https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/zpravy-zd/senat-chce-vypustit-cast-ustanoveni-zahradkarskeho-zakona
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Senát chce vypustit část ustanovení zahrádkářského zákona

18.3.2021 17:55 | PRAHA (ČTK)
Zákon má za cíl především upravit postavení a veřejnou prospěšnost zahrádkářského hnutí v českém právním řádu. Zákon definuje například zahrádkářské osady nebo podmínky pachtu pozemků. Upravuje možnost Státního pozemkového úřadu nebo obcí přenechat pozemky k zahrádkářské činnosti.
Zákon má za cíl především upravit postavení a veřejnou prospěšnost zahrádkářského hnutí v českém právním řádu. Zákon definuje například zahrádkářské osady nebo podmínky pachtu pozemků. Upravuje možnost Státního pozemkového úřadu nebo obcí přenechat pozemky k zahrádkářské činnosti.
Foto | ŠJů / Wikimedia Commons
Návrh zahrádkářského zákona se po dnešku vrací ze Senátu do Sněmovny. Senátoři z něj chtějí vypustit některá ustanovení, například pasáž o kulturních hodnotách zahrádkářské činnosti nebo ustanovení podrobně upravující pachtovní smlouvu na pozemky pro zahrádkářské spolky. O podobě zákona tak nyní rozhodne Sněmovna. Pokud by chtěla setrvat na původně schválené podobě, muselo by pro to hlasovat nejméně 101 poslanců.
 

Senátoři na podporu zákona obdrželi petici, kterou vyvolal Český zahrádkářský svaz a kterou podepsalo víc než 23 000 občanů. Předseda Českého zahrádkářského svazu Stanislav Kozlík řekl při projednávání petice senátorům, že pozměňovací návrhy boří koncepci zákona a úsilí jeho předkladatelů obrátí vniveč. Kritici zákona poukazovali například na to, že zahrádkáři fungovali dosud a nepotřebovali na to žádný zákon.

"Tento cár papíru do naší legislativy vůbec nepatří," prohlásil místopředseda Senátu Jan Horník (STAN). Argumentoval například tím, že pokud mohly spolky dodnes fungovat bez tohoto zákona, není důvod, proč by tak nemohly fungovat i nadále. Řekl také, že síla je v jednoduchosti, a ne v tom, že zákonodárci zaplevelují právní řád dalším zákonem, který není zapotřebí. "V podstatě je to jenom snůška proklamací a nějaká povinnost u toho pachtu," popsal zákon Petr Vícha (ČSSD).

Zákon sám o sobě nic neřeší, je ale nezbytným nástrojem, který definuje, jak důležitá je zahrádkářská činnost, argumentovala naopak Renata Chmelová (KDU-ČSL a nezávislí). Jeho přijetí bude mít pozitivní vliv na legislativní systém, uvedla. Zákona se zastávala i Miluše Horská (KDU-ČSL), která připomněla například zesnulého moderátora Přemka Podlahu. Poukazovala i na to, že zahrádkáři pomáhají snižovat emise nebo na to, že zahrádkářství pomáhá snižovat dopady chudoby.

Zákon má za cíl především upravit postavení a veřejnou prospěšnost zahrádkářského hnutí v českém právním řádu. Zákon definuje například zahrádkářské osady nebo podmínky pachtu pozemků. Upravuje možnost Státního pozemkového úřadu nebo obcí přenechat pozemky k zahrádkářské činnosti.

Senát chce na návrh svého hospodářského výboru ze zákona odstranit pravidlo, že fyzická osoba může pronajmout pozemek zahrádkářskému spolku pro zahrádkářskou činnost nejméně na dva roky. Pokud je propachtovatelem obec nebo stát, lze podle sněmovního návrhu pacht sjednat nejméně na deset let. I toto navrhl Senát vypustit. Stejně tak chce vypustit paragraf, v němž stojí, že k ujednáním, která se odchylují od zahrádkářského zákona v neprospěch spolku, se nepřihlíží.

Ze zákona má podle Senátu zmizet i věta, která uvádí, že obec a Státní pozemkový úřad zohledňují při sjednávání pachtovného nebo nájemného veřejnou prospěšnost zahrádkářské činnosti. Vůči tomuto ustanovení měla výhrady vláda. K návrhu celého zákona sice zaujala neutrální postoj, poukázala v něm ale na to, že obec je povinna využívat svůj majetek účelně a hospodárně. Není proto podle ní jasné, jak má naplnit navrhovanou povinnost a při sjednávání pachtu se zahrádkářským spolkem přihlížet k veřejné prospěšnosti zahrádkářské činnosti.

S návrhem zahrádkářského zákona přišla do Sněmovny skupina poslanců z různých stran v říjnu 2019. Sněmovna ho schválila letos v lednu. Hlasovalo pro něj 81 ze stovky přítomných poslanců. Pro zákon hlasovali poslanci napříč stranami s výjimkou ODS a TOP 09. Předchozí tři pokusy prosadit takovýto zákon nebyly úspěšné.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (7)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

18.3.2021 18:32
Mám vlastní velkou zahradu, ale práci zahrádkářů oceňuji. Sám jsem byl svědkem jak byli několikrát vyhnáni a plochy netransparentně hozeny developerům a jiné svoloči. Zákon by měl být opět potvrzen sněmovnou.
Odpovědět
JB

Josef BIS

19.3.2021 04:19
Opět vítězí zákulisní praktiky, kšeft s parcelami,pochopitelně svoloč ODS TOP 09 nesou hlavní vinu na neschválení Zahrádkářského zákona,, zahrádkáři co vybudovali za Socialismu kdy jim šel stát na ruku a podporoval je . Dnes stát jen hrabat a developééééři opět uplatily a utáhly šrouby. Prachy v kapse vítězí. A zkuste to vyvrátit. Jen doufám, že Parlament ČESKÉ REPUBLIKY tu bandu SEDÁT přehlasuje a navrhne SENÁT ZRUŠIT.
Odpovědět
VH

Vladimír Hošek

19.3.2021 06:17
Je to zcela zbytečný zákon. Zákon zaplevelující české právo a svými důsledky do budoucna půjde proti budoucím zahrádkářům. Nynější usilování o vznik zákona to je jen sebepropagace vrcholných představitelů zahrádkářské obce.
Odpovědět
JB

Josef BIS

19.3.2021 09:44 Reaguje na Vladimír Hošek
pane Hošek, mýlíte se , tento zákon ležel v Parlamentu cca 20 let a čekal na schválení. Asi jste developer a čekáte na to, aby jste nějakou kolonii zničil a postavil tam supermarket. Ony končí nájemní smlouvy na SOCIALISTICKÉ PRONÁJMY občanům a novodobí prohnilí zastupitelé rozhodují kdo to dostane,lépe řečeno. Za peníze v Praze dům. / úplatky, korupce, cinknutá výběrová řízení na míru kámošovi za všimné.
Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

19.3.2021 10:45 Reaguje na Josef BIS
Byly doby, kdy jsem se upachtěným zahrádkářům taky smál. Asi to chce čas,aby člověk malinko zestárnul a pochopil, že nejde jen o zábavu.
Odpovědět
VH

Vladimír Hošek

20.3.2021 18:07 Reaguje na Josef BIS
Asi každý žijeme v jiném státě. Nevím co vás opravňuje se takto generálně vyjádřit.
Chcete říci, že většina zahrádkářů pracuje na pozemcích, které jsou pronajaty a ošetřeny smlouvami trvajícími více jak třicet let a to na dobu určitou?
Mimochodem jsem členem ČZS.
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

19.3.2021 17:31
Už ty dva, respektive deset let nájmu, je z hlediska perspektivy něco
sázet a budovat k smíchu. Zasadit strom, či postavit malou boudu na
nářadí na tak krátký čas je dle mého názoru zoufalost člověka, který
nemá na vlastní pozemek. Já osobně bych do toho nešel a abych byl po
létech budování zahrady nyní vystaven takové nejistotě, tak bych se
bouřil asi razantněji. Takto přišli o zahrádky po restitucích mí
příbuzní a známí a nyní tam po lakotné mrtvé restituentce zbyly
trosky chatek, torza stromů a džungle z náletů. Žádala nájmy jako
za byty a nebo odkup jako za parcelu na RD . Všichni se odporoučeli
a ji zbyl pozemek k ničemu. Opravuji, ji zbyly čtyři prkna na rakev
a pozemek patřící jejím příbuzným ze zahraničí hyzdí okraj města.
Vedlejší pozemky vlastní město a zahrádkáři tam fungují stále,
pouze si musejí majetek a úrodu vzájemně hlídat před nenechavci z
řad nepřizpůsobivých.
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist