https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/rady-a-navody/svoboda-zvirat-varuje-kozesiny-na-detskem-obleceni-obsahuji-jedovate-chemikalie
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Svoboda zvířat varuje: Kožešiny na dětském oblečení obsahují jedovaté chemikálie

14.3.2016 06:06 | PRAHA (Ekolist.cz)
Kožešinové výrobky jsou někdy vnímány jako tzv. přírodní nebo „eko“. Při jejich výrobě a zpracování se však běžně používá velké množství zdraví nebezpečných chemických látek.
Kožešinové výrobky jsou někdy vnímány jako tzv. přírodní nebo „eko“. Při jejich výrobě a zpracování se však běžně používá velké množství zdraví nebezpečných chemických látek.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Svoboda zvířat, organizace na ochranu zvířat, na podzim roku 2015 z několika e-shopů v ČR zakoupila 6 kusů oblečení pro děti ve věku od 1 roku do 12 let, které obsahovaly pravou kožešinu. Oděvy byly odeslány k otestování do Institutu životního prostředí v německých Brémách (Bremer Umweltinstitut). Výsledky jsou podle Svobody zvířat alarmující.
 

Kožešinové výrobky jsou někdy vnímány jako tzv. přírodní nebo „eko“. Při jejich výrobě a zpracování se však běžně používá velké množství zdraví nebezpečných chemických látek. V testu, který si nechala Svoboda zvířat udělat na dětském oblečení, se ukázalo se, že kožešiny obsahují i 8krát větší množství vybraných toxických látek, než jsou povolené normy: formaldehyd, který způsobuje alergie a je klasifikován jako rakovinotvorný, přesahuje povolené limity až 8,3x. Nonylfenol a jeho ethoxylát, jenž způsobuje hormonální nerovnováhu a je toxický pro vodní organismy, přesahuje povolené množství až 1,4x. Výsledky testu jsou ke stažení zde a zde, souhrnná zpráva zde.

Nutnou součástí úpravy kožešin je podle Svobody zvířat jejich částečné chemické ošetření, bez kterého by kožešina začala hnít. Po stažení zvířete se surové kůže posílají na vyčinění, dále případně na obarvení, bělení nebo jiné úpravy. Při běžných metodách zpracování kůží se používá například formaldehyd nebo chrom, tedy chemikálie, které jsou považovány za karcinogenní látky a jsou i v jiných ohledech pro lidský organismus toxické.

„To, co odhalily testy, je šokující, i když ne zcela překvapivé. K podobným závěrům totiž došli také kolegové v Německu, Itálii, Holandsku či Dánsku, kteří prováděli podobné studie. Podle našich poznatků tedy nejde o výjimečný výsledek a selhání konkrétního prodejce či výrobce, podobné koncentrace předpokládáme u většiny kožešinových výrobků, ať už jsou koupeny kdekoli,“ vysvětluje Lucie Moravcová, předsedkyně Svobody zvířat.

„Tato studie přináší další důkazy o tom, že kožešinový průmysl do 21. století nepatří. Nejenže kvůli výrobě kožešinových ozdob na oblečení trpí zvířata, která jsou chována v nevyhovujících podmínkách na farmách, ale konečné produkty ohrožují také lidské zdraví. A zdůrazňuji, že hovoříme o oblečení pro děti!“

Tereza Bílá, asistentka kampaně Proti srsti, v rámci níž Svoboda zvířat dlouhodobě upozorňuje na negativní důsledky kožešinového průmyslu, dodává: „Je velmi pravděpodobné, že i další kožešinové výrobky na trhu obsahují jedovaté látky a nechtějí-li spotřebitelé riskovat své zdraví a zároveň se chtějí zachovat eticky vůči zvířatům a životnímu prostředí, doporučujeme nekupovat žádné výrobky obsahující pravé kožešiny. Samozřejmě budeme u příslušných úřadů požadovat stažení závadných výrobků z trhu.“

Nevíte, jak při nákupu rozpoznat, zda je o pravou, či umělou kožešinu? Svoboda zvířat nabízí tři jednoduché postupy, jak to zjistit. Nejjednodušší je vizuální test. Pokud rozhrnete chlupy a uvidíte jako podklad tkaninu, jde o umělou kožešinu.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

VP

Václav Příhoda

28.4.2022 21:20
Aha, tak toto jsem například vůbec nevěděl. Díky za článek. Je ale pravda, že náš malý nic takového nenosí. Vlastně ani já ani manželka. Jediné kožešiny, které doma máme jsou vlastně ovčí kožešiny v obýváku. Ty jsme si nedávno koupili tady odtud https://www.vlnenezbozi.cz/ovci-kuze/ a musím říct, že zatím spokojenost. Pěkně nám ten obývák zútulnily.
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist