Na Sokolovsku se místy přemnožil brouk listokaz zahradní
"Listokaz je u nás celkem běžný brouk a v tomto období, na přelomu května června je jeho výskyt nejhojnější. Ale aby se v některém místě přemnožili, není obvyklé," uvedl Hejkal. Listokaz je podobný chroustům, i když je výrazně menší. Lidé si jej s ním ale někdy pletou.
Podle lidí, kteří bydlí ve Studenci u Krajkové, napadají brouci listí stromů, například bříz. "Když se stromem zatřese, tak jich padají hromady, jako by pršelo do trávy. Břízy jsou už třeba z poloviny ožrané a některé větve už jsou holé," řekl jeden z obyvatel Studence.
"To, že napadají břízy, je novinka. Většinou jde o menší keře, třeba šípkové růže a podobně. Když se samičky chystají na kladení vajíček, potřebují hodně potravy, a pokud se brouk přemnoží, mohou způsobit lokální škody. Ale stromy i takový útok přežijí," řekl Hejkal.
Kromě dospělých brouků mohou ale napáchat škody i jejich larvy, které se líhnou začátkem léta v půdě a mohou ukusovat kořínky rostlin.
Jestli za přemnožení může letošní mírná zima a rychlý nástup letních teplot, nechce entomolog odhadovat. "Jde o druh, který se nevyskytuje jen v teplejších oblastech, ale i ve vyšších polohách," řekl Hejkal.
reklama


Nejvyšší správní soud zamítl stížnost Obory Obelisk proti zařazení pozemku do Soutoku
Začíná akce Motýlí půlhodinka, zapojí veřejnost do sčítání motýlů
Studentské hlídky hlídají na Radouči v Mladé Boleslavi kriticky ohrožené sysly