Přírodovědci instalovali v Litovelském Pomoraví senzory kvůli komárům

Senzory budou v tůních Litovelského Pomoraví pracovat po dobu několika let bez nutnosti lidské obsluhy. Získané údaje v kombinaci s informacemi o skutečném líhnutí larev následně pomohou odborníkům vytvořit základ pro model predikující vývoj populace komárů. "Jako vstupní data do modelu budou vstupovat i digitální 3D modely území získané plošným leteckým laserovým skenováním a velmi detailní modely jednotlivých líhnišť, které získáme skenováním z dronu. V kombinaci s údaji o počasí a daty ze senzorů by měl být budovaný model schopen predikovat i budoucí vývoj zaplavení jednotlivých tůní," doplnil Jakub Miřijovský z katedry geoinformatiky.
V terénu se pracovníci měst a obcí nyní zaměří jen na monitoring aktuálního stavu líhnutí a početnosti komárů. Nově jim v tom pomáhá mobilní aplikace. Do ní při monitoringu zadávají počty larev ve stanoveném objemu vody nebo zapisují údaje o poměru vývojových stadií larev. Tyto informace jsou hned po měření nahrávány na server a následně vizualizovány v podobě mapové aplikace. Zástupci obcí tak mohou být informování o stavu jednotlivých tůní a mnohem lépe plánovat a koordinovat aplikaci přípravku, dodal Brus. V případě povodní budou na územích mimo lužní les postřiky prováděny i z dronů.
Litovelské Pomoraví sužuje vysoká aktivita komárů na začátku jara. Chráněná krajinná oblast se totiž rozkládá podél řeky Moravy a místní početné vodní a mokřadní ekosystémy jsou pro líhnutí komárů ideálním místem. Riziko přemnožení komárů podle odborníků v posledních letech navíc zvyšuje klimatická změna.
reklama
Dále čtěte |
Online diskuse
Všechny komentáře (2)
Pavel Hanzl
2.5.2023 15:48A pokud to vadí lidem, tak si můžou namazat hubu repelentem.