https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/zpravy-zd/najezdy-trhacu-medvediho-cesneku-zacaly-strazci-jsou-v-pozoru
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Nájezdy trhačů medvědího česneku začaly, strážci jsou v pozoru

23.3.2020 00:28 | BABICE NAD SVITAVOU (ČTK)
Nájezdy trhačů medvědího česneku do přírody v Jihomoravském kraji začaly. / Ilustrační foto
Nájezdy trhačů medvědího česneku do přírody v Jihomoravském kraji začaly. / Ilustrační foto
Licence | Volné dílo (public domain)
Foto | scym / Pixabay
Nájezdy trhačů medvědího česneku do přírody v Jihomoravském kraji začaly. Rostlinu volně trhat lze, ale jsou místa, kde je to zakázáno, což někteří nerespektují. Potýkají se s nimi i strážci přírody v Chráněné krajinné oblasti (CHKO) Moravský kras, kteří v pátek na vybraná místa umísťovali informační cedule, aby lidé rostlinu netrhali. Řekl to zástupce vedoucího správy chráněné krajinné oblasti Antonín Tůma.
 

Medvědí česnek je mezi lidmi oblíbený, přidává se třeba do pomazánek nebo se používá jako koření do polévek. V Moravském krasu roste na několika místech v jeho střední části. Jde o přírodní rezervaci, kde je trhání jakýchkoliv rostlin ze zákona zakázáno. "Jen za jediný den o předchozím víkendu vyhodil strážce z přírodní rezervace deset trhačů medvědího česneku. Je to problém, více se nyní na to zaměříme," uvedl Tůma.

Rostlina ze zákona nepatří mezi zvláště chráněné druhy a v přírodě se běžně trhat dá. Potíž je, že se jí zvláště daří právě v rezervacích, kde se nic trhat nesmí. Strážci přírody mohou za porušení zákona na místě uložit pokutu až 10.000 korun. Ve vybraných lokalitách v pátek umísťovali informační cedule s prosbou, aby lidé rostlinu netrhali. "Už loni, když jsme viděli ty nájezdy na medvědí česnek, tak jsme si řekli, že cedule na letošek nachystáme. Umístili jsme je ve vybraných lokalitách na začátek lesních cest, snad to pomůže," uvedl Tůma.

Problém s nezodpovědnými trhači se netýká jen Moravského krasu, řeší jej třeba i brněnští strážníci. Lidé za sběrem rostliny míří i do některých přírodních rezervací přímo v Brně. Například loni v jedné z nich přistihli osmačtyřicetiletou ženu, která rostliny odřezávala a skládala do pytle na odpadky. Měla šest plných pytlů u sebe, dalších šest opodál, vše prý pro vlastní potřebu. Strážníci případ předali do správního řízení.

Kvůli koronavirové epidemii je v celé ČR výrazně omezen volný pohyb lidí s výjimkou cest do zaměstnání, nezbytných cest za rodinou, pro základní životní potřeby nebo k lékaři. Může se také chodit do přírody.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist