https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/zpravy-zd/pruzkum-vetsina-cechu-chce-zakaz-chovu-kozesinovych-zvirat
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Průzkum: Většina Čechů chce zákaz chovu kožešinových zvířat

8.12.2015 13:54 | PRAHA (ČTK)
Na otázku, jestli by se obešli bez kožešinové módy, se centrum ptalo opakovaně již v minulých letech. Podle Naděždy Čadové je názor velmi jednoznačný a velmi stabilní
Na otázku, jestli by se obešli bez kožešinové módy, se centrum ptalo opakovaně již v minulých letech. Podle Naděždy Čadové je názor velmi jednoznačný a velmi stabilní
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Většina Čechů nesouhlasí s chovem takzvaných kožešinových zvířat. Lidé se odmítavě staví také k testování čisticích prostředků na zvířatech a využívání divokých zvířat v cirkusech. Ukázal to průzkum Centra pro výzkum veřejného mínění Sociologického ústavu Akademie věd (CVVM). Více než tři čtvrtiny občanů zastávají názor, že by se současná společnost obešla bez kožešinové módy.
 

"Pro mě je jasným signálem 70 procent obyvatel, které žádají zrušení farem na kožešinová zvířata. Myslím si, že by i ostatní politici měli toto reflektovat ve svém postoji. Je to přání velká části obyvatel ČR a to už nějakou váhu má," řekla senátorka Ivana Cabrnochová (SZ), která podle svých slov připravuje vlastní legislativní návrh zákazu těchto farem.

CVVM v listopadu oslovilo 1054 respondentů, mapovalo postoj veřejnosti ke kožešinovým zvířatům a dalším tématům, které s tím souvisejí. Průzkum si zadala organizace Svoboda zvířat.

Názor, že by chov kožešinových zvířat měl být zakázán, vyslovilo 70 procent dotázaných. Se zabíjením zvířat pro kožešinu nesouhlasí 78 procent lidí. Z průzkumu také vyplynulo, že veřejnost má nedostatek informací o této problematice, dostatek má v současnosti necelá pětina občanů.

Proti testování na zvířatech je 53 procent obyvatel ČR, k opačnému názoru se přiklonily necelé dvě pětiny respondentů. Proti chovu a drezúře volně žijících zvířat v cirkusech, jako jsou sloni, tygři nebo lvi, bylo 51 procent lidí.

V Česku žije na deseti kožešinových farmách podle odhadů deset tisíc zvířat, převážně norků a lišek, méně pak činčil
V Česku žije na deseti kožešinových farmách podle odhadů deset tisíc zvířat, převážně norků a lišek, méně pak činčil

V Česku žije na deseti kožešinových farmách podle odhadů deset tisíc zvířat, převážně norků a lišek, méně pak činčil. Na kruté podmínky chovu zvířat na těchto farmách dlouhodobě upozorňuje organizace Svoboda zvířat.

"V těchto chovech se zvířata chovají v celodrátěných klecích, nemají dobré podmínky a dochází také k častým zraněním," uvedla Tereza Bílá. Aktivisté také považují za neetický způsob zabíjení norků a lišek. Podle průzkumu sedm procent českých občanů starších 15 let podle svých slov někdy nakupuje výrobky obsahující pravou kožešinu.

Na otázku, jestli by se obešli bez kožešinové módy, se centrum ptalo opakovaně již v minulých letech. Podle Naděždy Čadové se ukazuje, že názor veřejnosti je jednoznačný. Téměř čtyři pětiny dotázaných se přiklonily k tomu, že česká společnost by se bez kožešinové módy obešla. "Názor je velmi jednoznačný a velmi stabilní," konstatovala.

Přestože si většina obyvatel ČR zabíjení zvířat pro kožešinu nepřeje, poslanci na listopadovém zasedání zemědělského sněmovního výboru jakékoliv změny odmítli, dodala Bílá. Výsledky průzkumu budou proto aktivisté s norkem Františkem ve středu ráno rozdávat poslancům přes Sněmovnou.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist