https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/zpravy-zd/pozor-na-skolni-pomucky-levne-penaly-mohou-mit-prekrocen-limit-pro-ftalaty
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Pozor na školní pomůcky. Levné penály mohou mít překročen limit pro ftaláty

26.8.2014 14:02 | PRAHA (ČTK/Ekolist)
Penál Transformers - Optimus Prime a obal na bloček uvnitř obsahoval více než 15 procent nebezpečného ftalátu
Penál Transformers - Optimus Prime a obal na bloček uvnitř obsahoval více než 15 procent nebezpečného ftalátu
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zdroj | Arnika
Až stopadesátkrát překročil limitní hodnoty pro toxické ftaláty školní penál Transformers - Optimus Prime, který je imitací značkového výrobku. Dalším rizikovým je penál 21st Century, rovněž napodobenina značky. Jeho povrchová folie obsahující hned několik druhů ftalátů překročila limitní hodnoty pro dětské pomůcky téměř dvěstěkrát. Přítomnost škodlivých látek prokázaly testy ve třech z jedenácti analyzovaných školních pomůcek a výbavy pro děti. Analýzu nechala provést nevládní organizace Arnika.
 

Penál Transformers - Optimus Prime a obal na bloček uvnitř obsahoval více než 15 procent nebezpečného ftalátu na hmotnost výrobku na povrchu, přitom limit u dětských hraček a výrobků pro ně je 0,1 hmotnostního procenta. "V dalším penále (21st Century) toho bylo podobné množství, zhruba dvěstěkrát překročené limity," sdělila Karolína Brabcová z Arniky. Výsledky testů oznámí České obchodní inspekci.

Sdružení prověřovalo kromě penálů i gumy, pouzdra na tužky, fixy, sandále nebo potápěčské brýle. V nich se téměř žádné stopy rizikových látek nenašly. Také test na kadmium, kterému se podrobily další dva výrobky, dopadl dobře.

"Rodiče se při nákupu školních potřeb, hraček a dalších předmětů pro děti mohou problematickým ftalátům vyhnout tak, že prostě nebudou kupovat výrobky z měkčeného PVC. Pokud nejsou dostatečně jasně označeny, měli by alespoň tuto základní informaci obdržet od prodavačů," říká mluvčí Arniky Vratislav Vozník.

V obchodě samotném je totiž velmi těžké jasně rozpoznat, od kterého výrobku dát raději ruce pryč. PVC ve zmiňovaných napodobeninách značkových penálů vypadá jako neškodný čirý plast či folie. Pomůže až konkrétní srovnání: Na penálu Transformers, kde byly zjištěny vysoké koncentrace ftalátu, je jiný obrázek a je laděný dočervena. Originální penál je navíc vyroben z textilu, ve kterém se ftaláty nevyskytují.

Arnika provedla analýzu ve dvou stupních, nejdřív rentgenovým spektrometrem, zda jsou zakoupené výrobky z PVC anebo zda obsahují těžké kovy. Ze školních potřeb pak do zlínského Institutu pro testování a certifikaci poslala tři penály, jeden pryž a jedno pouzdro na tužky.

Nevládní organizace chce testováním mimo jiné poukázat na mezeru v evropských předpisech, které podle jejich názoru nechrání děti před škodlivými ftaláty dostatečně. Školní pomůcky se totiž často nepokládají za hračky ani předmět pro péči o děti, přestože ani v jejich případě nelze vyloučit, že je budou děti vkládat do úst. Na druhou stranu ale zástupci Arniky oceňují, že na trhu roste počet výrobků, které nejsou z PVC vyrobeny vůbec.

Ftaláty mají negativní dopad na vývoj dětí, působí i na plody v těle matek. Některé druhy těchto látek mohou negativně ovlivňovat u mužů rozmnožování, nebo ovlivňovat hormonální systém.

Aby se lidé vyhnuli nebezpečným výrobkům z PVC a dalším rizikovým předmětům, doporučuje Arnika řídit se při nákupu školních pomůcek následujícími radami:

1. Nekupovat školní pomůcky z PVC měkčeného ftaláty. Z PVC se vyrábí například penály, obaly na sešity, ořezávátka, pravítka, desky či mazací gumy. Alternativ k PVC je celá řada, stejný výrobek může být také z plastu (polypropylen, pelyethylen), textilu, papíru nebo kovu.

2. Nekupovat velmi levné školní pomůcky od bezejmenných výrobců nebo na tržnicích. Dát raději přednost osvědčenému tuzemskému výrobci.

3. Nekupovat navoněné psací potřeby nebo gumy, protože parfémy mohou vyvolat alergické reakce.

4. Dát přednost mazacím gumám z přírodní gumy - kaučuku.

5. Dát přednost fixům a lepidlům na vodní bázi bez obsahu organických rozpouštědel.

6. Sledovat nebezpečné školní pomůcky v dostupných databázích informačního systému RAPEX nebo na stránkách Arniky.

Kromě toho ochránci přírody doporučují vybírat školní potřeby s ekologickým značením (Ekologicky šetrný výrobek nebo FSC), sešity z recyklovaného papíru a dávat přednost biologicky rozložitelným nebo snadno recyklovatelným materiálům jako je dřevo, papír, případně textil nebo kov. Více v článku Pár snadných tipů, jak se na školní rok připravit ekologicky.



reklama

 
Další informace |
Líbí se Vám Ekolist.cz? Pošlete mu pár korun.
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (2)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

an

aneta

28.4.2016 13:17
No dost záleží na tom, odkud takové věci kupujete. Já dceři vybrala školní aktovku i penál od stilu, což je český výrobce a všechno je bez problémů. Přesně jak se píše ve článku, není dobré kupovat nejlevnější pomůcky od bezejmenných výrobců. Sice člověk utratí víc peněz, ale zase se nemusí bát o zdraví svého dítěte.
Odpovědět
DZ

Dominika Zralá

23.8.2016 11:09
Dobrý den. Jak píše Aneta, vždy záleží hlavně na tom kde nakupujeme. Před třemi lety jsme chtěli dost ušetřit a tak jsme nakoupili pomůcky do školy u vietnamců. Nic proti nim nemám, ale je pravda, že penál se rozlepil cca za tři měsíce. Takže jsme museli koupit další. Loni jsme se rozhodly, že vybavení do školních lavic včetně batohů nakoupíme na batohystil.cz. Děti mají až na pastelky a fixy do dnes vše pěkné a nijak nerozlepené. Kvalita je prostě kvalita. Další velkou výhodou je i to, že jsme podpořili český trh.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist