkových dotací pro nízkopříjmové domácnosti, které rozdělují jednotlivé kraje, bylo do zhruba poloviny července přijato 6027 žádostí o dotaci v celkové výši 970,5 milionu korun. Příjem žádostí v jednotlivých krajích končí 30. nebo 31. srpna 2024 a dá se tak předpokládat další nárůst počtu podaných žádostí," uvedla Krejčí.

Podporu mohou získat domácnosti i z programu Nová zelená úsporám. "Zde k začátku srpna evidujeme celkem 56 709 žádostí na podporu výměny neekologických typů vytápění v objemu 5,1 miliardy korun. Od května dorazilo přes 5000 nových žádostí, což zhruba odpovídá průměru," řekla Krejčí. Ministerstvo ze začátku roku pracovalo s hrubým odhadem až 150 000 nevyhovujících kotlů, které je potřeba vyměnit. Konkrétní či aktuální data chybí.

Při používání kotle, který nebude splňovat emisní požadavky po letošním 1. září, hrozí jeho provozovateli pokuta až 50 000 korun. "Pokud ho majitel ani po první pokutě nevymění, může mu úřad pokutu udělovat opakovaně až do doby, než přejde na ekologičtější formy vytápění. Konečná pokuta tak může být opravdu velmi vysoká," uvedl Evžen Korec z firmy Ekospol. V případě, že bude mít ale člověk zažádáno o dotaci s datem do konce srpna, kontrolor k tomu přihlédne.

Károly Attila Juhász ze společnosti Schlieger, která se specializuje na tepelná čerpadla, ČTK řekl, že o kotlíkovou dotaci byl zájem s menšími přestávkami po celý rok. Vždy se však jednalo o menší jednotky žadatelů. "Na jaře a v létě jsme se snažili zvýšit informovanost o končící kotlíkové dotaci. Od dubna jsme zaznamenali trvalý nárůst zájemců o výměnu kotlů z jednotek kusů na nižší desítky. Podobné je to i nyní v červenci a srpnu. Nejedná se však o dramatický nárůst," dodal. Skupina ČEZ podle mluvčí Alice Horákové u plynových kotlů a tepelných čerpadel taktéž eviduje v posledních měsících mírný nárůst.

"Lokální vytápění domácnostní těmito starými kotly skutečně patří k jednomu z největších znečišťovatelů ovzduší. Je to největší problém a proto bývá v topné sezoně nejhorší ovzduší v malých obcích, nikoli ve velkoměstech, jak se mnozí lidé domnívají," přiblížil ČTK expert na kvalitu ovzduší z Českého hydrometeorologického ústavu Jáchym Brzezina.

Pokud by všechny kotle první a druhé emisní třídy byly odstaveny ihned 1. září, tak by to mělo podle Brzeziny významný dopad. Realistické to podle něj však není. "Už nyní je jasné, že kvůli počtu kotlů, které zbývá vyměnit a kvůli kapacitám firem, to všichni nezvládnou včas. Osobně si myslím, že se zákaz mimo to projeví na kvalitě ovzduší, až když bude topná sezóna, a navíc se bude jednat o postupný proces," míní expert. Dodal, že neočekává letošní rok z hlediska kvality ovzduší dramaticky lepší.

Od 1. září budou moct lidé nově zažádat o finanční podporu na výměnu kotlů třetí, čtvrté a páté emisní třídy. Podpora na výměnu kotlů první a druhé emisní třídy bude od podzimu spadat pod program Nová zelená úsporám. Zájemci o ni budou moci žádat u Státního fondu životního prostředí ČR. Zvýhodnění pro seniory a nízkopříjmové domácnosti zůstane, o výměnu kotlů budou moct žádat z programu Nová zelená úsporám Light.

Zákaz používání kotlů první a druhé emisní třídy je v zákoně od roku 2012. Od září 2022 platí pro všechny mimo rodinné či bytové domy a stavby pro rodinnou rekreaci.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (10)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

TS

Tonda Selektoda

13.8.2024 07:17
Ano. to je ta správná strategie podnikání: postrašit v médiích pokutami majitele starých kotlů na pevná paliva. Donutit je, aby požádali o cizí peníze (o dotaci) pro firmu, která jim pak blahosklonně vymění starý a funkční kotel za jiný a shrábne nejen dotaci, ale nechá si kotel a jeho instalaci zaplatit i od budoucího majitele. A pokud si o dotaci majitel nepožádá, nebo mu nebude udělena, pak majitel nemovitosti zaplatí cenu, zvýšenou právě o tu prokletou dotaci, která jen křiví trh a celou instalaci akorát prodraží.
Názorný příklad, dva roky starý: kondenzační závěsný kotel stojí 35 litrů. Majitel topenářské firmy, při prohlídce na místě, navrhne výměnu funkčního stávajícího závěsného plynového kotle za kondenzační a převložkování komína o výšce asi 10 m, za cenu 120 litrů. Po údivu majitele nemovitosti praví: "vo co vám jde, 60 klacků stejně dostanete v dotaci od státu a jste na 60-tce". A vůbec neřeší, zda na výměnu plynového kotle za plynový kondenzační, je nějaká dotace vyhlášena. Jó to je ta neviditelná ruka trhu, odvozená od pojmů trhat, škubat. A pokud jsou majitelé starých kotlů k povinné výměně tlačení dokonce zákonem - to se to pak penízky sypou...
Odpovědět
MU

Michal Uhrovič

13.8.2024 09:45 Reaguje na Tonda Selektoda
čechy okrádají jen češi a ti jsou v tom dobrý. A češi si to nechají líbit a raději nadávají na EU, vládu, Rusko, Ukrajinu a USA.
Takže jste ten kotel vyměnil, předpokládám nebo jste si našel někoho lepšího?
Odpovědět
TS

Tonda Selektoda

13.8.2024 12:11 Reaguje na Michal Uhrovič
Ne, mám pořád stejný závěsný kotel z r. 2001, který již v té době spaloval ekologické palivo (ruský zemní plyn), a zatím, skoro i po čtvrtstoletí provozu, pořád funguje. Holt, z politických důvodů, již zemní plyn nemá přívlastek ekologické palivo a dokonce jsem se již dlouho u kotlů na toto palivo nesetkal ani s "technickou" informací "Modrý anděl".
Odpovědět
Lu

Lubajs

13.8.2024 12:18 Reaguje na Tonda Selektoda
Žijeme už zcela reálném totalitním řežimu, kde opět hraje prim ideologie, tentokrát zelená ideologie, na jejim základě jsou lidi šikanováni a přerozdělovány jejich peníze z daní na utopické nesmysly a upevňování moci totalitního režimu, viz cenzura, hledání a eliminace vnitřního nepřítele. Na to byl nedávno jmenován jakýsi Otakar Foltýn jako "Koordinátor strategické komunikace",ale jinak to připomíná nechvalně známou StB.
Odpovědět
KN

Kristýna Novotná

13.8.2024 07:36
Všichni to řeší na poslední chvíli. To je klasika. Končí prázdniny, blíží se zima a už se bude brzy topit, tak šup, honem nový kotel. To my jsme v pohodě. Topíme dřevem v kamnech a manžel našel i dobré nerezové komíny na https://www.komin-levne.cz/nerezove-kominy , takže my máme topení vyřešené. Jenom po zimě čistíme kamna a komín a víc nic neřešíme.
Odpovědět
MU

Michal Uhrovič

13.8.2024 09:52 Reaguje na Kristýna Novotná
Nějaká eko agentura napojena na Německé ministerstvo živ. prostředí vyzkoumala, že topení dřevem zatěžuje klima a budou na něj uvaleny emisní povolenky.
Zatím to nikde nepíšou, protože je to desinformace, ale média se snaží mooooc, hlavně ty financované nepřáteli EU.
Topení dřevem je základ kvalitní vesnické domácnosti.
Pěkný den
Odpovědět
TS

Tonda Selektoda

13.8.2024 13:02 Reaguje na Michal Uhrovič
Ano, je to stejný, státem podporovaný "odezdizmus", jako byly před pětatřiceti lety elektrické přímotopy, pak klanění se ruskému zemnímu plynu a plynovým kotlům, následované kotli kondenzačními a biomasovými, ve kterých je prý spalování biomasy CO2 "neutrální". Teď jsou preferována tepelná čerpadla, v nedaleké (stále odkládané) budoucnosti, městské, blokové, domovní, a pak snad i kuchyňské, bezemisní jaderné, nebo snad i fúzní reaktory.
Nicméně, i při spalování biomasy, při hoření paliva, vzniká více druhů spalin, než jen ty základní: popílek, oxidy síry a dusíku a nespálené uhlovodíky. A zejména pak všechny látky z kategorie polychlorovaných dibenzodioxidů a dibenzofuranů (PCDD/PCDF), nejsou zrovna přátelské k našemu zdraví.
Odpovědět
MU

Michal Uhrovič

13.8.2024 09:43
Vyměnil jsem starý plynový kotel za plynový kondenzační bez dotace a přispění státu. Jsem blbý, mohl jsem pumpnout stát a raději jet za to na dovolenou do Chorvatska a válet se ve 40st. u moře.
Tak a teď čekám na rok 2026 až mě napočítají ty emisní povolenky za topení plynem.
Odpovědět
TS

Tonda Selektoda

14.8.2024 14:38 Reaguje na Michal Uhrovič
Ony ty povolenky pro občany nejspíš nebudou reálné. Místo toho lze očekávat zavedení další daně na nákup paliva. Stejně, jako u DPH, ji pak prodejce promítne do účtu za odebrané palivo, aniž byste musel povolenky nakupovat na burze, přes nějakého obchodníka...
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

15.8.2024 08:49
Například na instalaci tepelných čerpadel nejsou místy připraveny sítě.
Slyšel jsem o konkrétním případě v ulici s koncovým rozvodem elektřiny,
kde prostě díky nízkému napětí odmítají čerpadla naskočit. Spotřebitelé
přepískli kapacitu sítě a ta je všechny v mrazech neutáhne. Co s tím?
Distributor jim oznámil, že s posílením sítě uvažuje v roce 2027 a že
má daleko větší problémy s přetoky fotovoltaiky, než s jejich TČ a ty
musí vyřešit jako první. Prý si to měli zjistit dříve, než zažádali o
dotace a objednali zhotovitele, zda kapacita sítě takový odběr dokáže
přenášet. Fotovoltaiku už leckde nepřipojí, pro TČ není v síti kapacita
a jak řešit topení tam? Starý kotel na dřevo vyměnit za nový, který
zase za pár let někdo zakáže? Není lépe vyčkat až ty kotle doslouží
a pak je nahradit něčím jiným? Dotovat něco na pár let je přepych i
pro stát a nikoliv jen pro investora. To má stát opravdu tolik peněz,
že dotuje něco na pár let, než posílí distributor sítě a spotřebitel
přejde na TČ? Dostane na něho dotaci, když ji před třemi roky čerpal
na peletový kotel? Pokud ano, tak to je úplná rozežranost hospodaření
státu s financemi!
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist