https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/zpravy-zd/prazsti-zastupitele-schvalili-vznik-organizace-pro-rozvoj-fotovoltaiky
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Pražští zastupitelé schválili vznik organizace pro rozvoj fotovoltaiky

10.9.2021 01:06 | PRAHA (ČTK)
Cílem je podle náměstka produkce čisté a levné energie pro Pražany.
Cílem je podle náměstka produkce čisté a levné energie pro Pražany.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
V Praze začne od letošního října fungovat nová pražská příspěvková organizace zabývající se rozvojem fotovoltaiky a dalších zdrojů obnovitelné energie. Jedním z cílů je snížit množství CO2 v ovzduší. Založení organizace s názvem Pražské společenství obnovitelné energie dnes schválili pražští zastupitelé. Hlavním úkolem bude vybudování fotovoltaických panelů na střechách městských budov.
 

"Budeme schopni realizovat projekty, které budou mít i ekonomický užitek. Chceme naplnit klimatický plán, a to mít obsazeno tisíce budov samostatnými zdroji energie. Založením instituce nepřešlapujeme na místě, ale v příštím roce počítáme s prvními realizacemi," řekl náměstek primátora Petr Hlubuček (STAN).

Ředitel společnosti a vedoucí tým bude teprve vybrán. Na fungování společnosti chce město získat peníze z dotačních programů státu i EU. V letošním roce půjde na fungování společnosti pět milionů korun. Využity budou na personální náklady či vytvoření organizačního a technického zázemí. V příštím roce město vloží do firmy 20 milionů. V příštím roce je v plánu stavba 40 slunečních elektráren na vybraných školách a sociálních zařízeních. Nová organizace má mít pět zaměstnanců, tři z nich přejdou z existujícího magistrátního oddělení energetického manažera.

Cílem je podle náměstka produkce čisté a levné energie pro Pražany. Město může panely instalovat na až 7000 budov, jen těch školských je tisíc. Do roku 2030 je podle klimatické strategie města cílem instalovat fotovoltaiku na 20 000 pražských budov a získat stovky megawattů výkonu, doplnil Hlubuček.

První projekt instalace fotovoltaických panelů na Černém Mostě radní schválili koncem loňského roku. Zkušební provoz je naplánován do konce letošního roku. Poté jej město vyhodnotí a naváže dalšími podobnými projekty, které by již měla mít na starosti nová příspěvková organizace. Podle dřívějších vyjádření by mohla své služby nabízet i soukromým majitelům domů.

Záměr kritizoval mimo jiné bývalý zastupitel a nynější člen magistrátního výboru pro infrastrukturu, technickou vybavenost a životní prostředí Vladimír Schmalz. "Tento systém povede k tmou, že pravděpodobně dojde ke spáchání škod," řekl. Jeden z problémů vidí v tom, že organizace bude muset mít licence. Status společnosti je prý široký a podle energetického zákona není jasné, co společnost bude dělat. Město podle Schmalze mrhá prostředky, neboť výše zmíněné projekty mohou dělat již existující městské firmy.

Opoziční zastupitelka Alexandra Udženija (ODS) označila založení organizace za nadbytečné a nákladné. S projektem by prý souhlasila, pokud by projekt zastřešovala některá z městských firem.

Podle nedávno zveřejněné analýzy, kterou pro Alianci pro energetickou soběstačnost vypracovala konzultační společnost EkoWATT, mohou střechy rodinných a bytových domů v metropoli a jejím okolí poskytnout dostatek výkonu ve fotovoltaice pro 120 000 až 170 000 domácností. Instalovaný výkon solárních elektráren v ČR jinak od roku 2012 stagnuje nebo roste jen mírně. Podle odborníků je důvodem ukončení podpory oboru obnovitelných zdrojů po takzvaném solárním boomu.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

PP

Petr Pekařík

11.9.2021 16:09
Další uměle vytvořená nepotřebná trafika pro kámoše a odložené politiky
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist