https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/zpravy-zd/ochranci-prirody-nasli-u-lednice-otraveneho-orla-letos-jde-o-prvni-pripad
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Ochránci přírody našli u Lednice otráveného orla, letos jde o první případ

29.1.2023 19:50 (ČTK)
Ochránci přírody našli u Lednice na Břeclavsku otráveného orla mořského, letos jde o první případ otravy dravce na jihu Moravy. Ornitologové loni v kraji evidovali čtyři otravy dravců. ČTK to řekla uvedla psovodka České společnosti ornitologické Klára Hlubocká.
 

"Orel byl nalezen v lese v poloze na břiše, s roztaženými křídly a zaťatými pařáty. Na místo byla pracovníky Agentury ochrany přírody a krajiny přivolána policie, orla si převzali a předali ho na pitvu," uvedla Hlubocká. Šlo o dospělého jedince, s velkou pravděpodobností jednoho z hnízdícího páru v okolí. Poloha byla typická pro otravu. Nejčastěji jde o jed karbofuran, který se dříve používal jako pesticid v zemědělství.

V Evropské unii je držení karbofuranu zakázané od roku 2008 pro jeho přílišnou jedovatost. Jed po požití ochromí nervovou soustavu a zvíře umírá za plného vědomí v bolestech a křečích. "Jedná se o mimořádně krutý způsob usmrcení a návnady pohozené v přírodě jsou nebezpečím pro vše živé, od ptáků přes lišky, kuny, ale například i pro psy na vycházce," uvedla Hlubocká, která s vycvičenými psy hledá otrávené návnady a jejich oběti a podklady předává policii.

Loni na jihu Moravy ornitologové evidovali podle Hlubocké čtyři otravy dravců, šlo o orla královského, luňáka červeného, káně lesní a jestřába lesního. V dalším z případů podle Hlubocké nefigurovali jen ptáci, ale i mrtvé kuny a lišky. "Letos jsme úplně na začátku, nález orla mořského u Lednice je zatím na Moravě první případ a celkově náš druhý případ v rámci celé ČR," uvedla psovodka. Doplnila, že většina případů otrav bývá zaznamenána v únoru až dubnu. V celé ČR loni ornitologové evidovali 36 otrávených ptáků, z toho 26 dravců. Je ale zřejmé, že nalezena bývá jen část otrávených zvířat.

Ornitologové doufají, že traviče může odradit druhý případ odsouzení za travičství v ČR. Soud v Břeclavi loni uložil tři roky vězení podmíněně odložených na tři roky třiasedmdesátiletému muži z Milovic na Břeclavsku, který trávil dravé ptáky a další živočichy karbofuranem. Policie muže už dříve obvinila ze tří trestných činů, a to z přechovávání omamné a psychotropní látky, týrání zvířat a neoprávněného nakládání s chráněnými volně žijícími živočichy. Za to mu hrozilo až šest let ve vězení. Prvním odsouzeným za travičství byl podle ornitologů rybníkář z Klatovska, kterému v roce 2021 soud vyměřil trest 2,5 roku podmíněně s odkladem na 3,5 roku za otrávení dvou orlů mořských a dvou krkavců velkých karbofuranem u Mečichova na Strakonicku.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (3)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

MU

Michal Uhrovič

30.1.2023 08:34
Tvrdší tresty travičům, jinak je to neodradí.
Odpovědět
MU

Michal Uhrovič

30.1.2023 10:22
Budu trochu fabulovat a spekulovat. Orel mořský asi moc neloví domácí drůběž nebo drůběž ve výbězích u chovatelů. Takže travič asi nebude naštvaný chovatel, spíše zapálený myslivec, co se stará o svou honidbu. Co myslíte?
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

30.1.2023 16:02 Reaguje na Michal Uhrovič
Z nouze drůbež loví stejně, jako loví z hnízd čápata a jiné
ptáky. Je to dravec + mrchožrout, což je riziková kombinace při
nalezení otrávené návnady. Záleží samozřejmě na druhu jedu, ale
po některém jedu tam mohl doletět i odjinud(Rakousko, Slovensko).
Samozřejmě pokud to byl karbofuran, tak uhynul na místě, nebo v
blízkém okolí , kde pozřel návnadu. Takže vyšetřit a potrestat
traviče podle zákona, ale zároveň se ho zeptat proč tak konal.
Vím, že omluvou není ani zdecimování hejna slepic, ale které
zvíře má větší hodnotu určuje prosím kdo ? Ten jed nemusel být
primárně určen orlům, ale třeba potkanům a sežral to orel, ale
to už je spekulace a nikoliv omluva použití zakázaného jedu.
Mimochodem nyní je vhodná doba k likvidaci potkanů ve městech
a taky masivně probíhá. Co vše se minimálně přiotráví konzumací
přiotráveného potkana bude zajímavé. Na otrávené masové směsi
létaly v jednom podniku i sýkorky, ale ty nejsou tak vidět jako
orli. Seřval jsem za to i deratizátora, ale ten řekl, že nástrahy
položil v souladu s předpisy do papírových krmítek. To, že to z
nich vybírají i sýkorky už není jeho "chyba"!
Odpovědět
 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist