https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/zpravy-zd/nedopalek-se-rozklada-15-let-skoro-polovina-kuraku-nevi-ze-obsahuje-plast
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Nedopalek se rozkládá 15 let, skoro polovina kuřáků neví, že obsahuje plast

9.6.2022 16:03 | PRAHA (ČTK)
Někteří kuřáci z obavy, aby nezapálili odpadkový koš, odhazují nedopalky na zem nebo do kanálů. "Hodit nedopalek do kanálu je vůbec nehorší, co můžou udělat.
Někteří kuřáci z obavy, aby nezapálili odpadkový koš, odhazují nedopalky na zem nebo do kanálů. "Hodit nedopalek do kanálu je vůbec nehorší, co můžou udělat.
Licence | Volné dílo (public domain)
Foto | Alexis / Pixabay
Cigaretový nedopalek se rozkládá až 15 let a patří do koše na směsný odpad. Podle průzkumu ale polovina kuřáků neví, že obsahuje plast a pětina ho po típnutí odhodí na zem. Informace zazněly na tiskové konferenci k osvětové kampani Cigaretovník, která má kuřáky motivovat ke správnému zacházení s tímto odpadem. Od ledna příštího roku mají podle směrnice EU producenti tabákových výrobků povinnost podílet se na čištění veřejných prostranství od nedopalků a na informovanosti veřejnosti.
 

"Nedopalky jsou nejčastěji odhazovaným odpadem, se kterým se setkáváme," řekl Miroslav Kubásek ze sdružení Ukliďme Česko, které se věnuje organizování dobrovolnických úklidů. Nedopalky obsahují plasty a jejich filtr na sebe váže škodlivé látky z tabákového kouře. Více než třetina lidí oslovených v průzkumu si ale myslí, že jsou vyrobené z papíru a další třetina z bavlny. Upozornění na to, že cigaretový filtr obsahuje plast, musí podle směrnice nést i cigaretové krabičky.

Někteří kuřáci z obavy, aby nezapálili odpadkový koš, odhazují nedopalky na zem nebo do kanálů. "Hodit nedopalek do kanálu je vůbec nehorší, co můžou udělat. Rozkládá se ve vodě a dostává se buď přímo do vodních toků nebo do čistíren odpadních vod, které ale na odstraňování škodlivých látek, jež obsahuje, nejsou konstruované," vysvětlil Kubásek.

Podle zástupců výrobců, kteří na tiskové konferenci vystoupili, se pracuje na technologii, která by umožnila vyrábět filtry bez acetátu celulózy, což je obtížně rozložitelný plast. Směrnice EU z roku 2019 je v ČR známější kvůli zákazu plastových brček, sněmovna ji v lednu schválila v prvním čtení.

Podle Lukáše Horáka ze Sdružení pro značkové výrobky, které se na kampani podílí a sdružuje mimo jiné i producenty tabákových výrobků, plánují tabákové společnosti založit organizaci, která by se touto povinností za všechny zabývala. Chtějí také vyčíslit náklady, které mají s likvidací nedopalků obce, kterým na ní mají přispívat.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (11)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Pe

Petr

9.6.2022 17:53
No a proč se to pořád vyrábí z plastu? Proč už dávno nejsou vajgly rozložitelné? Ví se o tom, a to je celý.
Odpovědět

Zbyněk Šeděnka

9.6.2022 18:52 Reaguje na Petr
Cena. Filtr z plastu je levnější než z buničiny.
Odpovědět
JO

Jarka O.

9.6.2022 19:04 Reaguje na Zbyněk Šeděnka
A co takhle ho vyrobit menší.
Odpovědět

Zbyněk Šeděnka

10.6.2022 09:33 Reaguje na Jarka O.
Aby fungoval jako filtr, musí mít určitou velikost. A mimochodem, výrobce z ceny cigarety nemá největší zisk. Více než 80% ceny cigaret tvoří nejrůznější daně. Těch zbylých necelých 20% si rozdělí, výrobce, velkoobchod a maloobchod.
Odpovědět
MM

Milan Milan

9.6.2022 20:43
Zajímavé. Taky mi kdosi pohodil pár nedopalků na dvorek, tak jsem je smetl na hromádku a nechal být. No a působením sluníčka, deště a větrů zhruba po měsíci jsem je téměř nenašel, cca poloviční objem... 15 let mi připadá jako číslo z křišťálové koule.
Odpovědět

Zbyněk Šeděnka

10.6.2022 09:31 Reaguje na Milan Milan
Záleží na tom, z čeho je ten filtr vyroben. Pokud je z buničiny, rozpadne se relativně rychle. Nicméně v současnosti se vyrábějí z plastu (něco jako silikon) a tam je ten rozpad mnohem pomalejší.
Odpovědět

Jirka Černý

10.6.2022 13:03 Reaguje na Milan Milan
Když budete kopat do země v místě kde už se kopalo tak najdete nedopalky prokazatelně třicet let staré, bez UV se to vůbec nerozkládá.
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

10.6.2022 12:12
Kouření bez filtru chrání přírodu:-))).
Odpovědět

Zbyněk Šeděnka

10.6.2022 14:36 Reaguje na Svatá Prostoto
Souhlas, protože kuřák cigaret bez filtru natáhne brka mnohem dříve a nedělá tak dlouho binec v přírodě.
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

10.6.2022 14:38 Reaguje na Zbyněk Šeděnka
Tak takhle jsem to sice nemyslel, ale vlastně taky:-)))
Odpovědět

Jirka Černý

12.6.2022 20:28 Reaguje na Zbyněk Šeděnka
Asi to bylo cílené konkrétně spíš na kuřačky bez filtru, po nich v lese občas zůstávají papírové kapesníčky, ale ty se rozloží rychle.
Odpovědět
 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist