https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/zpravy-zd/sachovi-experti-delaji-vice-chyb-kdyz-je-znecistene-ovzdusi-tvrdi-studie
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Šachoví experti dělají více chyb, když je znečištěné ovzduší, tvrdí studie

5.2.2023 01:33 | LONDÝN (ČTK)
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Když jsou šachisté vystaveni znečištěnému ovzduší, dělají častější a větší chyby. Při mírném nárůstu jemných prachových částic v ovzduší se pravděpodobnost, že budou chybovat, zvyšuje o 2,1 procentního bodu a velikost těchto přehmatů roste o 10,8 procenta. Vyplývá to z analýz kvality odehraných partií, které odborníci provedli pomocí počítačových modelů, napsal list The Guardian.
 

Studie zkoumala výkony 121 šachistů ve třech sedmikolových turnajích v Německu v letech 2017, 2018 a 2019, které zahrnovaly více než 30 000 šachových tahů. Vědci porovnávali skutečné tahy, které hráči provedli, s optimálními tahy určenými výkonným šachovým programem Stockfish.

V místech konání turnaje výzkumníci připojili tři čidla kvality ovzduší připojená k internetu, která měřila oxid uhličitý, koncentrace jemných částic PM2,5 a teplotu. Každý turnaj trval osm týdnů, což znamená, že hráči byli vystaveni různým podmínkám ovzduší. Jemné prachové částice PM2,5 jsou často vylučovány spalováním látek, například v automobilových motorech, uhelných elektrárnách, při lesních požárech a z kamen na dřevo.

"Zjistili jsme, že pokud jsou jednotlivci vystaveni vyšší úrovni znečištění ovzduší, dělají více chyb a dělají větší chyby," řekl ekonom Juan Palacios z Massachusettského technologického institutu (MIT).

Výzkumníci se podívali na historická data, aby zjistili, zda se jejich zjištění opakují, a použili k tomu údaje nasbírané během 20 let partií z první divize německé šachové ligy. Po zohlednění dalších příčin, jako je hluk, změny teploty a koncentrace oxidu uhličitého, zjistili, že poklesy výkonnosti hráčů způsobuje znečištění ovzduší.

"Je to čistě náhodné vystavení znečištěnému ovzduší, které ovlivňuje výkonnost těchto lidí," řekl Palacios. "Proti srovnatelným soupeřům ve stejném turnajovém kole je vystavení různým úrovním kvality ovzduší rozdílné pro kvalitu tahu a kvalitu rozhodnutí," dodal.

Ačkoli se studie zaměřila na šachisty, podle autorů má důsledky pro každého, kdo musí při práci ve znečištěných oblastech usilovně přemýšlet, a pro společnost to může mít ekonomické dopady. "Cílem je poskytnout přesné odhady politikům, kteří činí obtížná rozhodnutí o vyčištění životního prostředí," řekl Palacios.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (9)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

RV

Richard Vacek

5.2.2023 05:58
Asi to s tím znečištěním nebude tak horké, protože šachové turnaje bývaly často zahaleny oblakem cigaretového kouře od bafajících šachistů.
Odpovědět
ss

smějící se bestie

5.2.2023 08:46 Reaguje na Richard Vacek
1*
Odpovědět

Zbyněk Šeděnka

5.2.2023 13:06 Reaguje na Richard Vacek
Dneska už je v takových sálech zákaz kouření. Ledaže by si šachisti chodili čvaňhnout ven na záchod.
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

5.2.2023 14:30
Zjevně měnili i koncentraci CO2 a žádný vliv nenašli. To je plausibilní výsledek.
Odpovědět
rl

rýpal lesní

6.2.2023 00:08
Podle zveřejněného výsledku studie je tedy žádoucí, aby hráči šachu, a zejména výkonní hráči, včetně mistrů a velmistrů byli rozmístěni do lokalit s vysokým výskytem škodlivin, a na uvedenou zátěž si plně přivykli, přičemž místa uspořádaných turnajů bychom měli prosazovat do klidných a kvalitních krajin kde je čisté ovzduší. Tím by náš sport expandoval do nebývalých výšin svými výsledky na soutěžích.

Tahle "smrdící ryba" má opravdu veškeré proporce dezinformace a sušená treska je proti ní opravdouvá pochoutka.

<smějící se rýpal lesní>
Odpovědět
LB

Lukas B.

6.2.2023 10:03
zajímavé. zda je korelace kauzalitou je otázka. tipoval bych kauzalitu jinde, respektive jak výkonnost tak obsah prachových částic je závislý na počasí (tedy v případě že prachové částice měříme venku). měříme-li vzduch v interiéru (to by nasvědčovalo to měření obsahu sodovkového plynu), potom jaksi "dá selský rozum" že v nevětrané cimře nikomu zas tak dobře není.

mimochodem, "každý ví" že v nevětrané sokolovně nebo za "divného počasí" se zhoršují i výkony měřitelné snadno a opakovatelně, tj. třeba v atletice. jestli to někdo exaktně statisticky zpracoval, to je ovšem otázka.
Odpovědět
Homo Destruktor

Homo Destruktor

6.2.2023 12:24 Reaguje na Lukas B.
...mohl by se udělat výzkum jak hrají v respirátorech?
Odpovědět
LB

Lukas B.

6.2.2023 13:55 Reaguje na Homo Destruktor
šachy jsou prakticky jediný sport, kde soutěže nebyly kompletně ochromeny covidošílenstvím, a přechod tréningů a soutěží do online prostředí proběhl svižně (jakkoli ty nejvyšší soutěže se odpískaly, protože by to vyžadovalo rozhodčího u každého dítěte - a samozřejmě jsou tady zase jiné zajímavé statistiky, kolik šachistů bez uzardění používalo nápovědu, a jejich online soutěžní tahy zcela odpovídají počítači). takže žádné tahy v respirátorech nebyly.
Odpovědět
ig

7.2.2023 09:08 Reaguje na Lukas B.
Obrácená kauzalita - to jako že hrajou, až se z nich kouří?

(ne to byl vtip, ono je to vlastně celé vtip, vzorek 121 šachistů, to musí jakýkoliv výsledek výzkumu spadnout do statistické chyby :D)
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist