https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/zpravy-zd/spolecnost-nestle-uvadi-na-trh-rostlinne-nahrazky-vajec-a-krevet
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Společnost Nestlé uvádí na trh rostlinné náhražky vajec a krevet

7.10.2021 11:46 | CURYCH (ČTK)
Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto | Laura Lauch / Unsplash
Potravinářská skupina Nestlé na trh uvádí rostlinné náhražky vajec a krevet. Výrobky se chuťové i nutričně blíží svým předlohám, tvrdí švýcarská společnost, která tak rozšířila svou nabídku na rychle rostoucím trhu s veganskými produkty. Informovala o tom agentura Reuters.
 

Náhrada vajec, která se v Evropě označuje Garden Gourmet vEGGie, obsahuje sójové bílkoviny a omega-3 mastné kyseliny. Jde připravit jako míchaná vejce i jako omeleta a lze ji přidat do koláčů nebo sušenek. Veganské krevety s názvem Vrimp navazují na náhražku tuňáka, kterou švýcarská skupina nabídla loni.

Generální ředitel Mark Schneider uvedl, že veganské výrobky jako rostlinné hamburgery či klobásy vykazují dvouciferný růst tržeb. "Není to omezeno na jednu věkovou nebo demografickou skupinu," řekl novinářům. Tyto produkty podle něj začínají být všeobecně ve velkém přijímány.

"Chceme se co nejvíce přiblížit živočišné verzi, protože pak je pro lidi mnohem snazší přejít na tento typ výrobků," konstatoval technologický šéf Nestlé Stefan Palzer. Oba výrobky budou zpočátku v omezené míře uvedeny na některé evropské trhy, například ve Švýcarsku.

Společnost Nestlé uvedla své první hamburgery na rostlinné bázi na trh v roce 2019, tedy zhruba o tři roky později než američtí průkopníci v oboru, firmy Beyond Meat a Impossible Foods.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (18)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

ss

smějící se bestie

7.10.2021 12:43
Jó, Nestlé !
Také mnoho cukrovinek pod tradičními českými značkami a dnes už většinou vyráběnými v zahraničí/Polsko.
Odpovědět
ig

7.10.2021 12:58
Díky, rostlinné máslo stačilo :D Možná to nějakému mladému progresivnímu MBA imponuje, že když ho nechá rok v šuplíku kancelářského stolu, že nežlukne a nezplesniví, ale já dám radši přednost klasice :-)
Odpovědět

Zbyněk Šeděnka

7.10.2021 13:29
A nešlo by uvést na trh taky rostlinné náhražky ekoteroristů?
Odpovědět
radim buffalo tobias

radim buffalo tobias

8.10.2021 06:47 Reaguje na Zbyněk Šeděnka
proč zrovna ekoteroristů ? co si představuješ pod tím pojmem ? poutače se ke stromům, kdy je takto označil troska Zeman a kdy po cca 10ti letech se jejich akce tenkráte na Šumavě dnes označuje jako velice přínosná pro přirozenou obnovu lesa což potvrdil i soud nebo ty ekoultramatence z Práv zvířat, co neoprávněně se vloupali na norčí farmy kde rozbíjeli chovné klece a působili tak ekokatestrofu pro místní faunu, kterou přeživší norci začali decimovat ?
Odpovědět
ss

smějící se bestie

8.10.2021 08:41 Reaguje na radim buffalo tobias
oboje + další zelený
Odpovědět
MK

Majka Kletečková

7.10.2021 15:03
Dobrý počin, který ocení hlavně vegani a pak ti, které trápí životní podmínky většiny průmyslově chovaných zvířat. Sama si sice na jedení těchto náhražek živočišných produktů nepotrpím, ale fandím jejich rozvoji. Může to přispět k tomu, že se sníží např. celková spotřeba vajec a nebude pak nutné chovat tolik nosnic v průmyslových velkochovech.
Nikoho přitom tohle obohacení trhu neomezí, kdo nechce, nebude tyhle výrobky kupovat.
Odpovědět

Viktor Šedivý

7.10.2021 23:01 Reaguje na Majka Kletečková
"kdo nechce, nebude tyhle výrobky kupovat"?

Jak vidíme zrovna na příkladu vajec, jasně vyjádřené většinové přání zákazníků je zcela vedlejší, klecová vejce budou zakázaná a místo nich nastoupí vejce horší, zato pokrokovější.

Takže už vidím, jak nějaký bruselský veleduch vymýšlí povinný podíl podobných sajrajtů ve školních jídelnách, v nabídce prodejců atp.
Odpovědět
radim buffalo tobias

radim buffalo tobias

8.10.2021 06:36 Reaguje na Viktor Šedivý
která vejce jsou horší, ta z ekofarem nebo ta umělá ? lidi už začínají zase slepice chovat i když tomu chovu moc nerozumí a mnohdy ta drůbež doslova trpí u těch neoruralistů než se dostanou s chovem na nějakou odbornější úroveň. ale zase to je další kšeft pro výrobce těch předražených kurníčků a kompletních krmných směsí, protože si ten kurník sami vyrobit zatím neumí, natož namíchat kvalitní krmnou směs. klidně ať stojí vejce v obchode 10.- aspoň s němi nebudou plýtvat a nakoupí u sedláků v tzv. prodeji ze dvora.
Odpovědět
ss

smějící se bestie

8.10.2021 08:44 Reaguje na radim buffalo tobias
to by ten prodej ze dvora musel mít stejné podmínky, jako mají rakouští sedláci
Odpovědět

Viktor Šedivý

8.10.2021 08:48 Reaguje na radim buffalo tobias
Prodej ze dvora je zajímavá možnost pro občasný doplňkový prodej některých komodit. Jinak samozřejmě představa že obyvatelé měst vyrážejí do širokého okolí aby si tam zakoupili tu pár žluťoučkých vajíček, v jiné vsi trochu slaďoučké mrkvičky ... je naprosto mimo realitu. Máme reálně na vybranou mezi klecovým chovem a chovem v halách.

No a přestože si zákazníci vybírají zcela jednoznačně v drtivé převaze klecová vejce, řada obchodníků na to kašle (ví bůh, jestli zapomněli, co je úlohou obchodu nebo jestli mají tak velkou touhu lézt do zadku bruseli) a už máme na krku i zákaz klecových chovů. Kdo nechce podestýlková vejce stejně je bude muset kupovat, protože jiná nebudou. Takže můžeme jen odhadovat, kdy někdo začne vytlačovat vejce jejich náhražkou.
Odpovědět
ss

smějící se bestie

8.10.2021 10:50 Reaguje na Viktor Šedivý
Těch, co jezdí pravidelně každý víkend na chalupy, chaty, k příbuzným, je mnoho a při cestě by jistě nějakého sedláka našli.
A dopředu objednali.
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

8.10.2021 10:57 Reaguje na smějící se bestie
Vy asi nejste z Prahy, že? Bo jinak byste věděl, že na jednu stranu o víkendu jezdí ven lidí dost, ale furt jich tady převážná většina zůstává.
Navíc, ti, kteří někde v okolí takového dodavatele ... příbuzné, souseda a podobně ... mají, této možnosti samozřejmě využívají. Byli by blbí, kdyby ne. Maminka z chalupy vždy pár vajec přiveze a rodiče ex také, byť tedy v bou případech je to tak jednou za měsíc. Ale je řada rekreačních oblastí, kde ty možnosti nejsou, nebo jsou minimální.

Tohle fakt není systémové řešení.
Odpovědět

Viktor Šedivý

8.10.2021 11:27 Reaguje na Svatá Prostoto
Mimoto - pokud už někdo chce blbnout s CO2 - zajet si byť jen pár kilometrů třeba pro "lokální brambory" znamená ve výsledku větší uhlíkovou stopu, než v obchodě koupit brambory dovezené kamionem z libovolné Tramtárie.
Odpovědět

Jirka Černý

7.10.2021 15:41
Kdysi se použití náhražkového sajrajtu důsledně tajilo, dnes se s tím chlubí. Marketing dotažený k dokonalosti.
Odpovědět
JO

Jarka O.

7.10.2021 17:42 Reaguje na Jirka Černý
Jo jo, časy se mění...
Odpovědět
M

Marcela Jezberová

7.10.2021 16:09
Náhražka krevet mi nevadí, krevety jsou nechutné a vůbec je nekupuji. Co se týká vajec, pokud je v obrovských množstvích nahradíte výrobky ze sóji, kde se asi tak ta sója vezme? Dostane absolutní přednost před jinými plodinami na polích (upozorňuji, že u nás se jí extra nedaří, takže opět mohutný dovoz), vytlačí jiné plodiny a krmiva pro zvířata v oblastech pěstování, takže zúží osevní postupy a přispěje ke snižování obsahu organické hmoty v půdě způsobené nedostupností organických hnojiv (nekrmíte zvířata = nemáte hnůj ani kejdu). Suma sumárum zadělá na další ekologický průšvih. Čeho je moc, toho je totiž příliš a to se týká i pěstování sóji.
Odpovědět

Zbyněk Šeděnka

7.10.2021 16:39 Reaguje na Marcela Jezberová
Když jsou krevety čerstvé a dobře se upraví, je to ňamka. Jinak s tím hnojem máte úplnou pravdu. Navíc nikdo neřeší jednu věc - zdroje surovin na výrobu umělých hnojiv jednoho dne dojdou. Čím podle ekoteroristů budeme hnojit pole pak? Když navíc podle některých fantastů prý Zeměkoule je schopna uživit až 11 miliard lidí.
Odpovědět
radim buffalo tobias

radim buffalo tobias

8.10.2021 06:19 Reaguje na Marcela Jezberová
krevety jsou výborné a že ti nechutnají tak bych je zrovna neoznačil za nechutné. a co se týče toho pěstování sóji, tak to bude zase na úkor něčeho a nevěřím že budou používat jen sóju z ekofarem...tak jako nevěřím tomu že třeba používají palmový olej vyprodukovaný z podobných ekoplantáží. už jen ta přeprava odněkad z prdelovic přes 1/2 světa...
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist