Sněmovní výbor odmítl vyškrtnout vyhlášení NP Křivoklátsko z novely zákona
Cílem návrhu je podle ministerstva životního prostředí posílit ochranu a biodiverzitu v oblasti. Podle ministra Petra Hladíka (KDU-ČSL) má národní park zabírat 105 kilometrů čtverečních Křivoklátska, což představuje zhruba 17 procent současné chráněné krajinné oblasti. Nový status by umožnil zpřísnit regulace a posílit péči o přírodu.
Bývalý ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) varoval, že některé pozměňovací návrhy vznikly kvůli potřebě politické shody k vyhlášení NP Křivoklátsko. "Je tu řada změn, které by naopak oslabily ochranu národních parků. Měli bychom mít čtyři parky s lepší ochranou, ne pět s horší," řekl.
Ředitelé všech čtyř současných českých národních parků varovali v otevřeném dopise poslance před novelou, která by podle nich mohla ohrozit účinnou ochranu přírody. Upozorňovali, že navrhovaná úprava fungování rad národních parků podle nich může paralyzovat rozhodování o strategických dokumentech. Současné zákonné nastavení rad národních parků, kde zasedají jak zástupci obcí, tak odborníci jmenovaní správou parku, podle nich funguje dobře.
Brabec míní, že návrhy týkající se dvoukomorové rady parků mohou vést k problémům se schvalováním strategických dokumentů. Hladík naopak uvedl, že právě zapojení dvou komor má vést ke zlepšení komunikace. Pokud se rady neshodnou, ředitel správy musí předložit nový návrh, a pokud ani ten nebude schválen, rozhodne ministerstvo po projednání s vládou. Podle něj novela zpřesňuje pravidla a reaguje na praktické potřeby řízení parků.
Kritiku si vysloužily i návrhy týkající se požární ochrany. Poslankyně Eva Fialová a Berenika Peštová (obě ANO) upozornily, že právě selhání prevence přispělo k rozsahu požáru v Českém Švýcarsku. Ministerstvo ale většinu těchto návrhů odmítlo. Podle Hladíka by znamenaly zásadní zásah do správy parků a vyvolaly by nové střety ohledně technické infrastruktury. K většině pozměňovacích návrhů o požární ochraně odhlasoval výbor negativní stanovisko či neměl žádné.
Ministr uvedl, že požární prevence se řeší jinou cestou. "Domluvili jsme se na menší novele zákona číslo 133 a připravujeme dokumentaci a postupy vycházející ze zkušeností z Českého Švýcarska. Návrhy, které by zásadně měnily podmínky v parcích, by znamenaly konec národních parků," řekl.
V Česku nyní existují čtyři národní parky - Národní park Šumava, Národní park Podyjí, Národní park České Švýcarsko a Krkonošský národní park. Pokrývají 1,5 procenta rozlohy území státu.
reklama