https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/zpravy-zd/protiprasna-opatreni-v-kladenske-teplarne-nove-vylepsila-mlzici-jednotka
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Protiprašná opatření v kladenské teplárně nově vylepšila mlžicí jednotka

6.2.2025 00:07 | KLADNO (ČTK)
Protiprašná opatření v kladenské teplárně na konci loňského roku vylepšila mlžicí jednotka neboli atomizér. Zvyšuje ochranu čtvrti Dubí před vlivy provozu teplárny. Zařízení vyvinul výzkumný ústav pro hnědé uhlí. Mobilní mlžicí jednotka je instalovaná na skládce uhlí. Skupina Sev.en Česká energie, do níž teplárna patří, s ní má už dobré zkušenosti z uhelných lomů na Mostecku, informovala dnes ČTK v tiskové zprávě mluvčí společnosti Eva Maříková.
 
"Protiprašná opatření jsme tak zvýšili na maximum a jsme si jistí, že co funguje přímo v uhelném lomu, bude fungovat i na naší skládce," uvedl ředitel Teplárny Kladno Michal Hons. Teplárna se podle něj snaží svým provozem zasahovat do života lidí v Dubí co nejméně, ale někdy nastávají situace, které se nedají ovlivnit. "Jedná se především o havárie a poruchy, se kterými nárazové a dočasné zvýšení hlučnosti a prašnosti v mnoha případech souvisí. Během roku ale plánujeme údržbu a opravu našeho zařízení pečlivě, abychom tyto situace co nejvíce eliminovali," doplnil Hons.

Nová mlžicí jednotka pracuje na podobném principu jako sněžná děla. Vytváří jemnou mlhu, která je schopná navázat se na prachová zrna, která pak vítr neodfoukne mimo areál, ale dopadnou na zem těsně u mlžicí jednotky. Oproti jiným technologiím má tento způsob mlžení menší spotřebu vody a tím i zanedbatelné zvýšení vlhkosti materiálu.

V minulých letech teplárna zavedla několik dalších protiprašných opatření. Na skládce uhlí maximálně zkrátila dopravu uhlí do výrobní jednotky tak, aby se s uhlím nakládalo co nejšetrněji a prašnost přímo na skládce se tím zmenšila. V prostorách bližších obytné čtvrti je pouze rezervní uhlí, se kterým se prakticky nemanipuluje, a tudíž se omezuje jeho prašnost. Skládka uhlí je v době zvýšeného sucha zkrápěna pozemním zařízením přímo napojeným na zdroj vody.

Předloni zahájila teplárna výsadbu zeleně, která postupně vytváří ochrannou bariéru. Mezi průmyslovým areálem a obytnou čtvrtí přibyly desítky vzrostlých stromů a 300 keřů. Zeleň zde doplnila dřívější výsadbu, která pomáhá účinněji oddělit areál teplárny od okolí a chránit obytnou zónu od negativních vlivů průmyslové výroby. Teplárna spolupracuje i s místním sdružením V Dubí.

Skupina Sev.en Česká energie provozuje elektrárny Chvaletice a Počerady, Teplárnu Kladno, Teplárnu Zlín a hnědouhelný lom na severu Čech. Je dvojkou ve výrobě elektrické energie v ČR a dodává energii do více než jednoho milionu tuzemských domácností.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist