Nejlepší vzdělávací projekt na neplýtvání s jídlem má Polsko
Možností, jak využít okoralý chléb, je podle polských vítězek Barbary Bukowské, Marzeny Szczechové a Moniky Makutonowiczové mnoho. V kuchařce se například objevil čokoládový brownie s malinovou pěnou, jablečný koláč ze starších rohlíků nebo také rohlíkové palačinky.
Další úspěšný projekt Šťastní bez zbytků byl z Rakouska, kde vítězové nabízejí hodiny vaření. Na každém workshopu pak využívají i jídlo zachráněné ze supermarketu, dvakrát týdně pak vyučují čtyři hodiny v základních školách.
Problematika plýtvání potravin je podle Gudrun Obersteinerové z Univerzity přírodních zdrojů a věd ve Vídni nesnadná. Kromě mechanizace, která nemusí každý kousek zeleniny sklidit, se pak část vyhodí, protože ji obchody nepřijmou jako prodejnou. Dále pak lidé podle ní neumí často potraviny skladovat delší dobu, následně se zkazí.
Zhruba třetina roční světové produkce potravin se vyhodí nebo znehodnotí. Podle aktuálního průzkumu Ipsos pro společnost Unilever průměrný Čech vyhodí 25 kilogramů potravin za rok.
reklama