Pojištění proti živelným pohromám přijde v čase klimatických změn draho
Mohlo by se zdát, že klimatické změny se dotknou našich srdcí a peněženek jen větším účtem za elektřinu (na provoz klimatizace), dražším obsahem ledničky nebo tím, co žbluňká v nádrži našeho auta. Ernst Rauch, šéf klimatologického týmu německé pojišťovny Munich Re, ale upozorňuje, že v budoucnu výrazně naroste i cena pojištění nemovitostí a majetku. Odborníci v pojišťovnách, kteří odhadují možná rizika, totiž bedlivě sledují i zprávy o vývoji počasí. A vidí, že klimatické změny výrazně přispívají ke zvyšování škod, které pak musí tyto instituce svým klientům hradit.
Vidíme čísla za vším
Příkladem za všechny může být stát Kalifornie. S požáry v období sucha tu měli problémy vždy, a proto je pozorně sledují od roku 1930. Dvacítka nejničivějším požárů (s největšími způsobenými škodami na lidském majetku i životech) se za toto sledované období odehrála v posledních 18 letech. Vlastně, od počátku nového milénia stály požáry kalifornské pojišťovny okolo 5 miliard dolarů ročně. A loni pak celých 20 miliard. Jednotliví reprezentanti pojišťovacích domů se shodují na tom, že tyhle ničivé události jsou „konzistentní s tím“ co se ví o vývoji klimatických změn.
„Příčiny jsou jasné: zprvu vlhčí jarní klima vede k růstu malých stromků, které zahustí stávající porosty,“ vysvětluje Rauch. „To pak v létě, v období extrémního sucha, činí tyto porosty náchylnější ke vzniku požárů.“ K požáru může a nemusí dojít, stejně jako se můžete a nemusíte pojistit. Pokud ale přeci jen budete chtít, přijde vás to dráž. Pojišťovny totiž musí výší poplatku zalepit případné ztráty. V rizikových oblastech by mohla narůst cena pojištění takovým způsobem, že by se prý mohla stát nedostupná nižší a střední třídě, potažmo by vás nikdo nepojistil vůbec.
Nejde jen o požáry
Konkrétně Munich Re uvádí, že globální oteplení a s ním spojené jevy je loni přišly na 24 miliard dolarů. Ve střední Evropě jsou stále častější ničivé orkány, což mává s cenou pojištění v Rakousku, Německu, Francii a na jihozápadě Itálie. Florida si zase užívá hurikánů. „Právě na Floridě je dnes pojištění nemovitostí proti živelným škodám o řád dražší, než třeba v severních evropských regionech,“ říká Rauch. A podobně to prý vidí i dalších 34 pojišťovacích společností a sdružení, které musí na tento jev nějak reagovat.
Příbřežní bouře, zátopy a vlnobití zvýšily v posledních letech vyplácené škody v Manhattanu o 30 %. Pojišťovna Lloyd proto musela zvýšit zdejší smluvní poplatky. „Bez normálního dostupného pojištění nemůže moderní společnost fungovat,“ tvrdí například Nicolas Jeanmart, makroekonom z Insurance Europe. Do zajímavého postavení se mohou v budoucnu dostat i zástupci těžebního nebo energetického průmyslu, které jsou z klimatických změn obviňovány. Jako případným původcům jim totiž hrozí soudy s pojišťovnami.
„Obecně, nemůžeme říct a dokázat, že by každá jedna bouře, povodeň nebo požár byla způsobená klimatickou změnou,“ říká k tomu Paul Fisher, bývalý klimatický poradce Bank of England. „Ale to, že frekvence těchto událostí a jejich ničivost s klimatickými změnami souvisí, popřít nemůžeme.“
reklama