Ornitologové o víkendu sčítali vodní ptáky
Díky monitorování i v jiných ročních obdobích ornitologové vědí, že ptačí chřipku, kterou v poslední době zaznamenali veterináři i v českých domácích chovech, mohou divocí ptáci přežít. "Odběry krve ukázaly, že jeden rok kachna určitý druh chřipky měla, a příští už ne. V tom roce ale nevyvedla mláďata," řekl ČTK organizátor sčítání Petr Musil. Uvedl, že během zimních přesunů ptáci onemocnění přenášejí, to ale není důvod k jejich vybíjení. "Je to věc, která tu vždy byla, jen nebyla tolik sledovaná," míní.
Ptačí chřipka se v Česku objevila po téměř deseti letech asi před týdnem. V okolí dosavadních pěti ohnisek, hlavně na jihu Moravy, byly utraceny tisíce kusů drůbeže. V pátek bylo potvrzeno šesté ohnisko ptačí chřipky, a to v drobném chovu drůbeže v Chotčinách na Táborsku. Zároveň veterináři nemoc potvrdili u volně žijící labutě v Olomouci.
Vzhledem k chladnému počasí letos ornitologové zřejmě zaznamenají přesuny severských druhů, například morčáka velkého a hohola severního. "Ve vnitrozemí můžeme zastihnout i některé druhy takzvaných mořských kachen, tedy těch druhů, které obvykle zimují na otevřeném moři, jako jsou například polák kaholka nebo turpan hnědý," řekla ornitoložka Zuzana Musilová.
Loni ornitologové sčítali na rekordním počtu 703 lokalit, zjistili při tom 60 druhů ptáků v celkovém počtu 264.714 exemplářů. Panovalo poměrně teplé počasí, mohli proto pozorovat i ptactvo, které normálně zimuje na jihu Evropy. "Dále jsme zaznamenali vysoké až rekordní počty téměř všech rybožravých druhů vodních ptáků," uvedla Musilová.
reklama