https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/zpravy-zd/rybari-uklidi-odpadky-z-okoli-secske-prehrady
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Rybáři uklidí odpadky z okolí Sečské přehrady

9.5.2021 01:52 | SEČ (ČTK)
Odpad je naplavený po toku řeky Chrudimky ve směru od Horního Bradla i pohozený na plážích.
Odpad je naplavený po toku řeky Chrudimky ve směru od Horního Bradla i pohozený na plážích.
Foto | GeoparkZeleznehory / Wikimedia Commons
Rybáři v neděli vyčistí okolí Sečské přehrady na Chrudimsku od odpadků. Za více než rok pandemie se množství odpadu u přírodní rezervace Oheb zvýšilo, uvedli rybáři.
 

"V době koronavirové krize, kdy lidé hledají únik před situací ve volné přírodě a v okolí Sečské přehrady, se za poslední rok enormně zvýšilo množství volně pohozeného odpadu. A to hlavně v okolí turistických středisek a přírodních památek," řekl Zdeněk Gerstner z Rybářské pohotovosti Seč.

Odpad je naplavený po toku řeky Chrudimky ve směru od Horního Bradla i pohozený na plážích. Kromě plastu ve všech podobách rybáři nacházejí plechovky, láhve od alkoholu, dámské vložky, prezervativy, obaly od svačin či nedopalky cigaret.

Podle Gerstnera není možné na všechna místa v chráněné krajinné oblasti dát odpadkové koše a starat se o jejich vyprazdňování nebo rozmístit více kontejnerů. Už nyní je jich v okolí přehrady poměrně dost. Na plážích je často i rozbité sklo, které je opravdu nebezpečné zejména v létě, kdy se o něj mohou rekreanti pořezat, řekl rybář. Mikroplasty jsou nebezpečné pro vodní živočichy a následně se dostávají do metabolismu lidí, kteří konzumují sladkovodní ryby, dodal.

Astrofotograf a popularizátor astronomie Petr Horálek každoročně se svými kamarády rybáři čistí oblast Ústupek od odpadu nahromaděného za předchozí měsíce. "Letos jsme první úklid uspořádali už v březnu po první oblevě. Celkově jsme museli na méně jak kilometrové délce pláže odnést asi sedm 100litrových pytlů odpadu," řekl Horálek.

Brigáda začne v neděli v 7:30 na parkovišti u židovského hřbitova u Sečské přehrady a potrvá přibližně do 12:00. Zúčastní se jí přes 30 rybářů, pomoci může i veřejnost.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

VK

Václav Kain

9.5.2021 07:38
To je sice hezké,ale nikdo neřeší ruinu bývalého motelu.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist