Kupujete dětem panenky? Dejte pozor na ty z PVC, některé jsou toxické
Arnika aktuálně odhalila hned několik dětských panenek, které obsahují nebezpečné látky. Řádově stonásobná překročení limitu jsou v panenkách Lady like princess, u kterých se nebezpečný ftalát DEHP objevuje opakovaně, dále SWEET Pretty Girl Happy Angel, Style Lovely Girl, Happy every day set nebo Delicate PERSON fish Princess. Sdružení Arnika spravuje databázi Nebezpečné výrobky, kde lze dohledat další nebezpečné výrobky.
Problematickou látkou v hračkách z PVC jsou tzv. ftaláty. „Jsou to látky, které se do plastů přidávají proto, aby byly měkké a ohebné. V panenkách, které aktuálně uvízly v naší databázi, jsou vysoká množství ftalátu DEHP. Ten je nebezpečný zejména proto, že může poškodit reprodukční schopnosti mužů i žen, dále může způsobit vrozené vady nervové soustavy, zraku nebo kostí, navíc se hromadí v játrech a ledvinách,“ říká Kamil Repeš z Arniky.
Na nebezpečné panenky upozornilo Ministerstvo zdravotnictví ČR na svých webových stránkách. Hračky v podobě mořských panen jsou vyrobeny z PVC a obsahují zakázaný ftalát DEHP. Estery kyseliny ftalové se při kontaktu s ústy dostávat do těla dítěte a v dospělosti způsobit například reprodukční problémy nebo později vrozené vady u novorozenců. Konkrétně u panenky Lady like princess byl limit na obsah ftalátu ve výrobku překročen více než tři sta krát.
„Nebezpečné výrobky na trhu sledujeme a spravujeme a pravidelně aktualizujeme jejich databázi. Spotřebitelé tam mohou získat aktuální informace nejen o nebezpečných hračkách, ale také o vybavení domácnosti, kosmetických přípravcích nebo závadných školních potřebách včetně fotografií,“ dodává mluvčí Arniky Vratislav Vozník.
Na podobné případy, kdy se na náš trh dostaly nebezpečné hračky, Arnika již v minulosti upozorňovala dlouholetou kampaní „Nehrajme si s PVC“. Jelikož spotřebitel sám nepozná, zda ta či ona hračka obsahuje nebezpečné látky, je lépe se dětským předmětům z PVC zcela vyhnout. Tento plast je pro uživatele problematickým právě díky obsahu velkého množství aditiv, které se však během používání z PVC materiálu uvolňují a představují zdravotní riziko pro uživatele - dítě.
Rady, na co si dát pozor
Nekupujte hračky, které příliš silně voní, nebo dokonce zapáchají po chemikáliích. Nepořizujte hračky, které nejsou příjemné již na dotek. Značka CE negarantuje bezpečnost výrobků. Znamená pouze to, že výrobek vyhovuje evropským předpisům. Jde o výrobcův závazek, nikoliv jistotu, že konkrétní výrobek byl skutečně testován na svou kvalitu. Vyhněte se koupi příliš malých panenek! Často jsou totiž klasifikovány jako dekorace, takže se na ně nevztahují povolené limity pro chemikálie v hračkách. Velmi malým dětem nekupujte elektronické hračky a věci na baterky. Baterky může dítě lehce spolknout. Nekupujte parfémované hračky. Parfémy mohou obzvláště u dětí vyvolávat různé alergie. Nekupujte velmi levné hračky, ty často obsahují více nebezpečných látek.
Jak vybrat hračku?
Upřednostňujte hračky z obnovitelných materiálů. Mezi nejvhodnější přírodní materiály patří dřevo, vlna, bavlna, len, papír, kůže apod. Z nich hračku můžete vyrobit i sami doma. Pokud k tomuto procesu přizvete i vaše dítě, samotný proces výroby se stane hrou. Kupujte pevné dřevěné hračky s co nejméně lepenými částmi. Dávejte přednost pokud možno nelakovaným a nebarveným hračkám. Kupujte hračky s označením „Neobsahuje PVC“ (PVC-free) nebo „Neobsahuje ftaláty“ (Phthalate-free). Dávejte přednost hračkám z přírodní gumy. Kupujte hračky s certifikátem Bezpečné hračky nebo Bezpečná a kvalitní hračka. Každou novou hračku nejprve rozbalte a nechte ji nějakou dobu venku, než ji dáte dítěti, aby se část nebezpečných látek mohla případně odpařit. Vycpané panenky předtím, než je dáte dětem, raději vyperte. Kupujte látkové hračky s certifikátem ověřené textilie (např. Eko-Tex) nebo organic a BIO. Vybírejte hračky se značkou FSC, které jsou přidělovány výrobkům ze dřeva pocházejícího z lesů s udržitelným hospodařením.
reklama