https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/zpravy-zd/reuters-ozonova-dira-je-mensi-oznamili-vedci
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Reuters: Ozónová díra je menší, oznámili vědci

5.10.2004 11:25 | PRAHA/WELLINGTON (EcoMonitor)
Porušení ozónové vrstvy v atmosféře nad Antarktidou se zřejmě výrazně zmenšilo, oznámili vědci z Nového Zélandu. Přitom v loňském roce došlo k rekordnímu rozšíření ozónové díry. Vědci však nejsou přesvědčeni, že se narušená vrstva začíná zcelovat.
 

Národní institut výzkumu vody a atmosféry (NIWA) oznámil, že podle jeho výpočtů postavených na informacích ze satelitů NASA pokrývá plocha ozonové díry maximálně 23 milionů čtverečních kilometrů, zatímco v roce 2003 dosahovala plocha narušené vrstvy 28,5 milionů kilometrů. Ozónová vrstva se nachází ve výšce 14,5 – 30,6 kilometrů nad povrchem Země a zachycuje ultrafialové záření, které je nebezpečné živým organizmům a způsobuje rakovinu kůže.

K narušení ochranné vrstvy Země došlo v důsledku používání průmyslových chemikálií obsahujících bróm a chlór. Tyto látky se používaly v širokém měřítku v chladících zařízeních a v hnacích plynech sprejů. Právě jejich působení dokázalo rozředit ochranou vrstvu kvůli tomu, že chemické látky napadají molekuly ozónu, které se pak rozpadají.

Vědecký pracovník institutu NIWA Stephen Wood varuje před tím, aby si lidé od současného zmenšení ozónové díry příliš slibovali. Podle něj může být toto zlepšení způsobeno přirozenou proměnlivostí. „Museli bychom pozorovat, že narušení vrstvy je menší nebo méně silné po dobu několika let, abychom mohli prohlásit, že ozónová ochrana Země se zotavuje,“ říká Wood. Podle něj je jediná osídlená oblast, které by se mohlo přímo dotknout narušení atmosférického obalu, na samém jižním cípu jihoamerického kontinentu.

V roce 1987 vešel v platnost Montrealský protokol, ve kterém se více než 180 zástupců zemí zavázalo, že vyřadí z průmyslového využití více než 100 sloučenin, které narušují ozónovou vrstvu. V roce 2002 došlo k náhlému zmenšení narušené části vrstvy, což přineslo velké naděje, že ozónová vrstva se začíná pomalu zacelovat. Někteří vědci to později označili za nepravděpodobné, podle nich byl celý jev způsoben podmínkami panujícími v atmosféře a nikoli zlepšující se situací.

Podle článku agentury Reuters 01. 10. 2004.


reklama

 
Hugo Charvát

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist