Ohroženému jeřábkovi lesnímu patří nová naučná stezka na Prachaticku
Podle něj se jeřábek lesní vyskytuje pouze na některých místech republiky. "Je spíše situován do příhraničních oblastí, kde je více pozemků, které leží ladem, zarůstají a hospodaření tam není tak intenzivní. Jedná se o oblasti Šumavy, Krušných hor nebo Krkonoš," řekl.
Naučná stezka u Bošic měří zhruba 600 metrů. Nachází se na úbočí Mařského vrchu a vede místy přirozeně zarostlými náletovými dřevinami. Je jediná svého druhu v Jihočeském kraji a podle Hromase zřejmě i jediná v republice. Návštěvníkům nabízí šest zastavení, kde se dozvědí informace nejen o jeřábkovi, ale také o jiných druzích ptáků nebo rostlin.
"Nápad, udělat tu stezku, vzešel v naší organizaci. Ovlivnil to fakt, že jsme zde jeřábka skutečně objevili. Proto jsme si říkali, že by bylo dobré, ukázat lidem, že i ty pozemky, které jsou na první pohled ošklivé, jsou biotopem některých zvířat," uvedl Hromas.
Český svaz ochránců přírody má v současnosti v republice přibližně 7000 členů. Jsou mezi nimi odborníci a profesionálové i laická veřejnost.
reklama
Dále čtěte |
Online diskuse
Všechny komentáře (78)
Miroslav Vinkler
14.11.2020 04:58Karel Zvářal
14.11.2020 07:52Václav John
14.11.2020 14:37 Reaguje na Karel ZvářalCo se týká predátorů - Poláci dělali výzkum na reintrodukci tetřevů, podařilo se jim dosáhnout stavu, kdy tetřevi v přírodě úspěšně přežívali, nicméně nevyváděli mláďata. Tak pokusně umístili v lese zamaskované atrapy hnízd, do nich dali slepičí vajíčka a k nim fotopasti. Pointa - do týdne bylo všechno vypredované ... hlavně lišky a divoká prasata, ale i krkavci a kuny. Takže přece jenom predátoři? Ne tak úplně - pokud udělali stejný pokus v lese se strukturovaným porostem, predátoři zamaskovaná hnízda nenašli. Závěr je jasný - aby tyhle druhy kurů mohli žít v hospodářském lese, musíte totálně vystřílet predátory, a to hlavně lišky a divoká prasata. Na druhou stranu pokud máte pralesovitý les, který je struktorovaný, místy s popadanými kmeny a bohatým podrostem tak tam v pohodě fungují jeřábci a tetřevi vedle predátorů.
Václav John
14.11.2020 14:44 Reaguje na Václav JohnJe to vcelku jednoduché - jeřábci i tetřevi evidentně přežívali tisíce let vedle predátorů i v době, kdy se žádní predátoři netlumili, protože neexistovaly žádné střelné zbraně. Není důvod aby to tak nefungovalo i do budoucna, když jim k tomu vytvoříme podmínky.
Karel Zvářal
14.11.2020 18:23 Reaguje na Václav JohnVáclav John
14.11.2020 20:01 Reaguje na Karel ZvářalNe tak úplně. Ani v Rumunsku to nejsou původní pralesy (ty kromě Bělověže nebo Biogradské Góry v Evropě prakticky ani nenajdeme), ale člověkem vysázené lesy. Jenže lesní práce byla vždycky fyzicky náročná rasovina a bez mechanizace byly možnosti lesníků úplně někde jinde. Proto byli tetřevi a další druhy u nás vytlačení do hor, protože na svazích se intezivně hospodaří daleko hůř než v nížinách. Situace se oproti 19. století výrazně změnila a paralelně s tím zmizeli i tetřevi, nejprve v nížinách, pak v pahorkatinách a nakonec i ve většině pohoří. Koreluje to i s mizením ohrožených druhů hmyzu vázaných na staré lesní porosty - těm predátoři nijak neubližijí, spíš naopak snižují množství pěvců, kteří je loví.
ad krkavci - začali se u nás objevovat už v 70. letech (první hnízdění v roce 1968), ve větším počtu až od 80. let. Je zajímavé, že populace tetřeva od 80. let vzrostla na Šumavě? Čím to? Predátoři tam nejsou? Ne, jen jediná Šumava má natolik velké množství lesů, kde není intezivní hospodaření, že to tetřevům vyhovuje.
Průšvih sýčků je, že potřebují k lovu krátkostébelné trávníky. Hnízdní dutiny jsou až v druhé řadě, jakkoliv samozřejmě třeba hlavaté vrby skoro úplně zmizely. Vazba je podobná jako u sysla, ten taky potřebuje krátký travní porost. Sýček prostě potřebuje rozhled. Proto jsou sýčci tak početní v Holandsku, Belgii a bývalém západním Německu, kde je jinak krajina úplně zničená. Jenže rozsáhlé vypásané pastviny tam jsou, sice na nich skoro nic nežije (jen v zimě bernešky a husy), ale sýčkům to stačí. U nás byly dřív krátkostébelné trávníky všude, ale zanikly a tak sýčci a sysli potřebují aspoň náhradní stanoviště. Naopak lesní dutinové sovy jako je kulíšek a sýc rousný od 80. let výrazně přibyly a rozšířily se na řadu nových míst (bez ohledu na kuny). Podobně i řada jiných ptačích druhů výrazně přibyla bez ohledu na predátory, namátkou třeba slavík modráček, budníček zelený, rákosník velký, dutinový holub doupňák, strakapoud jižní atd.
Zbyněk Šeděnka
14.11.2020 20:10 Reaguje na Václav JohnZbyněk Šeděnka
14.11.2020 21:45 Reaguje na Karel ZvářalKarel Zvářal
15.11.2020 08:24 Reaguje na Zbyněk ŠeděnkaKarel Zvářal
14.11.2020 20:22 Reaguje na Václav JohnDnes je krátkostébelných trávníků ve městě víc než kdy jindy, proč na nich nevidět chocholouše? Níže je odkaz na článek, byl byste první, kdo na otázku odpoví.
Proč jsou na Šumavě tetřevi a jinde ne? Třeba proto, že se tam každoročně několik desítek vypouští z odchovny, což se cudně ornitology tají a vyzdvihují "specifický ráz" Šumavy (hospodářské smrčiny:-)). Psal jsem o tetřevech u nás, ne v cizině. Ten pokles byl ve všech hraničních horstvech, a i tam vypouštění byli během pár týdnů predovaní, převážně liškou. Takže nejen vejce, ale i mladí i dospělí mají své početné predátory.
Je vidět, že zažité mantry se tradují, význam predace se bagatelizuje, přesto se ohrádky dávají. A dávat ohrádku predátorovi, to je tak trochu chucpe, aspoň u mě.
https://www.myslivost.cz/Casopis-Myslivost/Myslivost/2017/Leden-2017/Zachranime-sycka
Karel Zvářal
14.11.2020 20:27 Reaguje na Karel Zvářalhttps://myslivost.cz/Casopis-Myslivost/Myslivost/2018/Duben-2018/Sycek-obecny-Ptak-roku-2018
Zbyněk Šeděnka
15.11.2020 06:24 Reaguje na Karel ZvářalKarel Zvářal
15.11.2020 08:19 Reaguje na Zbyněk ŠeděnkaZbyněk Šeděnka
15.11.2020 10:27 Reaguje na Karel ZvářalKarel Zvářal
15.11.2020 10:58 Reaguje na Zbyněk ŠeděnkaS pojmem "přemnožení predátora" má problém více ekologů, níže dávám odkaz na článek, ať nemusím dlouze vypisovat a slibuji, že cca do měsíce něco na to téma sesmolím.
V textu je trošku zmatek mou vinou, který vznikl redakční úpravou na poslední chvíli.
https://www.myslivost.cz/Casopis-Myslivost/Myslivost/2014/Brezen-2014/Kuna-skalni---prizpusobivy-predator
Václav John
15.11.2020 16:23 Reaguje na Karel Zvářalad třeba sýc - kuna nemá problém predovat sýce, stává se to a není to výjimečné. Běžná ornitologická "finta" je najít buk s dutinou, kde by MOHL hnízdit sýc, zaškrábat nehty nebo větví o kmen. Samička pokud je na hnízdě vždy vykoukne. Výzkum hnízdní biologie sýců odhalil to (co se celkem ví), že kuny predují dutiny sýců. Pointa je v tom, že to nedělají tak často, aby populaci sýců ohrožovaly. Podobně je to i u dalších druhů:
http://www.vcpcso.cz/ohrozuji-kuny-populace-beznych-dutinovych-ptaku-v-budkach/
Jinak sýc i kulíšek jsou úžasné sovy a dnes je můžeme vidět na mnohem větším území než třeba v 90. letech. Je to vždycky perfektní zážitek. Mimochodem hlavním predátorem kulíška je puštík obecný, příroda je (bohužel) tak nastavená, že jeden druh loví druhý.
Samozřejmě kuny lesní nijak zvlášť přemnožené nejsou, přemnožené jsou hlavně skalní kuny ve městech a na vesnicích. Ve městech se živí hlavně potkany, kterých je tam obrovské množství, takže na stejné ploše jich žije mnohem více než jinde.
ad tetřev - všimněte si, že si tady totálně protiřečíte. Tetřevi na Šumavě jsou, PROTOŽE tam jsou vypouštění a mimo Šumavu nejsou PŘESTOŽE tam byli vypouštění. Docela mě to pobavilo (nic ve zlém). Ano, na Šumavě je odchovna, odkud "cudné" Lesy ČR vypouští někdy až 30 tetřevů ročně. Podle jejich vlastních údajů ale drtivá většina z nich nepřežije v přírodě. Nevím jak to dělají oni teď, ale dřív byl tzv. záchranný program pro tetřeva odstrašující příklad toho, jak se to nemá dělat. Pokud vypustíte polokrotké ptáky (což se dělo), je jasné, že většinu z nich chytí i lišky s těžkou mentální retardací. To byl hlavní důvod, proč vypouštění tetřevů v Brdech, Krkonoších a jinde k ničemu nevedlo. Poláci to dnes už řeší tak, že tetřevi chovají v polodivokých podmínkách, kde je postupně adaptují a tito ptáci už v přírodě přežívají mnohem delší dobu, prakticky na úrovni divokých ptáků. Na Slovensku je tetřevů sice o něco víc, ale to je součet za celou zemi, tak vysoké počty a tak dobře se množící populace jako na Šumavě je nejblíž až v Alpách. Celkově mi z toho popisu ale vychází, že jste na Šumavě asi ještě nebyl. To je škoda, doporučuju. Udělejte si někdy výlet na Šumavu, na tok tetřevů si to chce hodně přivstat, ale když si dáte budíky před čtvrtou a vyrazíte na hřeben, máte šanci.
Ad chocholouši - v Praze měli populační boom na rozestavených nových sídlištích, jakmile haldy zarostly, chocholouši opět zmizeli. Na sekaných trávnicích nepřežijí. Nevím jak u Vás, ale tam kde to znám se seče každou chvíli. Jak si myslíte, že v tom má nějaký pták dokončit hnízdění, aniž by mu nevysekali hnízdo? To je přece úplně něco jiného než dřívější pastviny. Proto musí hnízdit na náhradních biotopech, mj. třeba u benzínových pump a nákladních center (ploché střechy). Nejpřirozenější lokality u nás jsou okolí některých zemědělských družstev, kde chocholouši hnízdí (třeba ve východních Čechách a na Olomoucku), bez ohledu na kuny.
Karel Zvářal
15.11.2020 17:27 Reaguje na Václav JohnVáclav John
15.11.2020 21:24 Reaguje na Karel ZvářalObnovit populaci tetřevů vypouštěním není snadné. I pokud vypouštíte divoké ptáky, kteří se dokáží vyhýbat predátorům, potřebujete mít dost kvalitní biotop, kde by tetřevi měli dlouhodobě šanci. Stačí se opravdu podívat na Slovensko, na Šumavu nebo do Beskyd - pokud tetřevi někde jsou, ten les vypadá úplně jinak než intezivně obhospodařovávaný porost. Na Slovensku se v národních parcích těží mnohem víc než u nás, a kde došlo v poslední době ke kolapsu tetřevů? V Tiché a Koprové dolině po kalamitě kůrovce, navíc plné medvědů a jiné zvěře? Ne, tam se tetřevům daří, zato na Malé Fatře a v Nízkých Tatrách po holosečné těžbě tetřeví populace z velké části zmizela.
Václav John
15.11.2020 22:02 Reaguje na Václav JohnRadim Polášek
15.11.2020 18:12 Reaguje na Václav JohnDneska jsou pokroví zateplená a jsou tam byty, stodoly a chlévky a podobné stavby většinou zmizely a kuna tak nemá kde umístit doupě.
Karel Zvářal
15.11.2020 17:36 Reaguje na Václav JohnVáclav John
15.11.2020 22:28 Reaguje na Karel Zvářala) porovnávání situace druhů vyhubených nepůvodními predátory a přemnoženými predátory. To je docela velká metodická chyba, článek jinak vůbec není špatný, ale na tohle pozor. Je to opravdu něco úplně jiného. Pokud druh není na predátora zvyklý a nikdy nebyl, pak před ním často ani neuteče. Krysy, kočky, lasičky nemají problém zlikvidovat populace na zemi hnízdících nebo nelétavých ptáků až na nulu. Sýček žil vedle kun celou dobu a vždycky si musel nějak poradit. Kuna to rozhodně nemá tak jednoduché jako třeba kočka s nelétavým kakapem sovím.
b) některé konkrétní příklady mizení - "např. Červená kniha u tetřeva, koroptve, pilicha, sýčka, chocholouše" O tetřevovi už byla řeč a opravdu nechápu, proč by měli predátoři likvidovat motáka pilicha, když ve stejné době přibyl výrazně jako moták pochop, tak moták lužní.
Se změnami, které popisujete většinou polemizovat nebudu. Je to podle mě popsané dobře (zemědělství, komíny atd.). Jenže na základě toho, co píšete NELZE říct, že za to můžou predátoři - teď mluvím o sýčkovi. Pokud současně přibylo pastí, zvýšily se počty kun a změnila se zemědělská krajina, jak chcete oddělit jeden vliv od druhého?
Ano, přemnožené druhy predátorů existují. Liška a divoké prase jsou všežravé druhy, tam nikdy nebude fungovat regulace počtem kořisti. Kunám se daří ve městech "díky" potkanům a dokud budou ve městech potkani, tak se jim tam bude dařit i nadále. Nabízím jinou úvahu ke srovnání - pokud sledujete mezinárodní trendy, jistě víte i to, že v Nizozemsku, Belgii a západním Německu jsou stavy sýčků neporovnatelně vyšší než u nás. V polovičním Nizozemsku 7-9 tisíc párů, v o málo větší Belgii 8-13 tisíc párů a 4x větším Německu 7.5-9 tisíc párů (což není 4x více, ale cca 80x více). Proč si myslíte, že tomu tak je? Naopak špatná je situace v ČR, Rakousku, na Slovensku, v Maďarsku a Polsku.
Karel Pavelka
15.11.2020 08:32 Reaguje na Karel ZvářalKarel Zvářal
15.11.2020 08:38 Reaguje na Karel PavelkaBřetislav Machaček
15.11.2020 08:57 Reaguje na Karel Zvářalvidí všichni, kteří přírodu neznají pouze
od PC,TV a ochranářských příruček. Oni musí něco vždy chránit, aby prokázali svoji nezbytnost, mohli natahovat ruce
pro dotace a pořádat sbírky pro své zájmy. Jiní si své zájmy financují ze svého a ještě jim jsou mařeny těmi
dotovanými, či už i profesionály(AOPK).
Karel Zvářal
15.11.2020 09:06 Reaguje na Břetislav MachačekZajímavé, že naprosto nepovšimnuty nechali páni kritici ony řádově navýšené stavy predátorů. Jistě, predátoři tu byli vždycky. Jenže vždycky tu a jedna vlastnost, která pro stromy nevidí les.
Rádi operují pojmem predační tlak, ale jeho dopad na ekosystém nejsou schopni, či spíše ochotni, pochopit.
Václav John
15.11.2020 16:44 Reaguje na Karel ZvářalAž na pár fanatiků asi nikdo netvrdí, že predátoři nemůžou mít vliv na populace volně žijících druhů. Jenže spousta lidí vidí problém jednoduše - predátoři - můžou za všechno a všude.
Já třeba žádné zvláštní sympatie nebo antipatie k predátorům nemám. Když vidím lišku nemám potřebu si uplivnout, když vidím myslivce, jak lišku stříli, tak taky ne. Pokud jde o původní druhy predátorů, tak ty by neměly ovlivňovat populace původních druhů kořisti. Pokud tomu tak je, je někde problém. Ano, může to nastat v některých případech:
a) cílový druh je z jiných důvodů tak ohrožený, že pro jeho záchranu je dobré eliminovat predátory. Logicky - zbytkovou populaci dorazí kde co. Je to i případ kun a sýčka. Není to ale důvod, proč se ze sýčka stala rarita.
b) nejde o původní druh predátora, na který kořist tím pádem nemusí být adaptovaná (u nás hlavně norek americký, mýval, psík mývalovitý - tyhle druhy tu nemají co dělat)
c) nejde o původní druh kořisti, takže ne predátory nemusí být přizpůsobená
Václav John
15.11.2020 16:50 Reaguje na Václav JohnMoje pointa je - patří sem predátoři. Liška jsou přemnožená, divoká prasata jsou přemnožená, ale radši ať to, než kdyby u nás vůbec nebyli. A tohle jsou nejběžnější druhy, vezměte si, že to není tak dávno, co u nás bylo obrovské množství druhů prakticky vyhubené - orel mořský, puštík bělavý, luňák červený, orel skalní (lze pokračovat). Všechno jsou to predátoři, to je máme opět vystřílet aby pár lidí v diskuzi na ekolistu bylo spokojených? A sýček není predátor? Nebo je to nějaký hodný predátor, že má výjimku? :-)
Ano, ironizuji to, ale zajímal by mě váš pohled na věc. Kritika je jasná, rád bych slyšel váš návrh řešení.
Jarda Vesničan
15.11.2020 18:18 Reaguje na Václav JohnVáclav John
15.11.2020 21:41 Reaguje na Jarda VesničanAd nedůvěra ochranářům - jestli někdo někomu nevěří, je to jeho osobní věc a má na to plné právo. Tu problematiku ale strašně zjednodušujete. Máte ochranáře, kteří řeší ohrožené druhy orchidejí, další kteří řeší ochranu žab, hmyzu, dutinových ptáků, stepních specialistů atd. Není to jednolitá masa lidí, které spojuje to, že fandí predátorům. Naopak drtivá většina nemá se střílením predátorů problém, pokud jsou skutečně přemnožení. Skupina, na kterou by to platilo by možná byli různí členové Hnutí Duha a vegetariáni, pro které je zabíjení zvěře zlo. Já jim jejich přístup neberu, drtivá většina ochranářů do této kategorie nespadá.
Píšete, že jste myslivec a v přírodě se pohybujete dlouho. To je fajn, nicméně musíte vidět i to, jak moc se polní krajina u nás změnila. Píše se o tom nakonec opakovaně i v Myslivosti. A dva nejvíc přemnožené druhy predátorů, liška a divoké prase nepatří a nepatřili mezi chráněné druhy. V zahraničí jsem viděl, že i v zemědělské krajině můžou v pohodě hnízdit motáci a přitom tam bude hnízdit i spousta čejek. Takže to jde, hlavní příčina u mě bude ta obrovská změna zemědělské krajiny. Zajíc nebo koroptev mají na výběr 1-2 plodiny (dřív na stejné ploše 20) a po sklizni se ani nemají kde schovat.
Karel Zvářal
16.11.2020 02:31 Reaguje na Václav JohnVáclav John
16.11.2020 07:33 Reaguje na Karel ZvářalČemu, že jsem se to elegantně vyhnul? Jen do toho, nešetřete mě! Třeba máte pravdu, ale není mi jasné, na co narážíte.
Václav John
16.11.2020 07:36 Reaguje na Václav JohnKarel Zvářal
16.11.2020 09:21 Reaguje na Václav JohnI chránit se musí s rozvahou, nikoliv od stěny ke stěně. Stavy musí být úměrné úživnosti a být v souladu s ekologií. Bohužel, to se děje poslední desítky let, je ukázka lidské hlouposti a nepochopení chodu přírody.
Jarek Schindler
16.11.2020 09:28 Reaguje na Václav JohnJarek Schindler
16.11.2020 09:08 Reaguje na Václav JohnŘíkáte že je lepší přemnožená liška než žádná liška. To je například absolutní nesmysl. Lišku a to ani v době kdy se používaly způsoby jako trávení či plynování nor se člověku vyhubit nepodařilo. Naopak ubral z možných způsobů přirozené regulace. (Vakcinace proti vzteklině) Dravci a jejich úbytek je potom v první řadě věcí používání chemie a neschopnosti dravců se z tohoto důvodu přirozeně množit. Zvlášť mrchožrouti asi nikomu zas tak moc nevadí.
Je tu i otázka vhodnosti krajiny. Budeme u nás množit časem i medvěda? Kolik lokalit je vhodných pro orla skalního?
Jen Jarda Vesničan zmínil výra. Za chvíli tu máme dobu kdy jdou celkem dobře spočítat. No výsledek je neradostný. Kolik těch výrů je asi v té Belgii nebo Nizozemsku?
No a ochrana na věčné časy. Jak dlouho trvalo než byl u nás vůbec nějaký ochranář schopen připustit , že s kormoránem ,v těch stavech které k nám létají se na zimu krmit, to prostě nejde?
Václav John
17.11.2020 02:33 Reaguje na Jarek SchindlerAd absolutní nemysl s liškou - prosím nepodsunujte mi něco, co jsem neřekl. Pokud tvrdím že přemnožená liška je lepší než žádná liška, tak současně netvrdím, že je reálná šance na to, že lze lišky vystřílet na nulu. Prostě svět ve kterém existuje liška (byť přemnožená) mi přijde jako zábavnější než svět bez lišky. Chápu, že to trochu svádí k tomu to pochopit tak, jak jste to pochopil vy, ale nemyslel jsem to tak.
Se zbytkem nepolemizuju, jen bych doplnil, že normálně existuje regulace predátora počtem kořisti. To samozřejmě víte, neříkám nic nového, jen chci říct, že problém s přemnoženými predátory je u těch druhů, které jsou všežravé a živí se i odpadky. Liška je schopná se uživit i v krajině bez zajíců, vydra řeky bez ryb nezvládne. A ještě ne u všech stejně. Osobní zkušenost nemám, ale vycházím ze zkušeností jiných, i myslivců, a jezevec evidentně nemá na stavy drobné zvěře takový dopad jako liška.
Ad medvěd - nevím, pokud ano, nebudeme ho množit, on asi bude množit sám
Ad orel skalní - našlo by se asi dost, ale nezapomínejte, že je to vyhraněný K-stratég, má velká teritoria a množí se extrémně pomalu
Ad výr - můžete to prosím rozvést? Vadí vám, že se výrové nelegálně loví, nebo, že jich je moc? Vezměte v úvahu, že výr loví nejenom dorbnou zvěř a ježky, ale i mnoho dalších predátorů. Včetně lišek.
K těm kormoránům - vy asi jako myslivec víte od kdy lze legálně lovit kormorány? Pokud vím, je to slušně dlouhá doba, ale opravte mě. Přijde vám, že by to ochrana přírody nějak blokovala? K nám létají na zimu velká hejna od Baltského moře, ptáci z Polska, Švédska a Dánska. Žádná regulace počtem kořisti neexistuje, protože tihle ptáci u nás žijí jen část roku a v moři mají potravy dost. Jaké lepší řešení, než to jaké se u nás realizoval, byste chtěl? Aby se u nás kormoráni nestříleli a místo toho se situace řešila žalobou na Polsko, Dánsko a Švédsko?
Jarek Schindler
18.11.2020 07:07 Reaguje na Václav JohnAno, liška se přizpůsobí lépe než potravní specialista. Vydra krajinu opustí. Jezevec je na dlouhé povídání a je to dost specifický druh. Medvěd zimoval v Rychlebech na Smrku v polovině devadesátých let dva roky po sobě. Tedy do té doby než jej bylo potřeba ochranáři někde na střední Moravě uspat. No samozřejmě ho zabili. Kormorán je příkladem ochrany skoro na věčné časy. Bohu dík ty škody byly již neúnosné a tlak na regulaci jeho počtů byl obrovský. Stejně to trvalo strašně dlouho než to byli ochranáři schopni přiznat. Akorát náklady se posléze přelily na stát. Takže ano, blokovala zbytečně dlouho. A žaloba? To je ten problém, nebo jeden z problémů které si ochrana přírody nechce přiznat. Nejsou všude stejné podmínky a ne vždy vše škodí v různých místech stejně. Stejným problémem je nyní sojka. Jak dlouho, při současném úbytku drobných pěvců se bude ještě celoročně chránit?
Václav John
19.11.2020 00:43 Reaguje na Jarek Schindler1. Proč si myslíte, že u nás ubývá myslivců? Myslivců jsou, pokud vím, desítky tisíc, ale členská základna velmi strárne. Členů třeba České společnosti ornitologické je výrazně míň, ale naopak jich přibývá. Jinde je to podobné.
2. Myslivost je koníček, to je jasné. Řadě lidí ale vadí (a nemusí to být militantní vegetariáni), že jim hrozí, že je v lese na honu může někdo zastřelit. Já vím, je to raritní, ale stává se to. Moje otázka - vidíte nějaký přínos myslivců pro zbytek populace a jaký? (já ho ve skutečnosti vidím, ale chci znát váš názor)
3. Existují myslivci, kteří přestoupili zákon, případy jsou známé. Někdo nelegálně ulovil chráněný druh, někdo se opil při honu a podobně. To se samozřejmě netýká všech myslivců a jistě vám přijde nefér, kdyby se všichni myslivci posuzovali jen podle těchto lidí. Myslíte si, že je v pořádku strkat do jednoho pytle ochranáře?
4. Historicky se u nás lovily i veverky a ježci, stejně jako kánata a poštolky, kteří loví hlavně hraboše. Dnes se to prakticky neděje. Souhlasíte s tím, nebo byste chtěl vrátit lov těchto druhů?
5. Často se argumentuje tím, že je řada spárkaté zvěře u nás přemnožená. Přinejmenším vykazované úlovky u nás téměř setrvale rostou. Řeší se škody způsobené zvěří, které vadí hlavně zemědělcům a lesákům, ale i některým ochranářům. Pokud máte pocit (a dost možná oprávněný) že je tendence tyto škody nafukovat, divíte se naopak některým ochranářům, že mají pocit, že myslivci mají tendenci nadsazovat negativní vliv šelem a dravců?
6. Ke kormoránovi - jak si myslíte, že státní ochrana přírody v ČR, jakákoliv nevládní organizace nebo stát přispěli k tomu, že k nám létají na zimu velká hejna kormoránů ze severní Evropy? Ptal jsem se na to už i rybářů a nikdo mi nebyl schopný dát uspokojivou odpověď.
Jarek Schindler
18.11.2020 07:11 Reaguje na Václav JohnVáclav John
19.11.2020 00:15 Reaguje na Jarek SchindlerMáte nějaké důvody se domnívat, že výr může výrazně ovlivňovat počty sýčků? Lokalita výra co znám jsou většinou skály, lesy, lomy, obvykle ale ne zemědělská krajina. Výskyt sýčka je prakticky jen v zemědělské krajině. Naproti tomu obyčejných puštíků hnízdí u nás daleko víc a jiné druhy sov puštík loví zcela běžně. A narozdíl od výra se běžně vyskytuje i na vesnicích a ve městech.
Karel Zvářal
15.11.2020 17:32 Reaguje na Václav JohnNa konto těch "pár fanatiků" asi tolik, že ve třech redakcích mi bez slušného zdůvodnění článek nevzali. Přitom je známo, že vymizelé endemity na ostrovech i kontinentu mají na svědomí invazní druhy, přičemž přemnožený domácí je jim rovnocenou náhradou.
Václav John
15.11.2020 21:46 Reaguje na Karel ZvářalCo se týká těch redakcí a článků to fakt nevím. Článek jsem nečetl a redakce neznám, takže nedokážu říct, jestli vám ho nevzali z odůvodněných důvodů (metodická chyba nebo něco jiného) nebo nějakých nefér důvodů. Neříkám a) ani b) prostě nevím.
S endemity máte pravdu, ale ekvivalent přemnožených predátorů to není. Nepůvodní druhy, krysy, kočky, prasata aj. mají na svědomí možná víc vyhubených druhů než člověk. Ale jde o druhy, které neměli žádnou adaptaci proti predátorům. To není totéž jako když máte kořist adaptovanou na predátora a predátor se přemnoží. To je mnohonásobně horší.
Václav John
15.11.2020 21:47 Reaguje na Václav JohnJarek Schindler
15.11.2020 08:59 Reaguje na Karel PavelkaVáclav John
15.11.2020 16:56 Reaguje na Jarek SchindlerNení řešení všechny lesy dělat bezzásahové, máme hospodářské lesy na produkci dřeva a potřebujeme je. Je ale řešení některé lesy vyčlenit, v takových porostech pak dostanou šanci i druhy, které nedávají hospodářské lesy. Mimo jiné třeba ještě datlík vázaný na staré smrčiny, kterému se daří na Šumavě, ale i v Jeseníkách a Beskydech, ale v hospodářském lese ho nepotkáte nikde.
Jarek Schindler
16.11.2020 09:48 Reaguje na Václav Johncelkem dost , jsem vídal či slyšel odlétat (častější případ) právě v těch hospodářských smrčinách ve věku 30 až 70 let. Samozřejmě hospodářská smrčina v Jeseníkách i ve výšce 800metrů vypadá jinak než stejná smrčina někde na Vysočině . Naopak nepamatuji se že bych ho viděl v porostech 120 let starých. Datlík byl v Jeseníkách vždy vzácným a jeho pozorování se dálo počítat na jednotky. No a vidíte já ho v hospodářském lese potkal a dokonce vyfotil. Puštík bělavý co vím žil u nás historicky pouze na Šumavě.
No a pokud máme lesy hospodářské sousedící s těmi takzvaně bezzásahovými tak musíme bohužel zasahovat v i v těch bezzásahových protože nezasahováním pouze přispíváme k rozvratu těch hospodářských.
Radim Polášek
15.11.2020 18:15 Reaguje na Karel PavelkaJarek Schindler
14.11.2020 20:57 Reaguje na Václav JohnMiroslav Vinkler
15.11.2020 11:57 Reaguje na Václav JohnJe to smutné, ale bude to tak.
Jarek Schindler
15.11.2020 12:47 Reaguje na Miroslav VinklerKarel Zvářal
15.11.2020 12:58 Reaguje na Jarek SchindlerRadim Polášek
15.11.2020 18:21 Reaguje na Miroslav VinklerJarek Schindler
14.11.2020 19:41 Reaguje na Karel ZvářalZbyněk Šeděnka
14.11.2020 15:10 Reaguje na HunterRadim Polášek
15.11.2020 18:22 Reaguje na Zbyněk ŠeděnkaJarda Vesničan
15.11.2020 19:35 Reaguje na Radim PolášekVáclav John
16.11.2020 00:08 Reaguje na Jarda VesničanSamozřejmě ironizuju to a někdo z vás by to možná nenapsal, ale ruku na srdce - jak jsem četl řadu příspěvků, tak někteří v této diskuzi (netvrdím, že zrovna vy) ano.
Naučné stezky nejsou na ochranu jeřábka, aspoň ne přímo. Naučná stezka je od toho aby lidi informovala o tom, co se v přírodě děje. Jasné je, že lidem co mají informace to asi neřekne nic nového. Ale spousta lidí neví, přečte si co chce a pak si na to udělá názor. Někdo se třeba rozhodne, že zbytek svého nudného života zasvětí ochraně jeřábků, druhý se rozhodne, že ta slepice za ochranu nestojí a radši by tam sjezdovku (opět ironizuju).
A teď vážně - konkrétní místo neznám. Obvykle to ale není tak, že kvůli anučné stezky se udělá nová lesní cesta se vším všudy. Obvykle tam už cesta je a je využívaná, jen se osadí informativními cedulemi. Možná, že v tomhle konkrétním případě to tak není, ale divil bych se. Jinak ale jeřábci opravdu zvládají, pokud by lidi chodili jen po té stezce. Na to si dokáže zvyknout i mnohem citlivější tetřev.
Karel Zvářal
16.11.2020 05:42Ad podoba Šumavy. Zřejmě jste velmi mlád, že znáte jen stav po Kirilu. Věřte mi, dříve to byl tuctový hospodářský les. Tetřeva se tam podařilo udržet jen díky nezměrnému úsilí tamních hajných a myslivců.
Ad chocholuš. Tolika ruderálů po Česku nikdy nebylo, jak si to idealizujete. Ti chocholuši hnízdili na střechách budov ve městech, než nastoupila ochrana a podpora poštolky budkami. I dnes ti chocholuši hnízdící na kruháčích sbírají potravu na těch trávnících.
Ke kuně se rozepíšu někdy jindy, jestli jste to z těch článků nepochopil, nemá cenu ztrácet s vámi více čas.
Myslivec nejsem, jen redaktor stejnojmeného časopisu mé články bere, narozdíl od zapšklých enviredakcí.
Václav John
16.11.2020 08:23 Reaguje na Karel Zvářal1. Zastáváte snad názor, že Šumava před Kirillem se nijak nelišila od dejme tomu smrkové monokultury na Vysočině? Já tam jezdil ještě před Kirillem, ale rozdíl jsem viděl. Možná ale vidím špatně, připouštím, že na levém oku mám 0,75 dioptrie.
2. Pakliže tetřeva udrželi díky nezměrnému úsili hajných a myslivců, tak myslivci a hajní ve zbytku republiky byli neschopní?
3. Z jakého důvodu vám vadí podpory poštolky (predátora) budkami a sýčka (predátora) preferujete?
4. Pokud redakce časopisu XY odmítne článek osoby Z, pak na základě tohoto odmítnutí zatrpkne spíše ona redakce nebo spíše osoba Z?
Karel Zvářal
16.11.2020 09:05 Reaguje na Václav JohnS tím souvisí i odpověď bodu 1 a 2) ano, v minulém století žil tetřev i ve vnitrozemí, ale na žádných jiných místech kromě Šumavy se reintrodukce nedařila (vysoká mortalita, rozuměj predace). Doufám, že v těch Beskydech to pohlídají už lépe.
3) K tomu jste se již vyjádřil, to je právě ten nesmysl, kdy se podporuje druh s početností 20 tis.+, přičemž spolehlivě loví v čase latence drobné pěvce. Sýček dříve budky nepotřeboval, ale dnes se bez speciálních protikuních úprav budky neobejde. Dnešních cca 100 párů sýčka je necelé procento dřívějších stavů, podobně jako je na tom dříve mnohem hojnější koroptev.
4) Mýlíte se, nezatrpknul, jen přizpůsobil. Jsou lidé, kteří se pravdě do očí nebojí podívat. A jste jediný, kdo takto zarputile (otevřeně) brání dávno vyvrácené mýty.
Václav John
16.11.2020 11:30 Reaguje na Karel ZvářalPokud existují drobná místa, kde to vypadá hezky, ale koroptve a zajíce tam nenajdete, tak je možné, že tahle místa prostě nedokážou zvrátit ten špatný trend. Já taková místa moc neznám. Zato znám krajinu za hranicemi v Rakousku a Polsku, která vypadá lépe a zvěře je tam mnohem víc.
Když si stěžujete na zatrpklé redakce, tak asi já nebudu jediný, kdo "brání dávno vyvrácené mýty". Ale zkuste na to jít takto - vy tvrdíte, že za úbytek drobné zvěře můžou spíš predátoři (ale nepopíráte vliv zemědělských zmen, viz váš článek), já mám dojem, že za úbytkem jsou spíš ty zemědělské změny (ale nepopírám vliv predátorů). Jak zjistit, co z toho je spíš pravda?
Zkuste na to jít takto, myslím to svámi dobře:
ad sýček vs. kuna - existují státy s vysokou populací sýčka, viz mnou zmíněné Holandsko, Belgie a Německo. A státy, kde je situace zlá - ČR, Rakousko, Slovensko, Polsko. Snad nebude problém zjistit si údaje o přemnožení kuny skalní, potom:
a) pokud bude kuna skalní ve státech jako je Německo, Belgie a Nizozemsko vzácná, bude to celkem jasný signál, že kuna je alfa-omnega a bez ní se sýčkům bude dařit
b) pokud bude kuna skalní v těchto státech přemnožená stejně jako u nás, bude problém někde jinde, spíš v té polní krajině
Já nemám ani tušení jak jsou na tom kuny v západní Evropě. Přijmete výzvu?
Karel Zvářal
16.11.2020 11:43 Reaguje na Václav JohnKarel Zvářal
16.11.2020 12:02 Reaguje na Václav Johnhttps://avifauna.cz/reakce-stoji-za-ubytkem-ptaku-skutecne-svetelny-smog/
Václav John
16.11.2020 13:24 Reaguje na Karel ZvářalV názoru, že světelný smog nemůže za úbytek lelků bych s vámi asi souhlasil, nezdá se mi to. Jestli za to můžou predátoři nebo něco jiného si ale netroufám tvrdit, prostě o tom nemám dost informací.
Karel Zvářal
16.11.2020 06:26Karel Zvářal
16.11.2020 10:19Pilich je rovněž obětí predace, o čemž se (konečně!-) píše i na zmíněném zdroji. Na predaci doplácí i jiný lesní zemní hnízdič, lelek. Tam zatím o příčinách ofi zdroje tápou.
Václav John
16.11.2020 11:33 Reaguje na Karel ZvářalKarel Zvářal
16.11.2020 11:41 Reaguje na Václav JohnKarel Zvářal
16.11.2020 11:41 Reaguje na Karel ZvářalVáclav John
16.11.2020 13:16 Reaguje na Karel ZvářalKarel Zvářal
16.11.2020 14:02 Reaguje na Václav Johnhttps://myslivost.cz/Casopis-Myslivost/Myslivost/2018/Srpen-2018/Proc-ubyva-racku