Sbírka parafínových modelů jablek ukrývá i odrůdy, které již zmizely ze sadů
Krajové a staré odrůdy ovocných dřevin se v poslední době těší rostoucímu zájmu veřejnosti, informace o nich jsou však stále omezené. Přestože nová kniha v žádném případě nemá být encyklopedií či pomologickou učebnicí a je věnována především prezentaci sbírkových předmětů, přehledně zpracované informace v ní ocení všichni, kteří se tematikou starých a krajových odrůd zabývají. Mnohé odrůdy lze totiž spatřit už jen jako součást starých atlasů a encyklopedií. Ani nejzdařilejší pokus o vyobrazení plodů však nemůže být chápán jako absolutní. Fotografie plastických modelů, které odpovídají velikostí, tvarem i barevností reálným plodům, mohou proto být praktickým vodítkem nejen pro šlechtitele a odborné pracovníky, ale i drobné pěstitele. Využít ji mohou také všichni, kteří marně pátrají, jakou odrůdu jabloně mají na své zahradě.
Sbírkový katalog co nejrealističtěji zachycuje typické představitele vybraných odrůd jablek, pěstovaných zejména v regionu střední a východní Evropy. Všechny fotografie modelů jsou doplněny stručným pomologickým popisem s informací o původu, velikosti a tvaru plodu, slupce, dužnině, chuti či době sklizně včetně uvedení zdroje literatury. Pro lepší přehlednost jsou odrůdy řazeny abecedně a jednotlivá hesla obsahují také informace o synonymních názvech. V publikaci je 223 historických či vyloženě krajových (včetně těch, jež nebyly nikdy uvedeny ve významném měřítku do pěstitelské praxe), i obecně známých odrůd jablek, které se, byť původem starší, uplatňují dodnes u nás i ve světě. Kniha je první z řady plánovaných katalogů, následovat budou katalogy věnované hruškám, meruňkám a broskvím.
Vznik prvních sádrových a parafínových modelů ve sbírce muzea se datuje do 30. let minulého století, jejich výroba byla ukončena na přelomu století. Podnět k založení kolekce pocházel od samotného muzea – modely měly prezentovat tehdejší výsledky šlechtitelství a odkazovat na tento obor v muzejních expozicích i v krátkodobých výstavách. Dnes modely uložené v pobočce Národního zemědělského muzea ve Valticích tvoří významnou část podsbírky „Ovocnictví“ a zahrnují 1425 sbírkových předmětů, z nichž 920 jsou modely ovoce, 505 představuje zeleninu. Část z nich je zde možné zhlédnout v expozici Historický vývoj ovocnictví, zelinářství a vinařství.
Nejobsáhlejší skupinou sbírky jsou jablka, která čítají 744 kusů zapsaných pod 505 inventárními čísly a zastupujících 223 odrůd. Vzhledem k ukončení výroby v 90. letech nejsou v kolekci bohužel všechny nově vyšlechtěné odrůdy a chybí i některé z 80. a 90. let. Zvažuje se proto její rozšiřování. Například jen fyzická kolekce genotypů jabloní udržovaná ve Výzkumném a šlechtitelském ústavu ovocnářském v Holovousích čítá více než 1100 stromů, což je pouze zlomek celosvětového bohatství této nejvýznamnější ovocné plodiny mírného pásma.
reklama